Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema acceleratie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
geopsi
Salut, am o problema care aparent devine mai pronuntata cand este frig afara. Mai exact ramane turata la 1500- 2000 sau aprox3000 de ture.
Daca apas scurt pedala isi revine imediat la loc. Relantinul sta foarte ok la 500-600 rpm cand este cald motorul.

Am observat ca face chestia asta de obicei cand este frig afara si o turez mai mult dupa ce am dat la cheie (uneori cand plec de la servici trebuie sa ma bag si o turez mult in prima treapta).

Senzatia este ca parca ramane blocaa acceleratia la nivelul ala. In plus daca opresc motorul si ii dau iar la cheie isi revine.

Motorul este un 1.4 mpi din 2008 cu 29000km
geopsi
Dupa ce mi-a mai facut de cateva ori am observat ca si daca bag usor piciorul sub pedala si ridic cand face asa isi revine. Pot verifica ceva in sensul asta? Eventual sa schimb arcul care ridica pedala sau sa ii fac ceva?

Am senzatica ca problema apare din faptul ca pedala nu isi revine chiar cum trebuie.
RazvanF
Este cu cablu de acceleratie? Daca da verifica sa nu agate. De regula rugineste in acea camasa si agata.
geopsi
Nu stiu sigur, incerc sa ma uit astazi. Este 1.4 mpi din 2008, ieri am gasit doar cablul de la ambreiaj, sa vad daca reusesc sa gasesc si unde e cel de acceleratie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.