Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: I-ati cerut lui Vercingetorix sa ne lase?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
bucatzel
Cum nu are rost sa presupunem, zic ca e mai simplu sa sondam.

QUOTE(vercingetorix @ 6 Nov 2017, 11:34)
e o vorba : cand 2 oameni iti spun ca ti-e somn e bine sa mergi sa te culci.
Parerea mea.
*




QUOTE(ady77 @ 6 Nov 2017, 11:59)
Tie cati ti-au cerut sa ne lasi? Si tot te vad pe aici...
Parerea mea.
*


tarzy
omul este in mod evident un trol ... dar nu vad cu ce ar ajuta sa-i fie bagat pumnu'n gura
bucatzel
eu eram doar curios daca galu' isi respecta propriile valori in viata, departe de mine gandul de a-i baga punmul in gura... Si chiar e prea mult de cautat prin toata cafeneaua, ca sa-i contabilizez pe toti.
DannyY
Nu, dar n-as muri de dorul lui daca ar face-o.
E o tara libera, chiar si toparlanii au dreptul la existenta.
klaus
da' alorlalti troli de la cafenea nu le cereti sa ne lase?
DannyY
Nu, dar n-am muri de dorul lor daca ar face-o.
E o tara libera...........
dacis
Dreptul la opinie e drept la opinie si trebuie respectat. Insa dreptul de a minti iese cu mult de sub umbrela dreptului la opinie.

Am citit cu o usoara curiozitate regulamentul forumului si am constatat ca minciuna nu este in nici un fel pedepsita. Nici macar cand este intetionata, sistematica si aflata in flagranta batalie cu adevarurile cele mai evidente si mai banale, dovedita ca minciuna fara nici o urma de indoiala.

De ce nu s-ar introduce in regulament regula ca atunci cand cineva minte si staruie in minciuna si dupa ce i se dovedeste fara nici o urma de indoiala ca minte, fara sa retracteze ori sa-si ceara scuze, sa fie banat 7-10 zile?
klaus
Io porpun chiar sa facem o comisie de stabilire a mincinosilor, Dacis sa fie membru marcant in ea, sa faca niste propuneri de banare ale mincinosilor pe baza de referate explicative (hai sa le zic consultar: opinii explicative) in care sa se citeze minciunile, data, ora si locul continutul, sa se justifice de ce sunt minciuni etc
Si sa-si desfasoare activiatea asta comisia pe tot forumul, de la bursa la cafenea si prin cele tehnice.
Cred ca nici nu ar fi mult de munca...
O bagatela.
dacis
QUOTE(klaus @ 6 Nov 2017, 18:21)
Io porpun chiar sa facem o comisie de stabilire a mincinosilor, Dacis sa fie membru marcant in ea, sa faca niste propuneri de banare ale mincinosilor pe baza de referate explicative
*


Adica voi, moderatorii, sa continuati sa luati milioanele de iepuroi si noi, membrii de rand, sa va facem munca? .... icon_mrgreen.gif
Bicicleta galbena
Vergi a fost croit cu regulamentu', de fiecare data.
Cred ca mai #rezista biggrin.gif

Troll-netroll, nu mi-e simpatic, dar cam atat.






DannyY
Mergea si un topic cu subiectul "Dacis" in rol de complement indirect... tongue.gif
DragosP
Bucatzel, ești bine tată?
dacis
QUOTE(klaus @ 6 Nov 2017, 18:21)
Io porpun chiar sa facem o comisie de stabilire a mincinosilor
*

Razi, tu, razi Harap Alb, dar numa maine nu-i poimaine sa vina FBI-ul cu grila de discriminare pentru selectia si eliminarea fake news din social media si site-urile ziarelor.
miki
unde-i distractia far de troli?
AR-18-MOS
Tragem apa dupa virginclitorix?
bucatzel
QUOTE(DragosP @ 6 Nov 2017, 19:52)
Bucatzel, ești bine tată?
*



Ma distram si eu. Imi pare rau ca nu pot sa-i vad fata maine dimineata la noua, cand da si el de internet la lucru.


Cat de ban-ul pentru minciuna, sunt de acord, dar micinosii trebuie testati cumva, si ce gasesc online nu-mi inspira incredere.

Uite aici, de exemplu.
dacis
QUOTE(bucatzel @ 7 Nov 2017, 00:00)
Cat de ban-ul pentru minciuna, sunt de acord, dar micinosii trebuie testati cumva
*

Problema nu-s mincinosii, ci minciuna. Exista cateva reguli imperative in dezbateri in spatiul anglo-saxon care sunt luate ca punct de plecare de echipele astea mixte FBI-Academics pentru stabilirea grilelor de discriminare intre real news - opinions / points of view - fake news. Opiniile nu sunt niciodata cenzurate si nici criticate. Insa ele trebuie argumentate. Iar la un un moment dat aceste argumente vin din realitate (real) ori din minciuna si denaturare (fake).

Din punctul meu de vedere sunt doua-trei reguli ale dezbaterilor anglo-saxone care pentru inceput sunt de ajuns: ai facut o afirmatie, eventual acuzatoare? E OK, e dreptul tau sa afirmi orice. Dar esti si obligat sa probezi! Nu probezi afirmatia facuta (1)? O retragi cu scuze(2)! O probezi cu fapte neverificabile? (De ex. mi-a spus cunoscutul meu meu, ambasador; am auzit la crasma la masa vecina etc.etc.) E OK, cata vreme nu pretinzi ca argumentele astea sunt fapte, care probeaza indubitabil afirmatia facuta si, deci, spui ca pe baza a ce ai auzit aceasta este opinia ta, nu ADEVARUL(3). O probezi aducand argumente care se dovedesc apoi false? Poti gresi, dar esti OBLIGAT sa accepti explicit, cu gurita ta ca spusele tale sunt neadevarate (4) (nu neaparat minciuni!) si sa retractezi afirmatia facuta (5). Persisti si se dovedeste ca probele tale sunt neadevarate si le-ai sustinut mintind (adica in mod constient)?(6)


Pentru incalcarile regulilor din paranteze (1-6), solutia pe un forum ca DC e simpla: Harsti cu banul! Curiozitatea mea cea mare priveste solutiile la care vor ajunge baietii astia de la FBI, pentru ca problema fake news este deja tratata la nivelul USA ca amenintare majora la adresa securitatii nationale si ca forma de manifestare a razboiului asimetric. Si, ca o consecinta, cum vor marsa marile vehicule de comunicare (FB, mai ales) la respectarea acestor reguli. Este cert ca ceva s-a facut, ca vad ca de cateva saptamani cand deschid pagina de FB deja imi intra stirile si informatiile in alta structura, iar cateva vehicule de fake news nu le mai gasesc decat daca scrollez muuult in jos.

Apropos de Galul nostru si bulversarea din PSD: baietii astia cred ca pot contracara in online mii de tineri imberbi si perfect naivi, pe cont propriu, cu vechi securisti din cei ramasi dupa epurarea lui nea Nelu, cum cred eu ca este galul nostru. Bine, eu cred ca omul este numele fictiv al unei celule de 3-5 tablagii, care se tot randuiesc la taste.
DragosP
QUOTE(bucatzel @ 7 Nov 2017, 00:00)
Ma distram si eu.
*


Sunt convins că poți găsi modalități mai inteligente de a te distra.
Adrian Frigo
Eu mai băgam sus la variante de răspuns și ''Nu știu/Mi-e teamă''... radmasa.gif radmasa.gif
marksman
Alea-s (si) la topicul cu comunismul.
Bicicleta galbena
QUOTE(dacis @ 7 Nov 2017, 08:48)
eu cred ca omul este numele fictiv al unei celule de 3-5 tablagii, care se tot randuiesc la taste.
*


Neah, e exact aceeasi exprimare si directie in toate postarile. Vergi e decat unul! biggrin.gif


bucatzel
QUOTE(DragosP @ 7 Nov 2017, 08:58)
Sunt convins că poți găsi modalități mai inteligente de a te distra.
*



Asteptam sa mi se termine buildu', s-o iau si eu spre casa.
Adrian Frigo
QUOTE(marksman @ 7 Nov 2017, 09:19)
Alea-s (si) la topicul cu comunismul.

Știu... tongue.gif 243.gif

L.E-SABOTAJ!LINȘAJ MEDIATIC!Tovarăși,opriți această acțiune de asuprire a opiniei publice necontorsionate de către forțele oculte!!! excl.gif



P.S-nu m-am mai prăpădit demult de râs așa... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(dacis @ 7 Nov 2017, 08:48)
Bine, eu cred ca omul este numele fictiv al unei celule de 3-5 tablagii, care se tot randuiesc la taste.
*



Sau fiecare e responsabil pe un grup de taste.
marksman
Pai mno, obiceiuri din armata, fiecare cu sectorul lui.
klaus
Bicicleta a aparut. Ninja, tu pe unde esti?
Sa fie un topic cu si despre troli, zic...
maho
QUOTE(dacis @ 7 Nov 2017, 07:48)
eu cred ca omul este numele fictiv al unei celule de 3-5 tablagii, care se tot randuiesc la taste.
*



QUOTE(bucatzel @ 7 Nov 2017, 10:02)
Sau fiecare e responsabil pe un grup de taste.
*



biggrin.gif Asta in timp ce schimba un bec.

@klaus: 3 bucati, si mai zici de altii?
bion
Fara apvist viata e pustiu. Chiar si fara celalat apvist (acoperit): dacis.Cu exceptia unor amatori ca ningea vad ca multi postaci au cam parasit dc.
Free tony`s wub.gif
Klaus zic io o face din convingere.
Parintele se cred daruit cu har divin.
Deci scrieti baieti, scrieti... biggrin.gif
dacis
QUOTE(bion @ 7 Nov 2017, 12:17)
Chiar si fara celalat apvist (acoperit): dacis
*

Asa, asa, m-ai ghicit?!... wub.gif

M-as da io virtuos, da nu m-a ispitit nimeni! In rest, ofiter facut la apelul bocancilor (subl'ent, traiti!, ca sigur matale esti mai mare-n gard), ca io dupa sase luni in armia romana am plecat acasa caprar.
bion
Matale esti apvist de tip nou ak cu ochi albastri.
Io nu am slujit patria asa ca nu am grad sunt un civil 100%.
Lord Hades
Bre mie îmi place de tonys și de băiatul cu vauacht... Nu ii putem reprimi?
Cat despre verxinox sau cum ii zice puțin îmi pasa.
vercingetorix
Si mie asijderea, mi-a parut bine de cunostinta.
Pe aceasta cale vreau sa imi exprim afectiunea si adeziunea maxima pentru domnul moderator bucatzel, deoarece doar prin grija permanenta a domniei sale reusesc si eu sa intru in atentia membrilor forumului, cu bune si cu rele, ca tot romanul impartial.
Vivat, crescat, floreat !
RZV
QUOTE(bion @ 7 Nov 2017, 13:17)
Fara apvist viata e pustiu. Chiar si fara celalat apvist (acoperit): dacis.Cu exceptia unor amatori ca ningea vad ca multi postaci au cam parasit dc.
Free tony`s wub.gif
Klaus zic io o face din convingere.
Parintele se cred daruit cu har divin.
Deci scrieti baieti, scrieti... biggrin.gif
*


Gresit flagrant.
Majoritatea (din cei care mai frecventau) nu mai posteaza din cauza de nivel ridicat de toleranta si limbaj politicos. Decat. wink.gif
bucatzel
QUOTE(Lord Hades @ 7 Nov 2017, 13:52)
Bre mie îmi place de tonys și de băiatul cu vauacht... Nu ii putem reprimi?
*



La primul nu s-a terminat inca dezbaterea. La al doilea nu se poate, ca nu mai vrea.
maho
QUOTE(bion @ 7 Nov 2017, 12:42)
Matale esti apvist de tip nou ak cu ochi albastri.

Ar vrea el.

QUOTE(RZV @ 7 Nov 2017, 13:31)
Majoritatea (din cei care mai frecventau) nu mai posteaza din cauza de nivel ridicat de toleranta si limbaj politicos. Decat. wink.gif
*


Pai se vede din avion ca de un timp cafeneaua nu mai e moderata. Probabil era plictiseala, si s-o aduna mai multa audienta asa.
neumann
QUOTE(bucatzel @ 7 Nov 2017, 01:00)
Ma distram si eu. Imi pare rau ca nu pot sa-i vad fata maine dimineata la noua, cand da si el de internet la lucru.
Cat de ban-ul pentru minciuna, sunt de acord, dar micinosii trebuie testati cumva, si ce gasesc online nu-mi inspira incredere.

Uite aici, de exemplu.
*



tot mai esti moderator, ma bigotule?
dacis
QUOTE(maho @ 7 Nov 2017, 14:47)
Ar vrea el.
*


N-am vrut candva si n-as vrea nici acum.
cdadan
Am votat nu, pentru simplul motiv ca (inca) n-am avut ocazia.
ady77
Va salut domnu' Danut!

8 Nov 2017, 08:56:
QUOTE(cdadan @ 7 Nov 2017, 21:07)
pentru simplul motiv ca (inca) n-am avut ocazia.
*


Norocosu-le!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.