Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreiaj Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
iulian262
Salut,
Am un Logan 1.5 dci e5, din 2011, iar de ceva vreme, dupa ce merg mai mult cu ea intr-o zi, imi ramane blocat-agata schimbatorul in prima si a doua treapta si iese daca mai fac iar pedala ambreiajului. De asemenea, saptamana trecuta, fiind aglomerat in oras, am mers mai mult cu treptele 1 si 2, si pe langa faptul ca agata, plecam de pe loc cu trepidatii, iar cand schimbam treapta parca te punea n nas. Nu face asa decat la cald. Care ar putea sa fie cauza?
RazvanF
Daca plecai de pe loc cu trepidatii posibil sa fie dus rulmentul ambreiajului, ceea ce implica schimbarea kitului de ambreiaj. Totodata poate fi de vina si placa de presiune. Daca agata inseamna debreiere partiala sau timonerie dereglata.
Victorine
Încearcă si o aerisire/ schimbat lichid de frână daca acționarea ambreiajului e hidraulică.
iulian262
deci ambreiajul poate fi de vina, chiar daca nu face in fiecare zi asa? m am mai gandit si la faptul ca am facut schimbul la placutele de frana la un prieten, posibil sa fi luat aer pe sistemul hidraulic, desi cu franele n am problema? nu prea ma pricep la mecanica ce-i drept...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.