Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reguli de circulatie pentru motociclete
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
Dri
Salutare.

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu niste intrebari la care nu am gasit raspuns pana acum:

1. Daca vorbim despre un bulevard cu doua benzi pe sens, si pe ambele benzi sunt coloane de masini oprite la semafor, motociclistul are voie sa vina in fata mergand intre banda 1 si banda 2?

2. Daca da, atunci cand ajunge in fata si ramane tot intre benzi, el se considera ca este pe banda 1 sau pe banda 2?

3. Daca ramane intre benzi si banda 2 este pt inainte si la stanga, el face stanga si masina merge inainte si se ciocnesc (pentru ca el este intre benzi, deci in dreapta masinii de pe banda 2), a cui este vina?


Merci anticipat.
R19/16v
Da
Da
Culpa comuna
alumoi
1. Oficial nu.
2. Vezi 1
3. A lui (moto).
Sfat practic, ca de la scuterist la motociclist, casca ochii cit cepele si nu sta niciodata in paralel cu o masina cind sinteti opriti la semafor.

/LE:
R19, de unde ai scos asta? Ca eu n-am gasit in lege.
VladSoare
De ce să fie culpă comună? Motociclistul e vinovat toată ziua. Face stînga fără să se asigure, urcîndu-se peste o mașină care merge liniștită pe banda ei și care nu e obligată să-i dea prioritate.
Ar fi culpă comună dacă banda a doua ar fi exclusiv de stînga.
R19/16v
Intreaba-i pe prietenii tai, forumilitienii, vezi ce zic.
VladSoare
Știu ce-o să zică. Motociclistul nu s-a asigurat la schimbarea direcției de mers. Mașina n-a încălcat nici o regulă de circulație.
MuciX
Stii gresit.
Mai nou motociclistii au voie sa treaca pe langa masina fara as depaseasca marcajul benzi.
Spre exemplu, manevra din link este permisa.
http://e-drpciv.ro/intrebare/795/motocicli...ct_autocamionul
La fel si asta
http://e-drpciv.ro/intrebare/1340/motocicl...orect_depasirea
Sau asta
http://e-drpciv.ro/intrebare/1166/motocicl...tar_in_depasire
Tehnic vorbing, nu ai cum sa fii intre benzi, poate doar daca mergi strict pe marcaj.
A, ca se fataie de pe una pe alta, e altceva.
Daca el face stanga si masina il loveste din spate, dupa ce mobra semnalizeaza stanga, a cui crezi ca e vina?

Pentru motociclist oricum nu conteaza daca are sau nu voie, in caz de ceva oricum el isi rupe oasele.
tatabobu
Reciproca e valabila? Adica are voie si soferul sa treaca pe langa motociclist fara sa treaca pe alta banda?
MuciX
Sincer nu am gasit nicaieri sa se interzica, deci nu vad de ce nu. Ar fi incomod pentru motociclist, imi imaginez, e cam greu sa intuiesti ce are de gand ala cu masina. Din masina nu cazi, daca esti luat prin surprindere.
Dri
Nu prea au legatura exemplele mele cu cele postate de tine. La drum lung nu ma deranjeaza, acolo e simplu: depasirea pe aceeasi banda se numeste devansare.

Problemele apar in oras, si nu doar cu motociclistii, ci si cu biciclistii care se infiltreaza printre masinile oprite la semafor dupa cum ii duce capul. Aici mi se pare ca legislatia devine ambigua.

Uite o alta situatie: merg pe banda 1 cu 50 km/h, in fata mea un biciclist merge pe dreapta benzii, cu 15 km/h. El ridica in plan orizontal mana stanga, cum ca vrea sa intre pe banda 2, si trage de ghidon spre stanga. Are sau nu prioritate in fata mea?

Aceeasi intrebare pentru un motociclist, care merge incet pe dreapta benzii 1, masinile de pe banda 1 trec pe langa el (adica il devanseaza) dar brusc pune semnal stanga si vrea sa schimbe banda si sa treaca in banda 2. Are prioritate fata de urmatoarea masina care vine in banda 1?

Chestia asta cu mersul in paralel pe aceeasi banda ridica o gramada de probleme, din punctul meu de vedere.
MuciX
Ocupati aceeasi banda. Daca era o masina care mergea aproape de marcajul dreapta a benzii si semnaliza stanga, il depaseai?

4x4
E in fata ta, nu inteleg la ce te referi prin prioritate. Vrei sa nu il lasi sa revina in centrul drumului? Asta se cheama ca esti taran si merge doar la biciclisti astia cu motor pot si accelera.
VladSoare
QUOTE(MuciX @ 8 Oct 2017, 19:48)
Mai nou motociclistii au voie sa treaca pe langa masina fara as depaseasca marcajul benzi.
*


O fi, dar asta n-are nici o legătură cu vinovăția din cazul nostru. Faptul că are dreptul să se strecoare pe lîngă mașină pe aceeași bandă nu-l exonerează de obligația de a se asigura la schimbarea direcției de mers.

QUOTE(MuciX @ 8 Oct 2017, 19:48)
Daca el face stanga si masina il loveste din spate, dupa ce mobra semnalizeaza stanga, a cui crezi ca e vina?
*

A mobrei.

QUOTE(MuciX @ 9 Oct 2017, 18:53)
Ocupati aceeasi banda. Daca era o masina care mergea aproape de marcajul dreapta a benzii si semnaliza stanga, il depaseai?
*

Asta-i celebră la români - prioritatea de semnal. radmasa.gif
"De ce nu mă lași, bă, să mă bag? Ești chior? N-ai văzut că am semnalizat?" laugh.gif

Hai să ne imaginăm altfel.
Să zicem că Dorelul care a marcat benzile a fost beat și le-a făcut un pic mai late decît era strict necesar. Banda întîi e pentru înainte. Banda a doua e pentru înainte și stînga. E roșu. Pe banda întîi stă mașina A, care intenționează să meargă înainte. Pe a doua stă mașina B, care intenționează să meargă înainte. Perfect legal. Dar benzile fiind prea late, un taximetrist observă că are loc și se strecoară între ei, intenționînd să vireze la stînga. Avem doi oameni și un taximetrist, aliniați, toți în linia întîi, primii la semafor.
Se face verde. Taximetristul și cei doi oameni pleacă toți simultan. Taximetristul îi ia fața omului din stînga și face poc.
Cine-i vinovat?

Acum înlocuiește taximetristul cu mobra.
MuciX
Vlade, cine a zis ceva de prioritate de semnalizare? Din nou, vorbim de un caz in care amandoi ocupa aceeasi banda.
Hai sa luam cazul cel mai simplu, acela de schimbare a benzii. Mi-am patit-o de n ori, sa pun semnal si sa vina ala din spate sa imi arate ca e mai rapid, cu toate ca era coloana oprita 20mp mai in fata.
Uite, iti explic a la cgb, ca tot iti place.
[attachmentid=1628073046]
Bicicleta galbena
Din ce vad eu zilnic in trafic, motociclist si respectarea benzii sunt doua lucruri complet incompatibile.

MuciX
Egal aplicabil si in cazul masinilor. Din nou, diferenta este ca motociclistul isi rupe mai usor oasele.
Sunt unii care chiar si-o cauta, dar cum vad eu lucrurile, cei de bun simt ajuta la fluentizarea traficului. In coloana e ca si cum nu ar fi, ei se misca in timp ce masinile oricum stateau.
RZV
QUOTE(MuciX @ 10 Oct 2017, 10:23)
Din nou, diferenta este ca motociclistul isi rupe mai usor oasele.

Like a give a f...
Treaba lui, si-o asuma.

Pe mine ma uimeste "tupeul" celor pe 2 roti (in general, mai sunt si exceptii, dar putine).
Adica, vor sa beneficeze de toate avantajele, dar cand vine vorba de obligatii, mai lejer, asa.
Respectiv, treaba cu slalom-ul printre benzi. Motociclistii au dreptul de la natura sa slalomeze, sa-si tureze motoarele cand trec pe langa tine, sau cand te ajung din urma (vezi doamne, isi semnalizeaza prezenta), sa se puna in capul coloanelor la semafor, sa depaseasca/devanseze masinile pe aceeasi banda, dar cand vine cate un "conservar" si ii "inghesuie" pe mariile lor (tot pe aceeasi banda), scot piciorul la inaintare spre portiera masinii.

Daca io mi-as lua (prin absurd) o masina lata de un metru-metru jumate' si as face toate "magariile" astora pe doua roti, cam cate de corect ti se va parea? Evident, totul pentru fluidizarea traficului, slavit fie numele lui.
MuciX
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 10:45)
Treaba lui, si-o asuma.
*


Si eu ce am zis? Dar cand te dai jos la el si are vreo fractura deschisa iti garantez ca tot il ai pe constiinta.
Indiferent, una e cand face el slalom si isi calculeaza spatiul si timpul de manevra si alta e cand vine un "strain" spre el fara sa stie ce are de gand.
Vandalismul si agresivitatea sunt de rahat oricand, nu s-a pus niciodata problema de asta.
RZV
QUOTE(MuciX @ 10 Oct 2017, 10:51)
Si eu ce am zis? Dar cand te dai jos la el si are vreo fractura deschisa iti garantez ca tot il ai pe constiinta.
*


Wrong. Nu il am pe constiinta daca si-o cauta cu lumanarea, si daca intamplarea face sa o gaseasca in fata mea. Si daca, evident nu e vina mea. Nu ma intelege gresit, nu caut sa vanez si sa dobor motociclistii care incalca legea. De asemenea nu sunt tampit sa nu evit un accident cand pot, doar ca am legea de partea mea.
Dar, si aici e un mare dar, nu dau un rahat pe teribilisme. Si nu ma impresionez usor din prostia altora. Si nu, asta nu ma face mai putin uman sau tolerant. Ci doar realist.
dizzy
QUOTE(Dri @ 9 Oct 2017, 18:47)
Aceeasi intrebare pentru un motociclist, care merge incet pe dreapta benzii 1,
*



Asa ceva nu exista!

MuciX
Asa e, tendinta e sa te pozitionezi astfel incat sa nu incapa o masina langa tine, sa nu ai emotii.
In special pe banda 1, care la noi e aproape inutilizabila, fie ca e parcat vreunul aiurea, fie ca opreste unul fara semnal, fara nimic, iese unul de pe vreo straduta fara se se asigure, sau ca nu vede sa se asigure, gropi, etc.
R19/16v
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 10:45)
sa-si tureze motoarele cand trec pe langa tine, sau cand te ajung din urma (vezi doamne, isi semnalizeaza prezenta)
*



Ita sensibilosu' unde era smile.gif Te sperie zgomotoul motoarelor, sau ce? smile.gif) stii de cate ori am auzit "nu te-am vazut"... si merg pe un Harley, care nu e tocmai cunoscut pentru stealth si nici 60 de kile n-am, sunt usor observabil.
MuciX
A mea are finala stock, nu m-aude nici dracul cu ea, dar claxonez la nevoie. smile.gif
Bicicleta galbena
In Bucuresti cel putin asa "claxoneaza" baietii cand se strecoara printre masinile aliniate la semafor. Si intre benzi, desigur.
Le fac loc.


RZV
QUOTE(R19/16v @ 10 Oct 2017, 11:29)
Ita sensibilosu' unde era smile.gif Te sperie zgomotoul motoarelor, sau ce? smile.gif) stii de cate ori am auzit "nu te-am vazut"... si merg pe un Harley, care nu e tocmai cunoscut pentru stealth si nici 60 de kile n-am, sunt usor observabil.
*



Precum ziceam:

QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 10:45)
Like a give a f...


cool.gif
Nu-s impresionat de manifestarile astea de prezenta deasupra muritorilor de conservari.
Si nici nu ma dau peste cap sa imi mut masina mai la dreapta sau mai la stanga, sa fac loc vre-unui immortal d-asta, in momentul in care isi tureaza agregatu'. Daca este loc suficient, n-are decat sa treaca, daca nu, ghinion. Sa astepte si el civilizat in coloana, ca orice alt "participant la trafic".
MuciX
Multumim, serios.

Eu am fost absolut frapat cand am vazut cat de multi fac loc in trafic, mai ales in coloana. Apreciez maximal gestul.
Cand nu e loc ma opresc unde se poate si astept. Arareori s-a intamplat sa nu mute cel din fata masina, sau sa rabateze oglinzile cand ma vedem.
R19/16v
Unde e bun simt, este, unde nu este, n-ai de unde cere, de ce sa te agiti? smile.gif
Eu, personal, incerc sa fac loc, cand pot.
argon
Motociclistii nu au reguli de circulatie, ei circula oricum oriunde, prin orice mijloace. Dar la pretentii de drepturi ca autoturismele sunt primii. Persoanele de fata se exclud.

PS: Ma refer la cei romani, ca strainii se poarta cu totul altfel in trafic, fac depasirile exact la fel ca si cand ar fi cu masina, inclusiv ocupa 2-3 un loc de parcare, alta civilizatie.
R19/16v
Evident!
ady77
Macar v-ati trecut donatori?
Aveti curaj, pe cuvantul meu.
DragosP
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 10:56)
Wrong. Nu il am pe constiinta daca si-o cauta cu lumanarea, ...
*


Corect, ar însemna să ai. wacko.gif
RZV
Serios? Trebuia sa iti faci simțită prezența și aici?
Explică-mi te rog de ce ar trebui să îl am pe constiinta pe unul care n-are grija de el si se arunca in fata mea. Reține te rog ca nu vanez motociclisti, conduc defensiv si cu respect in trafic.
R19/16v
@ady77 nup, nu donez nimic. Vezi semnatura.
ady77
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 13:13)
Serios? Trebuia sa iti faci simțită prezența și aici?
Explică-mi te rog de ce ar trebui să îl am pe constiinta pe unul care n-are grija de el si se arunca in fata mea. Reține te rog ca nu vanez motociclisti, conduc defensiv si cu respect in trafic.
*


Ce usor e de dat din gura, nu iti doresc sa treci prin asa ceva, sa vedem ce parere ai avea atunci.
Dar ca unul care a fost doar pasager intr-un accident cu 2 morti, pot sa iti spun ca desi clar nu aveam nici o vina, au fost enorm de multi "daca" in capul meu pentru mult timp.

10 Oct 2017, 13:24:
QUOTE(R19/16v @ 10 Oct 2017, 13:14)
@ady77 nup, nu donez nimic. Vezi semnatura.
*


Suna extrem de altruist!
RZV
Hai sa o dam putin si in politica, si sa vedem si efectele actiunilor noastre indirecte, dar mai indepartate.

Pe sistemul asta, o groaza de oameni care au votat PSD ar trebui sa aiba o gramada de "daca" pentru mortii de la Colectiv, o alta gramada care au votat PDL ar trebui sa aiba alte siruri de "daca" pentru cei ce au murit datorita inchiderii unor spitale, alti de "daca" pentru Hexipharma, etc.
Dar parca nu ne pasa la fel, nu? Desi tot efectul unor actiuni ale noastre sunt toate. wink.gif

In continuare nu cred ca as (potential) avea pe constiinta pe cineva, atata timp cat la momentul respectiv am luat cele mai bune decizii, si intamplarea nu a fost din vina mea. Tragedii se intampla tot timpul, peste tot, iar o constiinta incarcata (pe nedrept zic, nu din culpa) poate duce la alte necazuri.
klaus
QUOTE(MuciX @ 8 Oct 2017, 19:48)
Mai nou motociclistii au voie sa treaca pe langa masina fara as depaseasca marcajul benzi.
Spre exemplu, manevra din link este permisa.
http://e-drpciv.ro/intrebare/795/motocicli...ct_autocamionul
*

Sa avem pardon, faptul ca un site INSELATOR in denumire, care nu e oficial al politiei, indica un raspuns, asta nu inseamna ca raspunsul e corect.
In special cand legea zice altceva.
ady77
@RZV Lasand la o parte ca nu vad legatura intre mortii de la Colectiv si PSD, mi se par cam fortate exemplele tale.
In fine, ai dreptate, daca il omori pe unul in trafic din vina lui o sa dormi foarte bine noaptea.
RZV
De la un soc normal (temporar -post eveniment,) la o constiinta incarcata e distanta foaaarte mare.
MuciX
QUOTE(klaus @ 10 Oct 2017, 13:29)
In special cand legea zice altceva.
*


Nu neg treaba cu numele site-ului, spre rusinea mea nu mi-am pus problema daca are vreo legatura cu institutia in sine.
Datorita modului inedit in care se face scoala rutiera la noi, mi-a fost "predata" intrebarea asta la cursurile de legislatie. De asemenea mi-a picat intrebarea asta la examen. Am bifat ca a procedat corect si raspunsul a fost validat ca fiind corect.
DragosP
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 13:13)
Serios? Trebuia sa iti faci simțită prezența și aici?
Nu știam că ai primit moștenire secțiunea, că nu deranjam.
QUOTE
Explică-mi te rog de ce ar trebui să îl am pe constiinta pe unul care n-are grija de el si se arunca in fata mea.
Păi n-am ce să-ți explic, se pare că oricum n-ai înțelege.
QUOTE
Reține te rog ca nu vanez motociclisti, conduc defensiv si cu respect in trafic.
*

Îhî, te cred, normal că te cred.
RZV
Problema ta pe cine si in cine sau ce crezi. wink.gif
Nu-s pe aici sa te fac sa ma crezi sau sa-ti schimb convingerile. E un forum liber.
DragosP
Am zis eu că ar fi a altcuiva? nedumerire.gif
RZV
Se aplica la fel ca in cazul anterior.

QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 10:45)
Like a give a f...


Nu ma intereseaza parerea ta, sau ce crezi despre mine si/sau despre stilul meu de condus. Nu ma cunosti, nu m-ai vazut la volan, dar...

QUOTE
Îhî, te cred, normal că te cred.
ady77
Nu inteleg "like a give"
RZV
Inlocuieste a cu I. wink.gif
DragosP
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 13:57)
Se aplica la fel ca in cazul anterior.
*


up.gif E bine că te suporți măcar tu.
ady77
QUOTE(RZV @ 10 Oct 2017, 14:00)
Inlocuieste a cu I. wink.gif
*


Pai asa intelegeam rolleyes.gif
DannyY
In afara de "privilegiul" de a putea imparti banda cu alta masina sau motocicleta, nu stiu ca motociclistii sa aiba alte drepturi sau obligatii fata de soferi.
"7. banda de circulatie - subdiviziunea longitudinala a partii carosabile, materializata prin marcaje rutiere saualte mijloace, daca are o latime corespunzatoare pentru circulatia intr-un sens a unui sir de vehicule, altele decat vehiculele care se deplaseaza pe doua roti"

Iar atunci cand impart o banda, mi se pare normal ca cel care vrea sa o schimbe sa se asigure, indiferent daca e "donator" sau "conservar".


LE. Oarecum off-topic, in Bruxelles am patit urmatoarea chestie: ieseam dintr-un tunel pe banda 3 si in cca 500 metri trebuia sa virez la dreapta. Lasasem in spatele meu, pe banda 2, un Renault si stiam ca e acolo. Am semnalizat dreapta si am ridicat piciorul de pe acceleratie, asteptandu-ma ca ala sa treaca pe langa mine si sa schimb banda prin spatele lui. Ei bine, NU! Ala a redus viteza in acelasi timp cu mine, fiindca in legea lor scrie ca banda inferioara nu se poate deplasa cu viteza mai mare decat una superioara decat in cazul mersului in coloana. M-o fi injurat?
vallixx
Ete da, ala a redus viteza pentru ca-n legea lui.......nu cred.
Cred ca in legea lui așa zice dar nu cred că aia a avut ei în cap când a pus frâna.
A frânat ca sa te lase sa te bagi, te-a văzut cu semnal dreapta și a zis sa te ajute un pic.

Referitor la situația expusă nu înțeleg ce se dezbate atât. Speța e simpla. Motocicleta e in dreapta și vrea să facă stânga, iti taie fata si tu il agati. Vina lui 100%, n-ai ce sa dezbati aici. E teoria căcărezelor de oaie.

Încadrare greșită, neacordare de prioritate plus neasigurare la schimbarea direcției de mers (irelevant daca avea sau nu semnalul stânga în funcțiune, semnalul doar arată intenția, acțiunea propriu zisă o faci după asigurare și acordarea priorității celor care au prioritate).
El trebuia să fie incardat in stanga mașinii daca avea de gand sa faca stanga sau daca nu avea loc in stanga, atunci trebuia să rămână în spatele masinii. Daca s-a băgat în dreapta mașinii, ii acorda prioritate DUPA care face stânga.
VladSoare
QUOTE(vallixx @ 11 Oct 2017, 00:28)
Referitor la situația expusă nu înțeleg ce se dezbate atât. Speța e simpla. Motocicleta e in dreapta și vrea să facă stânga, iti taie fata si tu il agati. Vina lui 100%, n-ai ce sa dezbati aici. E teoria căcărezelor de oaie.
*

Corect. up.gif
Da' n-auzi că e posibil să fi semnalizat stînga? Dacă a făcut-o, asta schimbă totul. biggrin.gif tongue.gif

Cei care susțin că e vina mașinii au uitat să ne zică și ce articol a încălcat. La mobră e clar - neasigurare la schimbarea direcției (art. 54 alin. 1). Dar mașina ce articol a încălcat? Vinovăția merge pe articole concrete de lege, nu pe impresii și filozofii.
A, că a încălcat codul nescris al motocicliștilor, care spune că ei sînt buricul pămîntului și conservarii trebuie să se dea dracului la o parte din fața lor, asta în fața legii contează mai puțin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.