Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lonjeron dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
andrei06row
Salutare, acum 2 saptamani am dat jantele jos de pe masina sa le vopsesc si am descoperit ca urechea de pe lonjeron care tine bascula este fisurata.

Am atasat o poza cu ea. Ce ma sfatuiti sa fac ? Ce riscuri sunt daca merg cu ea asa? Se poate suda? Tin sa precizez ca o folosesc doar pe la tara, unde merg cu ea pe asflat..si uneori pe drum pietruit.

BLUE R 19
Trebuie sa schimbi cadrul, este detasabil. Gasesti la dezmembrari, Supernova, solenza si de Nova daca nu gasesti, la asta mai faci mici adaptari la prinderea radiatorului.
andrei06row
Am inteles ca se poate repara.. adica sa il sudeze si sa il peticeasca... voi incerca asta, cu Argon. Oricum .. am mers destui km cu ea asa..
Adrian Frigo
QUOTE(andrei06row @ 20 Sep 2017, 19:09)
... Oricum .. am mers destui km cu ea asa..

Foarte rău... nono.gif
andrei06row
M-am referit la faptul ca am mers fara sa stiu de aceasta problema..
Mirel19
Nu prea se umbla cu sudura acolo. Si daca permite trebuie mester bun. Sudura poate sa dauneze mai mult. De preferat ar fi schimbarea cadrului.
andrei06row
incerc sa-l sudez. oricum o folosesc doar in weekend cand ma duc la tara.. adica nu merg cu ea prin oras sau la drum lung
donlucyan
De ce sa pui in pericol viata altor participanti la drum ....poti schimba cadrul cu unu bun.La 150lei iei boboc si stai linistit. Sudura nu va tine .
andrei06row
Am sudat-o sambata la mine la munca. Am dat jos bascula si i-am facut un profil omega decupat. Cand am vrut sa desfac surubul de pe urechea aceea rupta, se misca cu totul.. Ma mir cum a rezistat asa de asta vara si pana acum. va dau o poza sa vedeti imediat
Agrig
Se practica in mod curent sudura sasielor de autcamioane si turisme ( alea care au).
Singura mare problema este tipul materialului din care este facut sasiul sa in cazul de fata subcadrul.
Uzual se folosesc electrozi bazici.
In cazul materialelor de inalta rezistenta se prefera sudura cu electrozi inox E312.
Deoarece in cazul de fata materialul este necunoscut E312 este alegerea preferata.
Daca o sa mai fisureze asta ar fi electrodul de folosit sau bagheta daca s`a sudat WIG.
Daca se sudeaza un petec se sudeaza doar in lungime, capetele trebuie lasate libere, asa flexeaza si nu se refisureaza.
Procedee de reparatii:
[attachmentid=1628075330]
P.S.
Nu sariti ca arsi, tot sudat este acel subcadru la origine.
Adrian Frigo
QUOTE(andrei06row @ 13 Nov 2017, 09:57)
...va dau o poza sa vedeti imediat

Eu tot mai aștept să se developeze poza... laugh.gif

@Agrig-mulțam de fișier! cheers.gif
andrei06row
Ma scuzati. Am si uitat ca am promis poza. Noroc ca sunt la tara si o fac imediat. Am sudat cu argon, iar ca piesa, am desenat eu un profil omega, pe care l-am debitat la stanta si apoi l-am indoit la abkant. Inainte de aceasta operatiune, am masurat cu sublerul acolo. Revin cu poza. Scuze!

20 Nov 2017, 10:22:
Aici este piesa pe care am desenat-o dupa dimensiunile lonjeronului.. Tabla de 2.5mm galvanizata

20 Nov 2017, 12:24:
Iata si pozele.

20 Nov 2017, 12:25:
Daca mai doriti si din alte unghiuri, mai fac.

20 Nov 2017, 12:30:
gata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.