Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carenaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
RazvanF
Rog pe cineva care detine Logan MCV Stepway sa se uite sub masina in partea din spate sub spoiler sa vada daca are deflectoare de vant pe ambele parti.
La mine cred ca lipseste cel de pe partea dreapta. Atasez o poza. Multumesc anticipat.
IRONICK
O poza sa se vada tot spatele?
RazvanF
Din ce am observat carenajul respectiv se intinde pana pe laterala de la spoiler. Este in forma de L.
torquemada
Trebuia deschis topic nou? Dacă mașina e 2017 tot X52 e, aceeași din 2012 încoace

Și Ironik și eu am postat pe tema asta:
-e un carenaj (11) doar pe partea stângă pentru a împiedica gazele de esapament să intre în bară - aerator - portbagaj

#591
https://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=87901&st=550#
RazvanF
Ha, ma jur ca am cautat pe amble forumuri dar mi-au aparut rezultate de genul "vand carenaje roti spate" ....Cred ca daca foloseam la cautare "Aerodinamica lu' peste" aveam mai multe sanse de a gasi postul.
Multumesc pentru lamuriri.
IRONICK
QUOTE(torquemada @ 1 May 2018, 17:31)
Trebuia deschis topic nou? Dacă mașina e 2017 tot X52 e, aceeași din 2012 încoace

Și Ironik și eu am postat pe tema asta:
-e un carenaj (11) doar pe partea stângă pentru a împiedica gazele de esapament să intre în bară - aerator - portbagaj
*

Eu i-am cerut sa puna mai multe poze, ca nu vedeam pe telefon in soare la ce se refera.
Victorine
E prima oara cand vad imaginea aia explodata si mi se pare foarte interesant reperul 15. Merita pusa si in topicul dedicat, eu nu tin minte sa o fi vazut acolo. Sunt altele dar nu si asta.
IRONICK
Am scapat eu o vb. despre el, dar parca nu pe topicul dedicat.
Victorine
As fi chiar curios ce cod are di cat costa...
torquemada
15 nu se montează momentan pe X52, testat destul de multe combinații
IRONICK
Carenajul de punte spate pentru Duster 4x2?
555824664R
Brazilia?
Din desene pare facut cum trebuie.
IRONICK
torq?
torquemada
Ce ai pus tu e în poză. (11)

Pentru 15(din poza mea) nu e cod momentan (nici pe Rusia nici pe Brazilia)
Victorine
Ala de pe puntea spate l-am ginit si eu pe vreo doua Sandero Stepway de-astea noi, doar azi.
IRONICK
Da, dar nu este ca asta.
Nu are buza rotunda din fata, nu are o mica prelungire in spate, etc..
RazvanF
Daca au venit pe Sandero Stepway montate de ce nu le-au pus si pe MCV Stepway?
Din ce am citit ce forumul vecin reperul respectiv ajuta la stabilitatea masinii la viteze de autostrada, nu?
Mie unu imi da senzatie de instabilitate la directie si in conditii de vant la viteze de autostrada cand sunt numai eu sau cu pasager. Dar cand masina este incarcata este foarte stabila.
Tot pe forumul vecin am gasit aceasta poza, care este putin diferita de cea atasata in acest topic.
Poate confirma cineva ca ar ajuta acest reper? Ca daca ajuta ma duc la reprezentanta si il comand. Cu toate ca in jumatea de spoiler spate care nu este protejata/acoperita de carenaj tin sa cred ca se aduna curenti de aer in loc sa fie "eliminati" pe sub masina.
IRONICK
Costuri.
Absolut nici o legatura cu stabilitatea masinii.
Este total diferit, nu doar putin.
La modul cum este construit, scade foarte putin rezistenta la inaintare/cosum mai mic. Insesizabil.
Arunci banii pe fereastra la reprezentanta, cumpara unu sh.
torquemada
Poza e pusă tot de mine, inițial aici apoi acolo și e pentru X52

Pe versiunile VSUVE (aka Stepway) nu se montează chiar toate deflectoarele aerodinamice 1+2+2+2+1 (barbiță+înaintea roților față+ înaintea roților spate+înainte rezervor+punte)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.