Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna mk3 2.0 dci de Anglia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Sooky
Va salut, aceasta este laguna mea, 2.0 dci 150 hp Gt, masina are 80.000 mii km acum, o am de 6 luni si am parcurs in jur de 20 mii
Dotari:
Scaune electrice fata+ incalzite
Navigatie
Sistem audi bose
Jante 18"


Probleme:
Am avut o singura problema cu un furtun de presiune( cel care vine de la egr la intercooler), l-am cumparat nou cu 350 Ron
Plus acel scârțâit de bord

Imbunatatiri:
A primit folie spate
Vopsit jante cu Plasti dip
Un polish bun

Am facut revizia acum 2 sap in care am schimbat:
Ulei+filtre
Curea accesorii+ 2 role( le-am schimbat deoarece masina are 6 ani)

In familie avem in total 5 Renault-uri
cj98czh
Circuli cu ea in UK sau in RO ... ca asta nu se intelege ..
einstein1984
masina pare pozata in UK. Am vazut recent o laguna 2010 1,5 dci in stare ok la 1500 lire, ieftine masinutele acolo
AdR!@N
Salut,
mie imi pare ca este utilizata in UK, ceea ce este foarte ok.

Sooky, felicitari pentru achizitie, masina arata excelent.
Pacat ca are volanul pe partea gresita, dar atata timp cat este utilizata in UK, no problem.
argon
De ce doar UK? E ok si in Bahamas.
einstein1984
in afara de autralia, mai toti astia cu volan pe dreapta sunt insulite....
Sooky
Multumesc, eu locuiesc in Anglia, aici valoarea unei masini este data de km/aspect/dotari/service. Merge si pe europa, am fost de 2 ori in tara cu ea si urmeaza sa vin de sarbatori.
SiloS
Si Australia e tot o insula. Mai mare, ce-i drept.
argon
QUOTE(einstein1984 @ 18 Jun 2018, 16:17)
in afara de autralia, mai toti astia cu volan pe dreapta sunt insulite....
*



Da da, și subcontinentul Indian, o treime din Africa și câteva țări din America de Sud sunt tot o insulă...grele geografiile.
YRX
Si Japonia e tot insulita... tocilar.gif
espacern
Mai sunt cateva insule unde toate masinile au volan pe dreapta si se circula ca in RO...legal!
MoneyTalks
QUOTE(SiloS @ 18 Jun 2018, 18:30)
Si Australia e tot o insula. Mai mare, ce-i drept.
*


Ceva mai mult de o treime din populatia planetei circula pe partea stinga. Deci in mintea ta o treime din populatie sint o insulta la adresa rominilor?

18 Jun 2018, 20:15:
QUOTE(Sooky @ 18 Jun 2018, 11:01)
Va salut, aceasta este laguna mea, 2.0 dci 150 hp Gt, masina are 80.000 mii km acum, o am de 6 luni si am parcurs in jur de 20 mii
*


Sa o folosesti cu placere in continuare. Si nu ii baga in seama pe haterii carora nu le convin masinile cu volan pe dreapta.
Diac
Ce alte Renault-uri ai in familie? M-ai întrecut, la mine sunt doar 4.
b06fcn
QUOTE(MoneyTalks @ 18 Jun 2018, 21:12)


<span class='edit'>18 Jun 2018, 20:15:</span>

Sa o folosesti cu placere in continuare. Si nu ii baga in seama pe haterii carora nu le convin masinile cu volan pe dreapta.
*



Cand masinile cu volanul pe partea gresita sunt folosite coespunzator, tinand cont de faptul ca au un mare handicap de vizibilitate, respectand regulile de circulatie, nu are nimeni nimic cu ele. Problema apare cand vine cate un pwulica mai inchis la culoare care si-a luat "masina mancatzas" cu bani de pufuleti, la care impozitul anual ar fi de trei ori valoarea masinii daca ar inmatricula-o in Romania si care conduce pe principiul carpe diem si cu durere la banana...fara asigurare valabila, fara vigneta, fara impozite, fara nimic...daca a avea o problema cu astia inseamna a fi hater, Ok sunt hater in cazul asta...si mandru de a fi...ma rog, ne place saorma cu de toate "la unii" dintre noi carora le pute tara asta...

Ontopic, pentru colegul cu Leguma, s-o stapanesti sanatos. E o masina cinstita, eu m-am inteles bine cu a mea pana am dat-o...
Sooky
Multumesc, pai avem un megane 2 1.9 130hp din 2008 cu peste 300 mii, un megane 2 1.5 106 cai avand 350 mii, un megane 3 1.5 110 2012 cu 220 mii si un twingo 1.2 din 2005, si o sa urmeaze inca un renault pentru sotia mea, ea având un mini acum care ne seaca de bani😎
einstein1984
mare fan renault! de apreciat.
Argoane, in india circuli pe unde vrei tu daca ai masina suficient de mare.
Diac
Inlocuiesti Mini cu Renault? Moare lumea pe aici la vorbele astea tongue.gif

Ceva km la masini vad. Symbolul lui tataie din 2008 are 10.000 km.
bgdrenault
Gresesti, aici se inlocuieste bmw cu mini.
de Renault nu fuge nimeni.
Sooky
Diac, am un mini din 2009 1.6 benzina cu 120 mii km, consuma ulei intr-o veselie, martorul motor e aprins permanent in bord, am schimbat cam tot pe la ea si degeaba, este al 2-lea mini pe care il am, pe primul l-am vandut din cauza consumului de ulei
Laurentziu83
Eu singura problema pe care am avut-o atunci cand am condus o masina cu volan pe dreapta a fost manevrarea schimbatorului, mi se pare cam ciudat sa-l manevrez cu stanga. Te obisnuiesti repede?
MoneyTalks
Laurentiu >> Ia-ti automata si ai rezolvat problema mestecarii cu stinga
tatabobu
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Jun 2018, 17:21)
Te obisnuiesti repede?
*



Da. Vreo 2-3 kilometri, dar de cum o iei conduci cu dreapta pe volan si stanga pe schimbator. Lejer.
psychoo
Mai putin cand iesi de pe o strada fara prioritate, ochiu la trafic, grija pe care banda iesi, deci ochiu celalalt la sageata albastra, pleci de pe loc tare, apesi ambreiaj sa treci repede a 2-a si POC ai lovit usa cu mana dreapta smile.gif
Era a doua zi de volanit prin uk, credeam ca deja cat de cat m.am acomodat...
einstein1984
si poc ai cazut din masina ca ai deschis usa
tatabobu
La tine se deschide usa cand dai un pumn in geam?
bucatzel
Are scuter, deci pumnii ii da in geam la altii, caz in care da, se deschide usa...
einstein1984
haha, am bocanci cu bombeu de otel, dau in tabla wink.gif Si nu se mai deschide usa.

<span class='edit'>21 Jun 2018, 16:34:</span>
QUOTE(tatabobu @ 21 Jun 2018, 16:13)
La tine se deschide usa cand dai un pumn in geam?
*


pe de alta parte, tu schimbi viteza cu mana la nivelul umerilor ? Ai schimbator de juma de metru inaltime?
psychoo
Usa am lovit.o aproape de balamale la nivelul schimbatorului deci unde sunt genunchii.
Nu sunt nici manere acolo si nici daca eram hulk nu cred ca reuseam performanta.
Cred totusi ca einstein a zis in gluma, ori s.a relaxat prea tare inainte sa intre pe forum smile.gif
tatabobu
QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2018, 15:32)
pe de alta parte, tu schimbi viteza cu mana la nivelul umerilor ? Ai schimbator de juma de metru inaltime?
*



Da.

https://www.youtube.com/watch?v=8lEYaTvvq4g
Sooky
Masina face multi km in fiecare zi, a primit un carlig de remorcare si merge perfect
Sandero l-am adus de la 400 km si trafic-ul l-am tractat 8 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.