Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi moare motorul in mers Logan 1.4
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
costy81gl
In primele minute in care este motorul rece, daca apas ambreiajul la viteze mai mari, acul turometrului se duce direct la zero.
Daca nu cuplez motorul imediat imi moare in cateva secunde.
Daca nu sunt atent, ma trezesc fix in intersectie, cand vreau sa franez, ca volanul si pedala de frana sunt tepene, ca nu mai am nicio servodirectie, nici servofrana si motorul e oprit. La inceput era sa fac si cateva accidente din cauza asta.

Daca stau pe loc, sau merg incet nu se intampla nimic anormal. Imi pare ca se intampla mai ales cand apas ambreiajul si merg la deal sau cand am viteza mare si franez, dar nu sunt sigur inca. Masina nu tremura niciodata. Cand moare motorul, o face atat de discret, ca nu-mi dau seama niciodata daca a murit sau mai merge, decat cand se intepeneste volanul, sau cand apas acceleratia.



Ce poate fi?

Am pus aici un film:
https://www.youtube.com/watch?v=HD1JldNSvMw
user123


Intrebarea de baza : ai cumva GPL?
costy81gl
da, dar pe gaz merge bine. In plus, de cateva zile merg numai pe benzina. Vreau sa o consum pe toata si sa pun benzina de 98, poate apare vreo schimbare.

Am incercat iar in seara asta sa reproduc situatia de mai sus. Pe drum drept nu reusesc, dar cand urc dealul, deja e regula sa-mi moara motorul, daca calc ambreiajul mai multe secunde.
user123

Normal ca pe GPL merge bine, nici nu credeam altfel


Probabil s-au dat peste cap parametrii benzinei de la mersul pe GPL

Incearca intai asa:

- reinitializare parametrii UCE cu DDT - daca ai ocazie si posibilitate

- baga benzina buna - adica proaspata- si mergi cateva zile exclusiv pe benzina, opresti instalatia GPL de la comutator.....de preferat in toate regimurile de mers si in oras si afara.....repet cateva zile, nu nr de km...

Asa se intampla cel mai des, mai ales daca nu ai mai mers demult pe benzina sau benzina e veche in rezervor


Daca face tot asa si dupa, treci la curatare MPP, reglaj culbutori si alte minunatii...


P.s : daca verifici o sa vezi ca sa mai discutat

- daca isi revine si eu cred ca da, atunci amestecul e setat incorect pe GPL si asta ameteste parametrii benzinei.....daca faci reglaj GPL e posibil sa nu mai faca - un timp - insa e posibil sa nu-ti mai placa cum merge pe GPL.....

Spre rusinea mea, de 200 000km de cand am instalatia gpl nu iam mai facut nici o re-calibrare si nici o setare la GPL....sunt multumit de ea fix asa cum e
Alexandru Matievschi
Salutare, eu am aceleași probleme, 1.4 mpi + gpl, merge la fel de prost indiferent de carburant, moare motorul la rece, se îneacă în mers la cald, nu are putere... Am schimbat clapeta cu totul, fise, bujii, bobina... Nu am erori decât la sonda lambda, nu se schimbă nimic dacă o decuplez, ...nu știu unde să o mai duc... Dacă puteți să-mi recomandați un meseriaș in zona Iași
user123

Bre, zici ca sunt erori la lambda....despre ce erori e vorba?

Cand ai reglat ultima oara culbutorii? Cat ai MAP-ul?


In zona ta il stiu pe Moog care este ff priceput la orice pe GPL, cred ca are cont aici daca nu, vezi pe forumul monomarca.....are un telefon acolo pe site, e ff amabil si probabil te va chema sa vada masina

Daca nu te descurci, dami un pm sati scriu nr lui, aici se poate considera reclama
goOleg
Salut,

Eu nu am GPL si imi face aceleasi faze imi moare motorul.Acul turometrului,cand dau sa schimb vitezele, imi cade anormal de repede la zero si ma trezesc cu frana intepenita volanul la fel.Am presupus si eu ca o fi de la benzina,poate ca si din cauza am mers mult cu foarte putina benzina in rezervor. Dar de cand a inceput sa mi se opreasca am turnat benzina de cea mai buna calitate si de la benzinarii renumite.. dar simptomele is aceleasi. de curand am fost la reprezentanta au zis ca e din cauza ambreiajului..l-am schimbat si pe ala si.. nimic.
Sa fie pompa de benzina? sa fie motorasul pas cu pas (tin sa mentionez ca sia cesta a fost etansat la un service ..nu mi-au zis ca trebuie schimbat sau ceva).
Cine ce solutii propune?
Horatiu_Andrei
Curata regulatorul de relanti, ar putea fi si de acolo.
amigoo4yoU
QUOTE(goOleg @ 15 Feb 2019, 16:07)
Salut,

Eu nu am GPL si imi face aceleasi faze imi moare motorul.Acul turometrului,cand dau sa schimb vitezele, imi cade anormal de repede la zero si ma trezesc cu frana intepenita volanul la fel.Am presupus si eu ca o fi de la benzina,poate ca si din cauza am mers mult cu foarte putina benzina in rezervor. Dar de cand a inceput sa mi se opreasca am turnat benzina de cea mai buna calitate si de la benzinarii renumite.. dar simptomele is aceleasi. de curand am fost la reprezentanta au zis ca e din cauza ambreiajului..l-am schimbat si pe ala si.. nimic.
Sa fie pompa de benzina? sa fie motorasul pas cu pas (tin sa mentionez ca sia cesta a fost etansat la un service ..nu mi-au zis ca trebuie schimbat sau ceva).
Cine ce solutii propune?
*


Clapeta de acceleratie nu functioneaza cum trebuie. Baga niste spray de curatat lasa-l un 1, 2 minute si dai bice. A mea facea la fel, cand sa schimb viteza murea, la semafor pe liber murea, in curba cand mai bagam ambreiajul murea. Am dat cu spray de contac ca asta aveam si a curs mizeria, apoi am dat si cu spray w40 ala de scartaituri etc si merge brici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.