Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bilex
Intra apa in ulei,invers nu.Am schimbat garnitura de chiulasa.HELP!!! icon_mrgreen.gif
andu911
QUOTE(bilex @ 18 Dec 2005, 18:34)
Intra apa in ulei,invers nu.Am schimbat garnitura de chiulasa.HELP!!! icon_mrgreen.gif
*



Aoleooo, nu e de ras biggrin.gif
Garniturile dintre cilindrii si blocu motor, daca zici ca ai schimbat-o pe cea de chiulasa si face la fel. Sau ai bagat numai apa de la robinet si s-a corodat blocu...etc...
Ai mers cu apa pe rosu ? Ca nu-mi imaginez de ce sa nu mai tina garniturile alea...Din ce an e masina, ca sa stim ce garnituri sunt...de cauciuc sau de cupru...
bilex
masina ii din 96 decembrie nu am mers niciodata pe rosu de cind am luat-o(anul asta in vara)de vreo luna a inceput sa intre un pic de apa dar acuma de cind am schimbat garnitura intra calumea.am si eu o suspiciune in legatura cu garniturile de sub camasi dar ar fi bine sa fiu sigur sa nu desfac aiurea tot motoru
andu911
cred ca la tine sunt din cupru...
normal ca de cand ai schimbat garnitura de chiulasa intra mai mult, ca cilindrii n-au mai stat presati in bloc si a patruns apa mai usor...adica n-a mai fost chiulasa care sa-i preseze.

Intra apa in ulei si cand e motoru oprit, nu ?

Alta intrebare...antigel ai bagat ? Oricum...eu tot cred ca cel care a avut masina inainte a bagat numai apa de la robinet, care a corodat garniturile de cupru.
bilex
deci pot linistit sa schimb garniturile respective???dupa cum ziceam am avut si eu oarecare suspiciune privind treaba respectiva.sa vad daca intra si cind nu functioneaza motorul nu am avut cind pentru ca ieri am schimbat garnitura iar cind am vazut ca intra si mai mult nu am mai folosit-o iar azi am dat chiulasa jos din nou
andu911
schimba-le ca risti si ramai si fara arbore si fara cuzineti...daca zici ca te pricepi...si daca ai indemanare, poti sa schimbi singur alea, numai sa poti scoate camasile cu tot cu pistoane, ca sa nu fie nevoie sa mai schimbi si segmentii.
Cureti bine santul ala din bloc, pe care stau camasile, ca sigur e calamina multa...vezi sa nu cada mizeriile pe arbore...si cam atat...daca mai ai nevoie de ajutor, da-mi mesaj..
bilex
ok mersi mult.cit despre cazutul de mizerie si asa trebuie sa schimb simeringul dinspre cutia de viteze asa ca si arborele o sa fie scos.mersi inca o data. biggrin.gif
Numai ca ii a dracu' de frig blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.