Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apă portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
costy84
Salut!
În Ianuarie am cumpărat un Logan 2 fabricat în 2012, printre micile probleme găsite la el de ceva timp am observat că după fiecare ploaie mocheta de sub cric este umedă. Astăzi am găsit și sursa infiltrațiilor, undeva pe la contraaripă, a mai avut cineva această problemă sau știe care ar fi rezolvarea?
P.S: Am folosit funcția "căutare" dar nu am găsit nimic, dacă s-a mai discutat rog postați link-ul, Mulțumesc!
klaus
probabil e de la evacuarea de aer din portbagaj din zona aia. E o grila de plastic care da sub bara, grila ce ar trebui siliconata.
costy84
Poate le confund eu dar evacuările acelea (dacă este cea din poză) sunt sub stopuri la 2.
klaus
Si mocheta "de sub cric" unde este?
costy84
Păi acolo este dar apa vine dinspre aripă, marginea de mochetă de lângă aerisire este uscată.
klaus
Atunci da-i cu faina sau pudra de talc in zona inainte de o ploaie si urmele lasate pe praf iti vor arata de unde vine apa.
teleii07
Pe la buretele de etanșare de la stopuri intra apa... Asa am văzut eu la mașină mea..
Pe la grila intra în timpul mersului și e apa cu nisip praf...
torquemada
Dacă nu aveți Logan II, nu mai veniți cu idei trăznite, mai ales dacă nu puteți răspunde la:

- unde sunt aeratoarele la Logan II
- ce au aeratoarele peste ele


@costy84:

1.verifici așezarea aeratorului
2. strângerea stopului
3. prinderea amortizorului pe partea stângă, dai mocheta la o parte


LE pare că lipsește un nit de la prinderea de bară pe partea aia
costy84
Am verificat după ce s-a oprit ploaia. Desfăcând mocheta în ambele părți am observat problema. Bara cel mai probabil a fost lovită și au reparat suportul ei pe caroserie cum i-a tăiat capuŽ, practic intră apa prin toate găurile în care era prins suportul bării și prin mastic acesta fiind crăpat pe mijloc. Urmează să dau bara jos și să văd ce se poate face. Inclusiv aeratorul din stânga are 1/3 din garnitură lipsă. sad.gif
torquemada
1. schimbi garnitura la extractoare(aeratoare) cu mastic auto, atenție la prinderea capacelor lor
2. verifici prinderile barei spate și pe dreapta și pe sânga

Pentru demontarea barei spate trebuie date jos stopurile înainte
trabinatorccc
Se gasesc doar garniturile de la aeratoare separat? Eu nu am gasit, iar aeratoarele aveau preturi nesimtit de mari si nu am vrut *sa schimb camasa pentru un nasture*, asa ca tot la silicon am ajuns.Oricum,garniturile alea sunt foarte proaste.Ale mele s-au rupt dupa 4-5ani, desi nu am umblat niciodata la aeratoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.