Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesire din tara cu masina inmatriculata pe Renault
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Vimes
Salutare, as dori o clarificare pentru iesirea din tara cu masina inmatriculata pe Renault. Acum doua saptamani am primit intr-un final masina (poveste lunga relatata si pe forum) si din cauza noilor norme a venit inmatriculata cu numere negre pe Renault. Din pacate am primit talon dar CIV nu, asadar nu o pot transcrie pe numele meu, iar cand voi intra in posesia CIV-ului nu are nimeni habar. Mi s-a transmis astazi ca pot sa o inmatriculez in 90 zile (eu stiam 30) si ca pot sa ies din tara cu vehiculul atata timp cat am talonul si factura la mine. Asadar, pentru a nu face cale intoarsa dupa 500km va intreb daca puteti sa confirmati cele spuse de dealer. Multumesc!
ady77
Daca nu e data furata poti iesi fara probleme din tara.
crisolro
prin Europa (UE), da; nu te-ntreaba nimeni nimic, in principiu

dar in Turcia, de exemplu, iti trebuie imputernicire (chiar tradusa si vizata de ambasada/consulatul turciei in RO)

presupun ca e doar UE in discutie, caz in care roaga-i (pe proprietarii din talon) sa-ti faca o imputernicire bilingva RO/ENG, ca sa fie acolo
argon


In Ungaria poți să ieși și mai departe nu mai sunt vami, dar în Ucraina și Serbia o sa ai probleme.
gotty
Ai aruncat o piatra in lac si te astepti sa sara toti sa o scoata! laugh.gif

In primul rand spune unde vrei sa te duci, e mai simplu asa ca sa nu si dea toata lumea cu parerea.
Laurentziu83
Teoretic poti sa circuli in UE si in destule non-UE (exceptie UA, MD si TR) fara procura, insa e cam delicata treaba daca ai vreun accident.
Prin Serbia si Croatia (inainte de 2014) am trecut fluierand scotand buletinul pe geam, nu le-a trebuit nici macar talonul, insa in Moldova si Ucraina nu te primesc cu copie la imputernicire, trebuie original.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.