Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pesta porcina africana
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
radian
N-avem nici un veterinar, zootehnist, printre noi sa detalieze care-i treaba de fapt cu pesta porcina africana?

As prefera, daca se poate, fara explicatii ca de la Soros ni se trage ca vrea sa ne falimenteze agricultorii.

Am inteles ca boala nu se transmite la om. Atunci de ce nu mai sunt buni pentru consum?

N-as vrea sa-mi schimb obiceiurile culinare. Pentru mine cea mai buna salata e porcul... biggrin.gif

Vad la stiri tot felul de masuri extrem de dure, porci sacrificati cu miile, zecile de mii.

Propuneri care mai de care mai radicale: omorarea tuturor mistretilor din zonele infestate, azi, ministrul agriculturii Daea a anuntat ca vrea incendierea culturilor de porumb din zonele infestate. Ce urmeaza? Vin tatarii, otravim fantinile si ne refugiem in varful muntilor?
MuciX
QUOTE(radian @ 7 Aug 2018, 16:17)
As prefera, daca se poate, fara explicatii ca de la Soros ni se trage ca vrea sa ne falimenteze agricultorii.
*


Da, clar asta se va intampla. Nu se vor aduce teorii cum ca e un atac impotriva dacilor liberi.
marksman
QUOTE(radian @ 7 Aug 2018, 16:17)
[...] azi, ministrul agriculturii Daea a anuntat ca vrea incendierea culturilor de porumb din zonele infestate. Ce urmeaza? Vin tatarii, otravim fantinile si ne refugiem in varful muntilor?
*


Nu e nevoie. Cand va fi implementat din scoarta-n scoarta programul de guvernare, ori emigram ori ne refugiem in varful muntilor.
cristic1982
Eu am o întrebare: cum pot sa fie infestați porcii din ferme, ținând cont că nu au contact cu exteriorul ( mai ales cu animale sălbatice)?
RDK
Prin contact indirect cu exteriorul.
Oamenii de exemplu nu fac boala, dar poartă virusul.
La fel și alte vietăți care pot intra în contact cu porcul.

Teoria conspirației o să cadă în câteva luni când pesta va ajunge și în vest.
cristic1982
Pai se transmite prin aer sau prin mâncare (cum vehiculau unii pe la televizor)?
kato
hrana infestata si ai rezolvat enigma... sau angajatii intra in contact cu microbul ... hai bre, nu ai vazut filme???
RDK
Încălțăminte, roți de mașini, alimente contaminate etc.
Nici eu nu înțeleg de ce trebuie uciși toți porcii fără simptome dintr-un focar, se pare că nici bolnav nu afectează sănătatea omului.
MuciX
Chiar, nu poate fi valorificata pielea de porc, totusi? Grasimea pentru sapun, etc.
RDK
E vorba de pestă nu de trichineloză.
nasty
QUOTE(RDK @ 7 Aug 2018, 17:09)
Încălțăminte, roți de mașini, alimente contaminate etc.
Nici eu nu înțeleg de ce trebuie uciși toți porcii fără simptome dintr-un focar, se pare că nici bolnav nu afectează sănătatea omului.
*


Poate omul dacă mănâcă porc infestat devine purtător de virus/microb... (oare?)
kog
QUOTE(cristic1982 @ 7 Aug 2018, 17:07)
Pai se transmite prin aer sau prin mâncare (cum vehiculau unii pe la televizor)?
*


Porcii din ferme sunt hraniti cu porumb. Porumb care este contaminat de porcii mistreti care cam devasteaza culturile. Asa se transmite boala, deci chestia cu stropitul rotilor si rahaturi e cam frectie. E nevoie de paza armata la culturile de porumb si de starpirea mistretilor, nu totala ci atat cat sa nu mai fie nevoie sa coboare din paduri in cautarea hranei. Ce noroc ca padurarilor li s-au luat armele si vor primi pistoale cu gaz.

Uite cum se lupta americanii cu mistretii lor:

https://www.youtube.com/watch?v=Gj5dd-Bge5I

https://www.youtube.com/watch?v=NPmXh7S19w0

https://www.youtube.com/watch?v=ubt19wLNcKM

https://www.youtube.com/watch?v=CthG4glF1es
RDK
Au dat deja ordin să ucidă mistreții.
Acum văd că au de gând să incendieze și culturile agricole.
În plus, focarele au ajuns în județul Călărași.
Dacă trece de Giurgiu, e clar.
yoncv
In Teleorman nu ajunge, are și pesta mândria ei wink.gif
bion
"Nasoala treaba cu ciuma africana. Lumea excitata de spectacolul cu ciuma rosie nu vede problema. Am impresia ca situatia e total scapata de sub control. Porcule domestic o sa fie scarificat en gros. O sa cumparam aproape toata carnea din import si firmele porcesti autohotone vor da faliment.Naspa e ca vor dispare anumite rase de porci.
La sfarsitul anilor `90 au lichidat comtim ca sa faca unul la 200 de km in Ungaria. Gripa aviara a fost hipertrofiata pana la grotesc de pdl si am rezolvat si puiernitele.Acu se pare ca sectoru de porci fct. decent. Il phootem si pe ala.Sa zicem ca nu am fost ajutati sa avem pesta africana. cool.gif Dar nici nu s-a facut nimic cand era totul la inceput. Cei mai mari dusmani ai romanilor sunt romanii. mad.gif
Vazui la tv un sudist suparat ca a ramas faraporci si ca razbunare a legat unu mort de pesta de masina si il tara peste tot . Sa dea la toata lumea."Intre timp treba se nasoleste.
Pentru amatori primele focare au aparut in NV deci import ucraina. Alea de Delta tot ucraina.IN vest au reactionat mai rapid si geografia a permis actiuni. In delta poola.Porcul bolnav are febra f. mare si ii e sete si vre sa se racoreasca. nu tre s ai cauti decat langa apa.Crap in apa . Apa aia e inectata. Vimne alt porc si bea apa = a pus-o.
Ca se poate un ajutor dezinteresat de la vecini e f. probabil.Lupta pe piata alimentelor e dura.

Pentru ingineri biggrin.gif http://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pen...te-la-omi_16954

http://agrointel.ro/100101/pesta-porcina-a...ana-informatii/
kog
QUOTE(RDK @ 7 Aug 2018, 18:14)
Au dat deja ordin să ucidă mistreții.
Acum văd că au de gând să incendieze și culturile agricole.
În plus, focarele au ajuns în județul Călărași.
Dacă trece de Giurgiu, e clar.
*


Aoleu, vin turcii?
axabrt
Radiane, io iti doresc sa traiesti cu o gagica d aia vegetariana.
Aproape ca ma convertisem si eu ca n aveam incotro si trebuia sa mananc ce ierburi punea ea pe masa.
La inceput comentam eu ca vreau bucatica de carne, da femeia era cam habotnica si vinerea tineam post negru. Dupa asta cand vedeam mancare, chit ca n avea carne, chiar era sarbatoare
Deci nu i asa mare tragedie chestia asta cu carnea de porc.

cristic1982
Mulțumesc doctore Nelu!
radian
Axa, fara suparare, chiar nu incerc sa fiu ironic, eu stiu o treaba, cum iti asterni asa dormi.

Daca ar fi sa am o partenera vegana, treaba ei, ii respect optiunile. Cu o conditie: sa le respecte si ea pe ale mele. In bucataria mea, salata de porc isi are rolul sau bine definit. In rest, cui ii place, n-are decat sa bage frunze, ierburi si radacini pana se satura.

Dar, care-i legatura cu pesta porcina africana?
kog
Aveam si eu o tovarasa vegetariana. Cat am stat in vizita la ea am fost intr-o foame constanta. Naiba se putea satura doar cu feliute transparente de paine, legume, si branza de capra (parca am vazut si un ou odata). Bagam in mine ca spartu si tot foame imi era, iar eu sunt genul care nu mananca mult (1.76, 61 de kile imbracat si incaltat). Noroc cu burgerkingul de la colt altfel nu aveam energie nici s-o f*t.
radian
Mai baieti, voi chiar sunteti pe bune? Pentru o felie de pixda sa accepti sa te trateze ca pe o sluga? Mananci cand, ce si cat iti zice cucoana?

Daca o data ii zic ca nu-mi trebe mancarea ei vegana si mi-o mai pune in fata a doua oara i-o fac masca cosmetica pe tenul obrazului. Pai cum vine treaba? Eu ii accept si respect alegerea iar ea se pisa cu bolta pe alegerea mea?

Mai baieti, care mai aveti prietene de astea care stiu mai bine ca voi ce va face voua bine, dati-le viteza cat mai puteti altfel o sa experimentati matriarhatul pe pielea voastra. Intrati sluga la stapana...
DragosP
Așa, așa! Bărbat adevărat...
bion
Pai e becher tongue.gif
radian
Hei, stai nitel, nu-mi reinterpreta cuvintele. Am precizat, accept optiuni diferite de ale mele, dar am pretentia ca si optiunile mele sa fie la randul lor respectate.

volint
Amin.
maho
QUOTE(bion @ 7 Aug 2018, 19:31)
"Nasoala treaba cu ciuma africana. Lumea excitata de spectacolul cu ciuma rosie nu vede problema. Am impresia ca situatia e total scapata de sub control. Porcule domestic o sa fie scarificat en gros. O sa cumparam aproape toata carnea din import si firmele porcesti autohotone vor da faliment.Naspa e ca vor dispare anumite rase de porci.

Pai tocmai ca ciuma rosie e problema: daca imbecilul de la agricultura nu era ocupat cu angajarea lu' fi-sa la minister, poate avea timp sa citeasca si sa puna in aplicare HG 830/2016. Da' aia era data de tehnocrati, deh, "greaua mostenire".
DragosP
Și ce te face să crezi că ce scrie acolo nu era deja-n practică?
maho
Daca era, nu s-ar fi ajuns aici; acolo nu zice nimic de mimat dezinfectarea masinilor, cum au aratat la stiri ca faceau unii (se faceau ca stropesc, dar tulumbele erau goale).
In orice caz, lumea e preocupata de mult: rusii, europenii, da' noi mai ranjim satisfacuti cand face daia cate-o nesarata, doar e de-al nostru, din popor.
Situatia actuala, pt. cei interesati. Si nu e harta cu zonele de incendiat. icon_mrgreen.gif
DragosP
Nu, acolo zice ceva gen "să facem totul", cam ca pe vremea odioasei și sinistrei.
Unitățile mari (și ai să vezi decă ești curios că-n județ sunt cel puțin două) trimit zilnic de muultă vreme probe la ansvsa iar măsurile de biosecuritate pe care le au nu sunt prin multe zone...
Mai mult, e ca și cum ai zice că te pun tu-n cur și oprești vântul.
Când se duc ăștia prin zonele cu focare să ia porcii de la oameni, se iscă răscoale. E vina ciumei roșii, nu?
dizzy
QUOTE(axabrt @ 7 Aug 2018, 21:04)
Radiane, io iti doresc sa traiesti  cu o gagica d aia vegetariana.
Aproape ca ma convertisem si eu ca n aveam incotro si trebuia sa mananc ce ierburi punea ea pe masa.
La inceput comentam eu ca vreau bucatica de carne, da femeia era cam habotnica si vinerea tineam post negru. Dupa asta cand vedeam mancare, chit ca n avea carne, chiar era sarbatoare
Deci nu i asa mare tragedie chestia asta cu carnea de porc.
*



Am si eu o curiozitate, de om batran perves si bolnav:
-Vegetariana pune gura pe carne? Inghite?
maho
QUOTE(DragosP @ 8 Aug 2018, 08:33)
Nu, acolo zice ceva gen "să facem totul", cam ca pe vremea odioasei și sinistrei.
E vina ciumei roșii, nu?
*


Da, au "facut totul", dupa cum se vede. Totul ca famiglia di teleorman s-o duca bine, restu' duca-se...
Deci da, e vina ciumei rosii.
DragosP
Ești bolnav.
radian
Evident, e o simpla coincidenta...
DragosP
Eu nu cred în coincidențe, din păcate.
Însă de la asta (apropos, ce tip de fermă are Dragnea Jr? Are și maternitate, îngrășătorie sau doar crecătorie? Că dacă n-are maternitate, ăsta e ciclul firesc: cumperi porcii mici, îi crești, îi vinzi.) până la a acuza pe cineva că e vinovat de apariția și proliferarea pestei e cale lungă și-ți trebuie ceva exercițiu mintal să-l parcurgi...
maho
Nu l-a acuzat nimeni de aparitie si proliferare, doar de "insider info" (cred ca stii ce-i aia chiar daca nu bursaresti), de care s-a folosit privilegiat.
DragosP
QUOTE(maho @ 8 Aug 2018, 09:30)
Nu l-a acuzat nimeni de aparitie si proliferare,
*


Ba da, minunatule, chiar tu.
Și da, ferma aia este doar de creștere și îngrăsare, după cum se poate lesne vedea aici. Ceea ce înseamnă că e normal ca la un moment dat să vinzi la greu. Pentru că, ce să vezi?, porcul crește și trebuie sacrificat.
Ptiu, am ajuns să iau apărarea porcarilor!
bion
Vazui pe irealitatea o discutie intre diliul de la agricultura si ziaristii experti in epizotii( cu 3 minute innainte erau experti in politica internationala). Piceless. Nu trebuia nici un insider info. Oricine a aurmarita fenomenul stia ca izbucnirea unei epidemii majore in sudest e iminenta( mai ales la cum procedau fratii ucrainieni). Gaylord ala probabil avea un lot de porci ajunsi la gerutatea de taiere si ae excutat rapid manevra si a vandut.Pe lipoveanu alalat l-a prin cu tineret porcesc nevandabil.
Oricum ciuma asta era secretu lu polishinel ala biggrin.gif
PS Cunoastem si noi cativa reprezentanti ai presei. Sunt chintesenta prostiei valahe. O pesta ziaristica nu se exista.Ai mai idioti sunt presarii de partid.Nici pelicanul nu inghite atata si nici o balena nu varsa atata.
Am ajuns sa zic o nervertebrata ca Achimescu ( par egzamplu din presa locala) era profi. icon_mrgreen.gif
Degraba nu scapam de pesta, io cred ca veselia abia a inceput.
DragosP
QUOTE(bion @ 8 Aug 2018, 10:21)
PS Cunoastem si noi cativa reprezentanti ai presei.
*


Hai mă, că dacă a scris pe uăl strit dă România înseamnă că ciuma roșie e dă vină.
bion
Pai ei tre sa se descurce cu ea icon_mrgreen.gif tongue.gif
ady77
Ciuma si cu pesta nu fac casa buna tongue.gif
maho
QUOTE(DragosP @ 8 Aug 2018, 10:43)
dacă a scris pe uăl strit dă România înseamnă că ciuma roșie e dă vină.
*


Dac-asa zice uãlu' de Braille, asa o fi (ei s-or fi rugat mai cu folos, te pomeni).
yhattori
QUOTE(DragosP @ 8 Aug 2018, 08:21)
Eu nu cred în coincidențe, din păcate.
*



Statistica ie grele...

Cinzeci de mii de romani sint nascuti in aceeasi zi cu tine. E ceva la mijloc, nu iese fum fara foc!
RDK
Normal că nu e nicio coincidență, asta ar presupune eforturi și acțiuni coerente ale autorităților, altele decât manifestările bizare ale ministrului de resort.
DragosP
QUOTE(yhattori @ 8 Aug 2018, 13:38)
Cinzeci de mii de romani sint nascuti in aceeasi zi cu tine.
*


Și limba română ie grea...
MyKe89
Poate vă ajută la dezbateri:

https://recorder.ro/fratia-pestei-porcine/
vet
QUOTE(radian @ 7 Aug 2018, 16:17)

Am inteles ca boala nu se transmite la om. Atunci de ce nu mai sunt buni pentru consum?

N-as vrea sa-mi schimb obiceiurile culinare. Pentru mine cea mai buna salata e porcul...  biggrin.gif




Si pentru mine cel mai bun pui e tot ceafa de porc. Putem sa bagam in noi tone de carne de la porcii morti de PPA (pests porcina africana), ca nu avem nici pe dracu' .
Beleaua este ca virusul asta e foarte rezistent si nu este distrus prin procesarea carcaselor. Deci daca ne-am apuca sa consumam porcii afectati, noi nu am avea nici o problema, dar boala s-ar raspandi si mai rapid decat o face in momentul asta.
RDK
La cum zici, avem de ales așa: ori îi mâncăm repede pe cei care nu au simptome ori ne reprofilăm.
cristic1982
Atât timp cât e vorba de PSD și acoliți, DragosP nu crede. Când e vorba de ăilalți, e primul răspândac, indiferent dacă informația e credibilă sau nu.
DragosP
Ce să cred, că e 20 20?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.