Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Romania 100
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
dizzy
Un nou partid politic apare în România. Anunțul lui Dacian Cioloș despre Platforma România 100
Fostul premier Dacian Cioloș a anunțat că în maxim două săptămâni se va depune dosarul de înscriere a unui partid politic, care va participa la alegerile europarlamentare. Platforma România 100, pe care o conduce, rămâne o mișcare civică.


Dacian Cioloș a declarat, miercuri, la Cluj-Napoca, la o dezbatere publică organizată cu ocazia lansării filialei locale a Platformei România 100, că platforma va avea rolul de a prelua energia existentă și să o structureze într-un proiect politic care trebuie să fie serios și credibil.

”Am început cu Platforma România 100 ca o mișcare civică, vom continua cu o mișcare politică. În următoarele zile, o săptămână, maximum două vom depune dosarul de înscriere a unui viitor partid care își propune să ducă energia asta și în mediul politic. Lucrurile vor rămâne mai departe legate, platforma va rămâne mișcare civică și va avea rolul de a prelua energia din platformă și să o structureze într-un proiect politic care trebuie să fie serios și credibil”, a spus Cioloș.

Acesta a subliniat că își dorește un proiect în care reprezentanții Platformei România 100 să acționeze împreună astfel încât să nu le mai fie rușine că fac politică.

”La fel, îmi doresc ca a face politică să nu devină o profesie de bază, ci un intermezzo în viața noastră profesională în care ne asumăm niște lucruri pentru comunitate, după care mergem și continuăm să rămânem conectați la firul ierbii, la baza societății. Asta e viziunea noastră, nu am venit să facem promisiuni, singura promisiune pe care putem să o facem este că vom rămâne împreună cu dumneavoastră”, a spus Dacian Cioloș.

Acesta a precizat că se lucrează de un an la un program al viitorului partid în cadrul comunităților tematice din Platforma România 100.

”Eu unul singur sau doar cu câțiva nu mă duc la drum dacă nu suntem mai mulți cei care ne asumăm aceste lucruri. Nici eu nu sunt mulțumit de anumite lucruri, îmi pun la bătaie pielea, resursele și energia și facem primul pas, după care trebuie dezvoltat de undeva. (…) Avem timp până la următoarele alegeri, pentru că altfel nu ne-am fi implicat în proiectul politic. Vom participa la alegeri cu un partid politic. După depunerea actelor de înregistrare a partidului politic, va dura câteva luni până la finalizarea procesului de înscriere la Tribunal, apoi vor începe înscrierile în partid. La primele alegeri, cele europarlamentare, intrăm în jocul politic. Aceasta este forma, trebuie să dăm fondul care înseamnă o schimbare de atitudine, dacă nu se produce declicul putem face zece partide”, a mai subliniat fostul premier.

Dacian Cioloș a participat, miercuri, la Cluj-Napoca, alături de Dragoș Pâslaru și Mirabela Amarandei, la o dezbatere publică cu tema „Educație – Dezvoltare – Tradiții multiculturale – Civilitate” organizată de filiala locală a Platformei România 100.

Comunitatea locală Cluj-Napoca a Platformei România 100 a fost înființată în februarie 2018, de către un grup de 19 membri fondatori.

http://www.gandul.info/politica/un-nou-par...ia-100-17074055
axabrt
O să se bată în sabii cu ponta. Nush de ce dar Io pariez că a lu ponta este mai lunga .
Surrrr între ăștia 2 , eu l as alege pe al treilea
bion
Same shit .
nasty
daca nu cu USR, macar cu Miscarea Romania Impreuna?
Buletinul de vot

sau tot cu PSD, ca toti sunt la fel si n-are rost sa aducem pe altii?
iulia_boris
Pe mine ma tenteaza..Mai rau de atat nu se poate
radian
up.gif
cristic1982
Subscriu
maho
Daca nu se combina sub o forma sau alta cu usr-ul, o sa-si haleasca voturile reciproc. Daca se unesc (doar e centenarul unirii) iau mai multe voturi, posibil chiar decat pnl-ul.
Timingul e bun, ca timp e destul, numa' sa nu inceapa balcanismele pana atunci.
miki
daca fac asfel incit pnl-ul sa ia sub 5% la alegerile viitoare, inseamna ca au facut o treaba buna
bion
Si sa ia psd 60% icon_mrgreen.gif
miki
+ alde biggrin.gif
dacis
ALDE? Un PPDD oleaca mai smecher. Ba chiar ceva mai putin decat PPDD-ul. Fara dulaul PSD care sa-i arunce cate-o firmitura, cate-un oscior, javra ogarjita ALDE nu ar exista. O sa vedeti cand o sa vina vremea dezumflarii PSD-ului, odata cu caderea lui Livache. Anul asta, mai pe toamna.
vercingetorix
De cand cu desecretizarea protocoalelor SRI-DNA si confirmarea oficiala a "statului paralel" s-a dus dreq pe copca toata propaganda ce proslavea incalcarile sistematice ale legii de dragul arestarilor cu orice pret.
Pina si judecatorii se revolta, e iures mare in sistem si nu vad cine sa-l mai dea jos pe Dragnea.
Kovesi miroase a mort, dar la cat de tuta e cum sa-si dea seama...
PNL-ul se cam subtiaza iar cei plecati merg spre ALDE, vezi cazul Zamfir.
Nimeni nu e consultant in tara lui. radmasa.gif
radian
Apevix a scapat.gif Ma speriasem, am crezut ca te-au lasat la vatra sa te bucuri si tu de o bine meritata pensie de batranete.
Bicicleta galbena
QUOTE(dacis @ 2 Apr 2018, 08:51)
caderea lui Livache. Anul asta, mai pe toamna.
*


Zici tu?
In afara de DNA nu poate nimeni sa-i faca nimic. Daca dosarele alea multe nu avanseaza rapid, mai sta Livache.
bion
La cum se umfla drojdia la adunarea lui Ciolos o sa fie mai ceva ca ca PPDD dar cand o sa pocnesaca basica o sa fie o duhoare si niste poale puse in cap mai ceva ca la usr.
vercingetorix
Pe Ciolos nu-l ajuta deloc fata, pe bune.
Plang copiii cand apare la tv.
Schimbati candidatul... icon_mrgreen.gif
radian
Adevarul e ca si Dragnea si Tariceanu au niste fete de pus pe coperta revistelor pentru femei...
bion
wub.gif
miki
taci ca i-am gasit pozati pentru revista....
user posted image
ady77
QUOTE(radian @ 2 Apr 2018, 11:43)
Adevarul e ca si Dragnea si Tariceanu au niste fete de pus pe coperta revistelor pentru femei...
*


Nu a fost nevoie, n-ai vazut ce femei si-au tras?
dacis
up.gif
cristic1982
Exemplarele de Parașuta Mioriticus în evolutia lor s-au adaptat la mediu dezvoltând un simt olfactiv extraordinar care controlează restul simțurilor: cum simt miros de cașcaval nici nu mai e nevoie să vadă.
dacis
QUOTE(bion @ 2 Apr 2018, 10:23)
La cum se umfla drojdia la adunarea lui Ciolos o sa fie mai ceva ca ca PPDD dar cand o sa pocnesaca basica o sa fie o duhoare si niste poale puse in cap mai ceva ca la usr.
*

La USR treaba este chiar decenta. Oricum mai decenta decat cum ma asteptam ca va fi. Scandalurile, daca vor iesi, vor fi - putine! - la primavara, cand se decid candidatii la europarlamentare si candidatul sprijinit la presedintie. Grosul paruielilor vor aparea dupa prezidentiale, cand se vor stabili candidatii la primariile marilor orase si, mai ales, in toamna lui 2020, cu listele pentru Parlament.

Cat priveste situatia lui Ciolos, este adevarat ca omul are o carisma divino-sublima prin absenta ei totala, dar publicul lui este este oleaca mai rational si, deci, decide cumva pe alte criterii.

Daca partidul lui Ciolos se va umfla cum zici matale, marea drama va fi nu la PSD, ca pe astia ii voteaza intelectualii lor nedescoperiti inca, opriti din evolutiile academice fulminante pe la clasele 4-5-6... Marea drama va fi la PNL, care, la cum este manageriat azi de trubadur, sigur nu va face voturi cat USR + Ciolos.
radian
Nu m-as mira foarte tare ca PNL, la urmatorul scrutin electoral, sa devina partid extraparlamentar.
ady77
QUOTE(dacis @ 3 Apr 2018, 08:07)
Daca partidul lui Ciolos se va umfla cum zici matale, marea drama va fi nu la PSD,
*


Pai asta e problema, ALDE-USR-PNL-Ciolos isi impart aceeasi masa de votanti. De la PSD daca a disparut Vadim nu mai are cine lua voturi. Deci ramane cum ai mai spus tu, depinde de participarea la vot, daca se prezinta putini PSD va castiga mereu parlamentarele.
dacis
Ady, masa potentialilor votanti este MAXIM cam de 75% din cei de pe listele electorale. Restul sunt in strainataturi. Din cei de pe liste cam 20-25% sigur merg la vot si voteaza PSD, cam 12-15% merg si voteaza PNL, cam 3% merg si voteaza UDMR. Discutam doar de partide consacrate, care s-au manifestat electoral macar 3 cicluri la rand.

Deci, la o prezenta la vot de 50%, PSD ia 40-50%, PNL 25-30%, UDMR 6%, restul ceilalti. La 60% deja este altceva. PSD nu mai are asigurat decat 33-42%, PNL 20-25%, UDMR risca sa cada sub 5%, ceea ce inseamna ca raman cam 30-40% voturi "libere". Tinand seama ca pentru tot ce depaseste prezenta la vot de 40%, la fiecare 10 voturi, 8 se duc la adversarii PSD, eu zic ca daca se intampla minunea si la Parlamentare se prezinta la vot minim 60% din alegatorii de pe liste, PNL + USR + Ciolos iau cam 52-55%, PSD + ALDE cam 40-45%, UDMR ia sub 5% (dar intra in Parlament, ca s-a modificat legea electorala!) si se redistribuie cam 5-8%.
bion
Sa umble tefeleii la pusculitza sa dea mici si bere la popor daca vor sa fie alesi la coledz. Renunta toti la excursia obligatorie in I sau F din vara si doneaza banu la partid. Se urca in bena la camioane si cu cioloj in frunte sambata si duminica bat satele curata santurile, fac podete, sapa cucuruzu vorbeste cu localnicii. Si ma rog cireasa pe tort. Tarafu cu gurista, mici si berea la liber.In Moldovlahia reteta asta a fuctionat perfect in ultimii 100 de ani.Au facut si cooperativizarea asa.La oras merc in agora aka Obor, Vitan .[attachmentid=1628084039]
ady77
QUOTE(dacis @ 3 Apr 2018, 10:06)
Tinand seama ca pentru tot ce depaseste 10 voturi, 8 se duc la adversarii PSD,
*


Pai nu faci decat sa confirmi ce am spus eu.
Si daca nu era CIolos sau USR, nu tot asa se duceau? Doar ca se duceau la un singur partid nu la 3. Daca o sa castige PNL-USR-Ciolos o sa avem din nou conventia democrata, sunt convins ca o sa tina mai putin ca CD.
vercingetorix
QUOTE(dacis @ 3 Apr 2018, 10:06)
Deci, la o prezenta la vot de 50%, PSD ia 40-50%, PNL 25-30%, UDMR 6%, restul ceilalti. La 60% deja este altceva. PSD nu mai are asigurat decat 33-42%, PNL 20-25%, UDMR risca sa cada sub 5%, ceea ce inseamna ca raman cam 30-40% voturi "libere". Tinand seama ca pentru tot ce depaseste prezenta la vot de 40%, la fiecare 10 voturi, 8 se duc la adversarii PSD, eu zic ca daca se intampla minunea si la Parlamentare se prezinta la vot minim 60% din alegatorii de pe liste, PNL + USR + Ciolos iau cam 52-55%, PSD + ALDE cam 40-45%, UDMR ia sub 5% (dar intra in Parlament, ca s-a modificat legea electorala!) si se redistribuie cam 5-8%.
*


Numeri voturile cum numara Pristanda steagurile...
Teoriile astea din care rezulta la o prezenta de peste 60% toti cei in cauza ar vota anti-un partid e din putul gandirii din noaptea mintii consultantilor...
Mai bine gandeste ca sunt 3 milioane de voturi in diaspora pe care le pune STS-ul pe masa din cauza ca respectivii nu pot fi localizati, nu platesc impozite, taxe, biruri, nici aici si nici acolo, nu au adresa exacta, nu stie nimeni cati sunt intr-un oras anume, etc
Si mai si pot protesta ulterior ca n-au avut conditii de votat la Paris sau naiba stie pe unde...
Deci masa perfecta pentru a furniza voturi, atat cat e nevoie.
Panimaiesi ?
Hai, ca ti-am scos de o ciorba la urmatorul contract de consultanta privind alegerile... radmasa.gif
maho
QUOTE(dacis @ 3 Apr 2018, 10:06)
PNL + USR + Ciolos iau cam 52-55%

Tu dac-ai sti ca un program e virusat, ti l-ai instala? Ce drec' sa caute pnl in ecuatia asta (cred ca nici Ciolos nici usr-ul n-au memoria asa scurta), sa numere roberta voturile? Sau videanu, blaga, paul-vass, trubadurul aerian, crinul adormit, catarama, etc.?!

QUOTE(bion @ 3 Apr 2018, 10:08)
sa dea mici si bere la popor daca vor sa fie alesi la coledz. ..cu cioloj in frunte sambata si duminica bat satele curata santurile, fac podete, sapa cucuruzu vorbeste cu localnicii. .... Tarafu cu gurista, mici si berea la liber.In Moldovlahia reteta asta a fuctionat perfect in ultimii 100 de ani.Au facut si cooperativizarea asa.

Asa-i, da' Usr-ul si Ciolos nu prea-s genul, n-au fața de mici, bere si taraf.
ady77
Din pacate pentru ei alegatorii au icon_mrgreen.gif
maho
Normal, nu tre' sa-si inece amarul? biggrin.gif
dacis
QUOTE(vercingetorix @ 3 Apr 2018, 10:09)
1. Teoriile astea din care rezulta la o prezenta de peste 60% toti cei in cauza ar vota anti-un partid e din putul gandirii din noaptea mintii consultantilor...
2. Mai bine gandeste ca sunt 3 milioane de voturi in diaspora
*

1. Alea nu-s teorii, sunt constatari. Si nu este de la 60% incolo, ci de la 40% incolo tot ce vine in plus se duce 20% la PSD, 80% la anti-PSD
2. Sunt mai multe. Minim 4 meleoane. De asta am si zis ca "masa potentialilor votanti este MAXIM cam de 75% din cei de pe listele electorale".
vercingetorix
QUOTE(dacis @ 3 Apr 2018, 16:22)
1. Alea nu-s teorii, sunt constatari. Si nu este de la 60% incolo, ci de la 40% incolo tot ce vine in plus se duce 20% la PSD, 80% la anti-PSD


Asta e noaptea mintii, nu stie nimeni ce intentii de vot au cei ce de regula nu voteaza.
Unii voteaza pro-ceva, altii voteaza contra-ceva, pe la tara se voteaza pentru 2 mici si o bere...
Teoriile astea nu stau in picioare.

Cine-i impiedica sa vina la vot de fiecare data, huh ?
Vremea rea, sau Maroon 5 ? radmasa.gif
marksman
QUOTE(bion @ 3 Apr 2018, 09:08)
Sa umble tefeleii la pusculitza sa dea mici si bere la popor daca vor sa fie alesi la coledz. Renunta toti la excursia obligatorie in I sau F din vara si doneaza banu la partid. Se urca in bena la camioane si cu cioloj in frunte sambata si duminica bat satele curata santurile, fac podete, sapa cucuruzu vorbeste cu localnicii. Si ma rog cireasa pe tort. Tarafu cu gurista, mici si berea la liber.In Moldovlahia reteta asta a fuctionat perfect in ultimii 100 de ani.Au facut si cooperativizarea asa.La oras merc in agora aka Obor, Vitan .[attachmentid=1628084039]
*


Bioane, poza aia ai facut-o matale cand au ajuns tovarasii cu colectivizarea in Temesvar?
bion
Bre ce zic io a functionat perfect cel putin in doua situatii notorii. Legionarii9 care facea u munca din convingere. Tovarsii ca propaganda. Pe taranul puturos si lumpenu urban orice vine moca il determina sa faca orice manarie.Cand s-a facut cooperativizarea momeala a fost enorma.Scapau de cotele abulice. Cei inscrsi au capatta, cel putin in Banat unde era productie mai mult decat isi putea produce individul in gospodaria lui. Nu le venea sa creada ca shtalogu, ograda erau goale . Picior de animal nu mai era. Nu mai avea de lucrat decat programu la colectiva.Multi faceau propaganda pentru inscriere din convigere avand la baza scurta experienta personala.Au fost cei caposi si putinii destepti care au realizat ce va sa fie.Pe aia i-au nenorocit bolsevicii.Dar bunastarea a fost de scurta durat. A urmay dezastrul.FMCC.
Cioloj dp meu dv e un birocrat impotent incapabil sa creeze ceva. Daca i se da tema o executa zelos .USR are o gandire de presedinte de bloc.
Dixtractia e ca in occident tefeleii nemultumiti de politicieni de traditie voteaza masiv presedinti de blocuri.O sa erupa un nationalism feroce ca pe la 1900 cu justitiari populisti de tip comunistoid. Vezi la noi haiducismul de mucava fals si partinitor al DNA. Comuna din Paris e pe cale sa revina.
Javrele pesediste daca nu se omoara singure si pun botul la tendinta vor ramane la ciolan.
FMCC caau ditrus juma de Europa si valul bolsevic inca rabufneste la cretiniispalti pe creier din occident. In tineretea mea eau pe fata comusiti , maoisti, extremistii.Acu e cenzuratul glazurat si cu clopotei.
miki
QUOTE(bion @ 3 Apr 2018, 10:08)
.....Au facut si cooperativizarea asa.La oras merc in agora aka Obor, Vitan .[attachmentid=1628084039]
*



Eh..... Pe alocuri au mai folosit militia si chiar tunul.
DragosP
QUOTE(bion @ 3 Apr 2018, 19:51)
Bre ce zic io a functionat perfect cel putin in doua situatii notorii. Legionarii9 care facea u munca din convingere. Tovarsii ca propaganda. Pe taranul puturos si lumpenu urban orice vine moca il determina  sa faca orice manarie.Cand s-a facut cooperativizarea momeala a fost enorma.Scapau de cotele abulice. Cei inscrsi au capatta, cel putin in Banat unde era productie mai mult decat isi putea produce individul in gospodaria lui. Nu le venea sa creada ca shtalogu, ograda erau goale . Picior de animal nu mai era. Nu mai avea de lucrat decat programu la colectiva.Multi faceau propaganda pentru inscriere din convigere avand la baza scurta experienta personala.Au fost cei caposi si putinii destepti care au realizat ce va sa fie.Pe aia i-au nenorocit bolsevicii.Dar bunastarea a fost de scurta durat. A urmay dezastrul.FMCC.
Cioloj dp meu dv e un birocrat impotent incapabil sa creeze ceva. Daca i se da tema o executa zelos .USR are o gandire de presedinte de bloc.
Dixtractia e ca in occident tefeleii nemultumiti de politicieni de traditie voteaza masiv presedinti de blocuri.O sa erupa un nationalism feroce ca pe la 1900 cu justitiari populisti de tip comunistoid. Vezi la noi haiducismul de mucava fals si partinitor al DNA. Comuna din Paris e pe cale sa revina.
Javrele pesediste daca nu se omoara singure si pun botul la tendinta vor ramane la ciolan.
FMCC caau ditrus juma de Europa si valul bolsevic inca rabufneste la cretiniispalti pe creier din occident. In tineretea mea eau pe fata comusiti , maoisti, extremistii.Acu e cenzuratul glazurat si cu clopotei.
*


up.gif
Ne tragi in hazna, este?
dacis
QUOTE(vercingetorix @ 3 Apr 2018, 16:08)
Asta e noaptea mintii, nu stie nimeni ce intentii de vot au cei ce de regula nu voteaza.
*

Bre, eu vorbeam de constatari, nu de teorii. Asta inseamna ca se bazeaza pe observatii facute pe baza optiunilor celor care voteaza efectiv, la alegerile parlamentare si prezidentiale (turul I si turul II), de prin 2004 incoace. Daca la turul II la prezidentiale s-ar fi prezentat acelasi procent si aceiasi alegatori care s-au prezentat la parlamentarele cele mai apropiate cronologic, de fiecare data ar fi castigat candidatul PSD.
vercingetorix
Din punct de vedere sociologic este o ineptie sa faci previziuni pentru o masa de votanti ce nu se prezinta niciodata la vot.
Care voteaza fie cu mesaje subliminale raspandite pe retelele de socializare fie cu sacosa de malai si faina.
Nu-i pun la socotela pe cei ce beau pe caiet. icon_mrgreen.gif
bion
Nu trag in hazna. Pulimea nu invata nimic din trecut si se arunca singura. Ma rog, ajutata de politicieni si experti civili. mad.gif
dizzy
Cel care nu se prezinta la vot - nu conteaza !
Printre cei care nu se prezinta la vot gasim:
1) cei cu nici un fel de chef de vot - astia nu conteaza;
2) cei care nu pot vota din motive obiective: vacanta, tranzit, delegati.... nici astia nu conteaza probabil ca sunt oarecum uniform distribuiti;
3) indecisi - pe astia vor toti sa-i mobilizeze. Pararea mea e ca si ei sunt relativ uniform distributi, poate ceva mai inspre Anti-PSD.
Sa nu ai impresia ca daca Gigel nu a votat e automat un vot anti-PSD.
dacis
QUOTE(bion @ 4 Apr 2018, 09:37)
Nu trag in hazna. Pulimea nu invata nimic din trecut si se arunca singura. Ma rog, ajutata de politicieni si experti civili.  mad.gif
*

Brava, badie. Expertii aia civili chiar ar avea ceva de invatat din postarea lu' matale!

up.gif

QUOTE(vercingetorix @ 4 Apr 2018, 09:35)
Din punct de vedere sociologic este o ineptie sa faci previziuni pentru o masa de votanti ce nu se prezinta niciodata la vot.
*

N-ai inteles nica. Las-o balta!
DragosP
Atunci pune mâna și notează, loazo!
dacis
Am zis io vreodata ca-s civil? tongue.gif
dizzy
Pana la urma, or sa inteleaga si bajetii ca au nevoie de un lider guraliv care sa poata misca indecisii?
Ciolos e un executant, nu are sansa de a se impune intr-o discutie cu un bun orator.
Babaieti, va trebuie un fel Ba-sexu cu 20 de ani mai tanar, daca vreti sa izbutiti ceva.
Ati incercat cu NicuSordan-ul dar a clacat repede.
dacis
QUOTE(dizzy @ 4 Apr 2018, 12:54)
...NicuSordan-ul  [...] a clacat repede.
*

hai, nu ma-nebuni! wub.gif
ady77
Adevarul e ca era cel mai carismatic rolleyes.gif
dizzy
Daca iese Sordanul presedinte eu imi depun actele de emigrare in ziua aia!
Si fac si cinste cu 100 de mici la Cocosatu'
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.