Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspensie Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Catalinn17
Salut, as dori si eu sa fac o modificare la Loganul meu, sa il las putin mai jos, care sunt sfaturile voastre pentru aceasta? Mersi mult de tot
user123

Daca vrei stabilitate mai buna, cumpara mai bine amortizoare de calitate ( kayaba bilstein..) si va fi bine...

Daca vrei doar " look", atunci cumpara arcuri eibach de ex...sunt compromisul perfect

Nu umbla cu mizerii gen taiat spire din arc sau legat spire.....

Ai grija ca daca cobori prea mult( arcuri h&r) vei solicita amortizoarele ff mult si vor incepe sa curga in aprox 30 000 km ( cum am patit eu)

Daca vrei arcuri care coboara mult (h&r) iti trebuie si amortizoare pe masura....altfel patesti ca mine....dpdv acesta, arcurile eibach sunt un compromis bun

Daca mai ai si alte intrebari....
einstein1984
la o masina de 12 ani , orice amortizor nou vor fi mai bune decat alea obosite de pe el. Si masina se va simti mai bine pe curbe, fara sa fie neaparat mai jos.
merge si cu vreo 3 saci de ciment, unu la pasager si 2 in spate, coboara putin.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2018, 11:48)
merge si cu vreo 3 saci de ciment
*
La un Logan de 1.4???!!!!
annem
Kit-uri arcuri+amortizor gen Bilstein, Eibach si destule altele pe la 2000-2500 lei.
Kit-uri smechere pe la 4-5000 lei.
Kit-uri supersmechere ...
Loganul are incredibil de multe optiuni de modificare a suspensiilor.

Personal am preferat sa cresc garda la sol cu 2-3 cm si sa elimin din balans, pentru off road.
De la Kayaba: Arcuri + amortizoare de MCV-VAN pe fata, arcuri mai tari si amortizoare normale pe spate.
MAD: arcuri suplimentare pe spate.
Cost anul trecut cu tot cu montaj: 1700 lei.
einstein1984
QUOTE(IRONICK @ 17 Sep 2018, 12:13)
La un Logan de 1.4???!!!!
*


trebuie mai multi??
cand iei curba cu 4à esti mai stabil decat la 80 in aceiasi curba, nu?
IRONICK
Nu mai ajunge la 80 daca o incarci cu saci de ciment ...
kommodore_ss
Cum sa fac si eu sa mi ridic masina cat mai sus, sa nu mai simt deloc drumurile 'bune' de la noi. Momentan am flansele cam turtite si masina s-a lasat cam mult.
kommodore_ss
Are cineva vreo idee? Ma dispera ca sta atât de jos. Sa fie arcurile obosite?
AR-18-MOS
Test de amortizoare ai făcut?
einstein1984
Arcurile se lasa in timp, sau se rup. Amortizoarele daca se uzeaza nu lasa masina mai jos....
kommodore_ss
QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Jul 2021, 13:42)
Test de amortizoare ai făcut?
*



Nu, Intre timp am schimbat amortizoarele si flansele. Nu mai are distanta aia mare la flansa acum, dar masina tot parca sta putin lasata. Am avut alt logan identic care statea mult mai ridicat si era o placere sa iei gropile cu ea.

Sa mai schimb si arcurile? se poate pune un distantier ceva? sa stea mai ridicata?
RazvanF
QUOTE(kommodore_ss @ 5 Jul 2021, 14:47)
se poate pune un distantier ceva? sa stea mai ridicata?
*


Nu te juca cu astfel de chestii. Daca pui distantiere intre spirele de arc atunci reduci cursa lui si risti in viraje sa rastorni masina.
Schimba arcurile.
Cata Catalin
Vin si eu cu o intrebare: e diferenta de suspensie intre mcv 5 locuri si cel cu 7 locuri? Ce anume mai exact, si care e mai fiabil si confortabil?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.