Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vibratii la 3000 RPM, studiu de caz ;)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
HackSaw
Salutari tuturor !

Va propun un studiu de caz al carui rezultat ma intereseaza nespus, pe motive de $$$ wink.gif

E vorba de un Break '97,cutie in 5, cca 50.000 km fara sa se umble in motor. Totul merge bine, nu da fum, nu scoate zgomote, consuma ok, trage bine - totul pana in 3000 RPM unde apare brusc o vibratie destul de puternica in motor. Stiu ca daciile urla in ture mai mari dar pana acum m-am obisnuit cu motoare care cresc vibratiile treptat odata cu turatia...la asta trepidatiile apar brusc la 3000 RPM. Ma gandesc ca cel mai nasol lucru ar fi sa fie de la arbore/cuzineti unsure.gif

Sincer, nu stiu pana in ce turatie poti trage de o dacie normala fara probleme, pentru simplul motiv ca pana acum nu prea am condus dacie cu turometru, si find obisnuit cu alte "chestii" motorizate pe care le urci in 6-8000 ba chiar peste 10.000 RPM nu stiu la ce sa ma astept. De exemplu ce viteza trebuie sa aiba dacia in vit a 5-a la 3000 RPM ?

O intrebare de baraj e urmatare: Poti pune motor normal de dacie 1300 pe un break 97 pastrand cutia in 5 ? Ca am unul de 1300 pe acasa bun...

Mutam fain !


AlexM.
Vibratiile le simti in toate vitezele la turatia de 3000 RPM ?? Te intreb pt ca la mine face foarte urat in viteza a 4-a in jur de 3000 Rpm cand am aproape 90 km/h, dar dupa ce am trecut de 90 se potoleste. E posibil sa fie si prinderea motorului care sa fie dusa, numai ca nu cred ca e cazul. Daca era ceva de la arbore/cuzineti nu iti mai tragea.
La Dacie cuplul maxim il ai la 3500 rpm iar puterea maxima la 5000 rpm in cazul in care ai motorul 102-13 de 1397 cm.
A mea e tot break numai ca e din 95 iar in a 5-a la 3000 rpm are undeva la 100 - 110 km/h.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.