Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandare Boxe Fata Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
MarianBogdan
Salut,

Sunt nou pe forum si sunt putin "disperat" fiindca nu prea gasesc foarte multe informatii pe internet. Am un logan 1.4 preferance din 2007 si am ceva probleme cu boxele din fata avand in vedere si vechimea masinii de 11 ani. As dori sa imi achizitionez 2 boxe fata in pretul de 200-300 pachetul cu ambele boxe dar sa se si auda bine. Ma puteti ajuta va rog cu aceasta situatie.

Multumesc,
O zi frumoasa tuturor!
IRONICK
cauta difuzoare de 13cm
MarianBogdan
Stiu ca de 13 dar as vrea o pereche care sa nu trebuiasca sa modific fatetele usilor.
IRONICK
Pai nu ai ce sa modici. Indiferent cu cate prinderi sunt, 2 sau 4, ca are magnet de neodim sau un mic tweeter in fata.

De genul astora:

user posted image


Astea-s alea de Logan.

user posted image

Cumperi unele noi fara grile. Gaurile sunt universale.
MarianBogdan
Nu vreau tot originale asta este problema si imi cer eu scuze ca nu am mentionat. Vreau ceva mai bun.
MarianBogdan
B997NDL folosesti vreun model din cele mentionate? Se aud bine?
B997NDL
se aud beton. ground zero sunt printre cele mai bune.
IRONICK
QUOTE(MarianBogdan @ 17 Apr 2018, 17:58)
Nu vreau tot originale asta este problema si imi cer eu scuze ca nu am mentionat. Vreau ceva mai bun.
*


Nu ti-am recomandat originale. Ti-am dat exemplu ca sa intelegi ce sa cauti si sa nu decupezi.

Recomandarile altora cu auzitu' bine, nu sunt de baza. Boxele nu se cauta pe forum. Majoritatea isi cumpara doar o pereche si i se pare ca sunt cele mai bune. Sau agreeaza o anumita marca.
Te duci si le asculti tu. Cu acelasi player. Amplificatoarele au tonalitati diferite, la fel si difuzoarele. Faptul ca produce zgomot tare, nu inseamna 'bine'. Si daca le mai pui si intr-un volum nepotrivit, iar nu-i ok.
einstein1984
si faptul ca usa de logan zornaie nu insemna ca boxa e de vina pentru calitatea sunetului. O bucata de dynamat la locul ei poate ajuta destul.
MarianBogdan
Ma intereseaza in pricipal sa se auda ok fiindca de multe ori am impresia ca boxele standard au un sunet metalic...iar acum fiindca s-a dus boxa din dreapta am zis sa le schimb cu ceva aftermarket nu stock.
Iulikk
Daca nu insonorizezi usa, tot ca din punga se va aude smile.gif
MarianBogdan
Cum as putea face lucrul acesta?
Iulikk
Ai putea incepe prin a cauta pe google. S-a discutat si rasdiscutat.
Bicicleta galbena
Eu zic asa: ia-ti niste difuzoare bune si atat (Sony/Panasonic/Pioneer). Daca masina n-are din fabrica ce-i trebuie ca sa se auda intr-adevar bine (si n-are), sa faci tu din ea nu stiu ce, cu eforturi si bani bagati, nu "se merita".

Am avut demult, pe primul Logan de serviciu, boxe stock - submediocre, maxim. Le-am schimbat cu Sony - diferenta mare de sunet, fara nici o alta modificare. Nu inseamna ca era vreo sala de concerte , dar era altceva.


MarianBogdan
Gata am inteles. Multumesc o zi frumoasa tuturor si drumuri bune!
IRONICK
Sau iti cumperi unele de Renault cu tweeter integrat si iesi cel mai ieftin:

https://www.autolux.ro/difuzor-auto-80w-ren...ale-7711059555/
tynn
Mufele acestor difuzoare Renault sunt la fel ca la Logan sau trebuie modificat?
IRONICK
sunt la fel
alexsr
http://tor-online.ro/produse/399-auto---ac...t-2-bucati.html

Din astea am luat eu . Recomand. Plug & play .
kvy
A cumparat cineva difuzoarele acestea?
https://www.epiesa.ro/set-difuzoare-kenwood...ShoCeDIQAvD_BwE

Au conectori compatibili cu cei de pe logan 2004?

Alte variante?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.