Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan vs alte marci - Second Hand
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Maska
Salut,

Intentionez sa schimb masina si pentru asta am un buget de maxim 5000 de euro.
La banii astia as avea de ales intre Dacia Logan de prin 2012 sau 2013 si alte marci cu 4-5 ani mai vechi. Ma intereseaza exclusiv motoarele pe benzina, iar in cazul Loganului numai motorizarile de 90cp.
Voi ce ati alege daca ati fi in locul meu: Logan sau alte marci?
Multumesc mult!
marksman
Daca poti sa intretii alte marci (asta inseamna si eventuale reparatii de urgenta), ia orice iti place. Uita-te si la fiabilitate.
zanzie
Nu conteaza marca, tu cumpara masina de la unic proprietar.
Fugi de samsari si de povestile lor de adormit copii!
psychoo
Daca vrei siguranta si sa nu iti vajaie capul dupa un drum de peste 500km, fugi de dacie
Maska
In concluzie, sa ma orientez mai bine spre alte marci decat Dacia.
JeanJr
Depinde foarte mult de scopul pentru care iti folosesti autovehiculul si pana la urma de ce vrei tu de la un autoturism. Eu detin un Ford Focus 1,5 Ecoboost 150HP 2016 si pentru naveta la serviciu+ alte treburi ce implica drumuri de tara sau lucruri de carat mi-am luat de curand un Logan 0.9Tce , iar cu Ford-ul mai merge doar sotia prin oras sau alte mici deplasari. Chiar daca modelele sunt din clase diferite , pot sa gasesc cu usurinta avantaje si in cazul Loganului datorita necesitatilor mele.
Adr14n
Mașina SH e o loterie. Fie că e Dacie, fie că e străină. Poți să iți iei o Dacie SH și să ieși la pensie cu ea și poți să iei BMW/tractor/4X4 și să îți cadă motorul a doua zi. Evită cu orice preț samsarii.
Consider că pt un buget limitat, Dacia e ok la întreținere. Cât despre siguranță, pentru drumurile noastre unde vin alții și intră în tine deși tu mergi regulamentar, totul e relativ.
einstein1984
un logan nou il iau la ub 9000 de euro, unu de 6 ani sa fie doar 5000 de euro? asa putina devalorizare?
Bicicleta galbena
Dacia are preturi mari la revanzare, cel putin unde m-am uitat eu - la firme gen Meridian. Exista inca in mentalul colectiv asocierea Dacia=intretinere ieftina, desi din unele puncte de vedere nu e deloc asa. De ex o revizie cu ulei/filtre la 1.2 16v, in reprezentanta Meridian, costa peste 550 lei, iar aceeasi revizie, la sh-ul meu cu motor 1.8, la reprezentanta Radacini, este 390 lei (asta comparand preturile la reprezentante, nu la service-urile de cartier).







einstein1984
interesant pentru masini in garantie, daciile iesite din garantie mai trec pe la deal er poate doar la itp sau vreo problema electronica.
revizia de care zici tu dupa 4 ani se poate face cu piese motrio, muult mai ieftine, ceea ce probabil face si radacini la shul tau (daca nu cumva iti factureza doar schimb de ulei si tu compari cu revizie completa). In plus si dacia are oferte trimestriale cu reduceri la service etc.
Maska
QUOTE(einstein1984 @ 11 Jan 2019, 09:31)
interesant pentru masini in garantie, daciile iesite din garantie mai trec pe la deal er poate doar la itp sau vreo problema electronica.
  revizia de care zici tu dupa 4 ani se poate face cu piese motrio, muult mai ieftine, ceea ce probabil face si radacini la shul tau (daca nu cumva iti factureza doar schimb de ulei si tu compari cu revizie completa). In plus si dacia are oferte trimestriale cu reduceri la service etc.
*



Imi cer scuze, cred ca sunt si foarte incet la minte, dar nu pricep aproape nimic din ce ai scris biggrin.gif .
einstein1984
no problem, citeste si ce a scris bicicleta galbena
trabinatorccc
QUOTE(psychoo @ 7 Jan 2019, 19:56)
Daca vrei siguranta si sa nu iti vajaie capul dupa un drum de peste 500km, fugi de dacie
*


Fac drumuri de peste 2000km pe sens(in 2zile) cu logan dci si nu imi vajaie deloc capul, chiar daca aproape tot timpul ascult si radioul. biggrin.gif
Adr14n
QUOTE(Bicicleta galbena @ 11 Jan 2019, 09:04)
Dacia are preturi mari la revanzare, cel putin unde m-am uitat eu - la firme gen Meridian. Exista inca in mentalul colectiv asocierea Dacia=intretinere ieftina, desi din unele puncte de vedere nu e deloc asa. De ex o revizie cu ulei/filtre la 1.2 16v, in reprezentanta Meridian, costa peste 550 lei, iar aceeasi revizie, la sh-ul meu cu motor 1.8, la reprezentanta Radacini, este 390 lei (asta comparand preturile la reprezentante, nu la service-urile de cartier).
*



Eu mi-am luat de pe net pachet de revizie de origine (filtre și ulei) la 212 RON și la reprezentanță am plătit manoperă pt toată distracția 105 RON. Deci, rămân la Dacie. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.