Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valabilitate vigneta Bulgaria ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
sorin69
La ultima deplasare in Turcia tranzitand si Bulgaria am avut neplacuta surpriza la vama Bulgara - Turca sa fiu instintat ca, vigneta achizitionata la sfarsitul lunii Mai 2017 cu o valabilitate de un an a expirat la sfarsitul lunii Ianuarie 2018 dupa numai 7 luni de valabilitate. Am fost nevoit sa cumpar o noua vigneta pentru o saptamana altfel neputand parasi teritoriul bulgar. Nu mi se pare normal ca, o vigneta cu valabilitatea de un an sa fie valabila doar 7 luni, teapa ori o alta gaselnita a autoritatilor din tara vecina care se pare in ultimul timp vin cu legi din ce in ce mai stupide. Problema este ca, am traversat o mare parte a teritoriului bulgar stiind ca, am vigneta valabila, sper sa nu am si alte surprize neplacute pe adresa postala...

P.S. Imi cer scuze daca repet doleanta legata de vigneta, ieri am mai scris un topic pe aceasta tema dar astazi verificand raspunsurile nu-l gasesc si am decis sa revin cu un nou topic.
cj98czh
Eu stiu ca la bulgari vigneta este valabila un an calendaristic .. adica ian-dec . ... ceea ce explica de ce te-au pus sa cumperi ..

Nu sunt 100% sigur dar parca discutia a mai fost .. iar daca nu iti gasesti cele inca doua topice create cu acelasi lucru .. este pt. ca au fost sterse ... cum probabil o sa fie si asta ...
sorin69
Daca cumpar in luna decembrie o vigneta pentru un an sa inteleg ca, o pot folosi doar o luna. Raspunsul celui de la vama a fost ca, a expirat la sfarsitul lunii ianuarie si nu decembrie.
La noi stiu ca, daca cumpar rovigneta la 1 septembrie este valabila pana anul urmator la 31 august.
espacern
La noi nu-i la ei....asta stie si Base!
In Austria este aceeasi treaba....ca este vigneta anuala de culoare diferita care se lipeste.....si se schimba culoarea anual+chitanta de proba.
mars
E simplu, la 31 ianuarie a expirat, vezi aici. Cele din 2018 vor expira dupa un an de la achizitionare, au schimbat sistemul.
sorin69
Da ce pot sa zic, inseamna ca, pana la urma au realizat si ei penibilul situatiei si au venit cu reglementari normale, acum sa vad cum va evolua in cazul meu anomalia de pana acum.
vallixx
QUOTE(mars @ 11 Feb 2018, 17:19)
E simplu, la 31 ianuarie a expirat, vezi aici. Cele din 2018 vor expira dupa un an de la achizitionare, au schimbat sistemul.
*


In sfârșit au bagat si ei vigneta pe 3 luni....
sorin1983
e bine...si dublu fata de noi smile.gif
sorin69
Totul incepe sa fie din ce in ce mai scump la vecinii nostri bulgari, sejururile la mare si munte, vignetele, biletele transport in comun ( platesc si copii sub 7 ani ) plus multe alte taxe mai mult sau mai putin justificate.
vallixx
Da, le-au si saltat un pic dar mai tine cont si de faptul ca ei multe preturi le raporteaza la euro.
Cursul leva-euro e cam la fel de niste ani, se invarte intre 1.95 si 2leva per euro in timp ce cursul leu-euro e in pom. Deci implicit si cursul leva-lei....e tot dezavantajos pentru noi. Si de aici si alte diferente de pret.

Vignetele da, sunt mai scumpe decat la noi, insa au drumurile ceva mai bune. As spune aproape " mult mai bune". Exceptand cateva zone mai slabe dpdv infrastructura rutiera, majoritatea drumurilor pe care am circulat in BG, destul de multe avand in vedere ca ies minim de 2-3 ori pe an sa ma plimb prin BG, mare, munte sau tranzit, sunt foarte bune.
argon
Si in Bosnia drumurile sunt mai bune ca in RO, si taxa de drum e zero pe nationale.
luck33ro
Ce ma doare pe mine de Albania sau Bosnia?

QUOTE(mars @ 11 Feb 2018, 18:19)
E simplu, la 31 ianuarie a expirat, vezi aici. Cele din 2018 vor expira dupa un an de la achizitionare, au schimbat sistemul.
*


Super!!! Mereu pierdeam 2-3 luni din an sleep.gif
argon
QUOTE(luck33ro @ 12 Feb 2018, 15:46)
Ce ma doare pe mine de Albania sau Bosnia?

*



Ar trbui sa te doara ca sunt mult peste noi la infrastructura.
luck33ro
Pai eu sper macar sa-i ajungem pe bulgari ... sa nu am pretentii exagerate sleep.gif
UXE
QUOTE(vallixx @ 12 Feb 2018, 12:57)

Cursul leva-euro e cam la fel de niste ani, se invarte intre 1.95 si 2leva per euro in timp ce cursul leu-euro e in pom.
*




Cand trec podul platesc 13 lei. Cand ma intorc platesc 4 leva (care vine vreo 10 lei la cursul leu-leva). De ce diferenta asta?
tatabobu
Ca taxa romaneasca e mai mare. E aceesi taxa de trecere a podurilor care se percepe si la Fetesti, si la Vadu Oii si pe unde mai sunt poduri peste Dunare in/ din Romania.
luck33ro
Ca avem nivelul de trai superior icon_mrgreen.gif
Sudsemnatu
e nivelul apei mai ridicat
luck33ro
ca suntem mai smecheri si pentru ca putem ... sleep.gif
vallixx
QUOTE(luck33ro @ 12 Feb 2018, 15:58)
Pai eu sper macar sa-i ajungem pe bulgari ... sa nu am pretentii exagerate   sleep.gif
*


Stai chill ca am pierdut trenul asta de ceva timp.

Sunt de câtva zile in Sofia(again smile.gif ) si deja imi dau seama ca sunt într-o țară civilizată. O tara unde in capitală, la aeroport sunt linii colorate trasate pe jos care te duc in statia de autobuz, de taxi, de metrou (da, au metrou la aeroport), o capitală in care pasajele pietonale subterane nu trăznesc a pișat, in care e mai curat decat în București, in care semafoarele sunt sincronizate iar cel pietonal tine fix cat ai nevoie ca sa treci dincolo (si care sunt toate cu buton, ca sa nu se oprească traficul daca nu e niciun pieton), o capitala in care traficul se mișcă si nu stă, o capitală in care nu ti-e sila sa te tii de barele din autobuz, o capitală in care sunt multe parcări (supraterane si subterane), o capitală in care clădirile și monumentele istorice nu-s lăsate in paragină, o capitală in care nu ești furat la rest in magazine.....si mai pot umple pagini intregi....dar ma opresc aici deocamdată.

Sigur ca mai au destule aspecte unde mai au de lucrat, însă comparativ cu noi, nivelul de civilizație e mai crescut.
sorin69
" Annual vignettes will be valid for one year, from the date of purchase. So far, they always expired on January 31 no matter when they were purchased.( Vinetele anuale vor fi valabile timp de un an, de la data achiziționării. Până în prezent, au expirat întotdeauna la 31 ianuarie, indiferent de momentul în care au fost cumpărate.) "
Salut este valabila informatia ?
A cumparat cineva vigneta cu valabilitate de un an sa poata confirma ?
Iulikk
Am intrebat eu la vama din Vama Veche, ieri. Cica asa este. Acum este valabila ca in Romania, un an de la data achizitiei.
sorin69
Este ok, multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.