Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Releu faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sddragos
Salutare,
Stie cineva cum se verifica un releu de alarma pentru faruri? Nu stiu ce model e ca a cam ruginit si nu ma pricep prea bine la electrica. E o chestie mica (de forma cubica) cu patru picioare in care vin niste papuci. Vreau sa stiu daca e ars, deoarece nu mai "clipesc" farurile atunci cand activez/dezactivez alarma (cred ca e o alarma obisnuita, SUNY I). Siguranta am inlocuit-o si tot degeaba; e adevarat, erau cam prajite firele alea.
Mersi!
electric
releul are 4 sau 5 picioruse numerotate . astfel numerele 85 si 86(de regula sunt paralele unul fata de celalalt) sin de la bobina releulu iar numerele 30 si 87 (87a)sint de la platinele releului-intraresi iesire.pt a verifica releul alimenteaza cu + si -piciorusele cu numerele 85 si 86 (nu conteaza care e plus si care e minus )si ar trebui sa se auda un tacanit. verifica la celelalte 2 picioruse daca exista contac ,t cu un aparat de masurat atuynci cind releul este alimentat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.