Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare cutie viteza Easy-R pe Sandero
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
valdan71
Am un Stepway din 2014 si mi-as dori mult sa-i inlocuiesc cutia cu una pilotata. Exista vreun atelier care a facut asta? Cat de exorbitant de scump ar fi?
torquemada
Nu se poate:

B52 Stepway 2014 e T4
X52 cu Easy-R e T4VS

- cutie JS3 completă cu actuatori și calculator
- timoneria(joystick) de pe mașina donatoare
- cablajul total(motor, cutie, habitaclu) de pe mașina donatoare
- reconfigurare calculatoare

dizzy
Vinzi ce ai, pui diferenta, cumperi ce vrei- cea mai reusita varianta.
valdan71
Multumesc.
einstein1984
o treaba intereanta ar i sa pui un TL4 pe logan diesel cu planetrale de easy R... Si presto 6 trepte si manuala.
torquemada
Sau caută un TS4 și are Easy-R cu 6 trepte ca de fabrică - oricum are alte rapoarte iar injecția va fi foarte fericită cu valori de turație motor/turație roți diferite de cele știute (pa pa CCSL)
r3mus1989
Salut. Pentru un Sandero Stepway 0.9 Tce 2018 se poate monta ulterior Easy-R ? Incepe sa imi para rau ca nu am mai dat 500 E in plus sad.gif . Multumesc
robbie_ro
Teoretic, se poate. Practic nu cred ca renteaza, deoarece costurile sunt destul de ridicate (in nici un caz 500 euro).
IRONICK
QUOTE(r3mus1989 @ 1 Oct 2018, 15:56)
Salut. Pentru un Sandero Stepway 0.9 Tce 2018 se poate monta ulterior Easy-R ? Incepe sa imi para  rau ca nu am mai dat 500 E in plus  sad.gif  . Multumesc
*

Nu trebuie sa iti para rau, 0.9 Tce are mari probleme cu cutia robotizata.
einstein1984
QUOTE(torquemada @ 19 Jul 2018, 08:32)
Sau caută un TS4 și are Easy-R cu 6 trepte ca de fabrică - oricum are alte rapoarte iar injecția va fi foarte fericită cu valori de turație motor/turație roți diferite de cele știute (pa pa CCSL)
*

se rescriu vitezele la 1000 rot pe min in ECU injectie si merge/
george2210
Salut, am si eu o intrebare legata de cutia Easy-R. Ce se intampla daca in timpul mersului lovesti din greseala schimbatorul si din D intra in R? La cutia manuala huruie un pic dar nu intra. Sper ca la fel face si la cea robotizata, adica sper ca nu se strica.
torquemada
Nimic.

Realizezi, sper, că levierul de schimbare viteze e "by wire" iar schimbul vitezelor se face de către calculator
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.