Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema troncanit
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
lupuletz90
Salut, am un logan 1.4 din 2008 si tot se aude o bataie, un troncanit la denivelari sau gropi, numai cand dau cu roata din stanga si ma termina sunetul ala.
Am schimbat flanse, rulmenti, capete de bara, pivoti, bielete, bara de torsiune, bucse, tot ce se putea pe dedesubt, pe fata. Pe amortizoare daca ma apas tare si fac balans se aude fasaitul acela de la ulei (sau gaz - ca nu stiu ce au in ele), deci sunt bune din ce mi-au spus multi mecanici, toba este prinsa bine. Daca masina sta pe loc si te apesi pe ea, ii faci balans sau orice se poate ( la ITP a ridicat-o si i-a dat drumul ) nu se aude nimic, doar in mers. Am dus-o la o multime de service-uri si nu au stiut sa imi zica ce e, mai ramane doar la reprezentanta sa o duc.
Ati mai avut cumva aceasta problema? si ce ar putea sa fie?
YRX
Caseta de directie de care e? Verificat jocul?
lupuletz90
e cea originala, dar nu are niciun joc, nu se misca absolut nimic, rotile nu au joc
YRX
Te intrebam daca e mecanica sau hidraulica. Si stii, se verifica jocul cremalierei in caseta, nu jocul la roti.
La cate zici ca ai schimbat numai asta a mai ramas.
L-ai localizat sigur la puntea fata? Poate troncane portiera, de exemplu. Sau etrierul.
lupuletz90
nu stiu de care e, dar stiu ca mi-au verificat mecanicii si caseta si nimic, dar se aude un metal, etrierul nu cred ca abia am schimbat placutele, si bataia se aude de foarte mult timp si tot nu ii dau de cap, o sa incerc sa fac un filmulet cum se aude

11 Apr 2018, 15:54:
stii vreun mecanic bun prin bucuresti la care sa ma duc?
tribunul
QUOTE(lupuletz90 @ 11 Apr 2018, 14:48)

Am schimbat flanse, rulmenti, capete de bara, pivoti, bielete, bara de torsiune, bucse, tot ce se putea pe dedesubt, pe fata.
*



Ce pivoti ai schimbat? si ai schimbat bara de torsiune!

Troncanit la gropi = bascula noua, parerea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.