Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 1.2 vs 1.5
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Lodgy > Dacia Lodgy
4NDR3I
Păreri despre motorul de 1.2 benzină pe Lodgy? Si ..1.5? In principiu m-ar interesa motorașul pe benzină! Cum se comportă ..si care ar fi plusurile sau..minusurile pe care l-aș întâmpina? Iar dieselul...ce avantaje si dezavantaje ar avea? Sunt..motoare fiabile? Cu ce probleme ma confrunt la achizitionarea motorizărilor sh?
stolniceanulucian
Nu am vreunul din aceste motoare dar am citit destul de mult.

1.2 tce trage foarte bine dar consumul e mare si fiabilitatea nu e de vis.
Un coleg cu un Renault Captur 1.2 tce a avut destul de multe probleme in garantie cu masina. Turbina picata la kilometri putini si altele. Alta problema este ca nu ii poti monta GPL la pret rezonabil pentru ca are injectie directa.

1.5 dci e mai lent la plecarea de pe loc dar in mers e cam pe acolo cu 1.2 ul.
Si 1.5 dci poate consuma destul de mult daca il muncesti dar tot va fi rezonabil fata de benzinar.

Dieselul e destul de scump, mai ales cel de 110 cp.
O varianta ar fi sa iei dieselul de 90 cp si sa il remapezi.
Va fi cam pe acolo cu cel de 110 cp din fabrica.




4NDR3I
Avand in vedere ca indiferent de motorizare cumpar un sh vechi de 4-5 ani....si sarite de 100 mii km...problemele..incep sa apara ma gandesc...si mai ales ca eu as cumpara doar pt naveta urbană...f rar pt extraurban!..oricum mulțumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.