Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme senzori parcare Logan 2
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
deloo7
Buna, tuturor. Poate ma ajuta cineva de aici cu un sfat. Am un Logan Prestige 2017. Dintr-o data nu mai functioneaza asistenta la parcarea cu spatele. Butonul de decuplare acustica are aprins tot timpul ledul rosu. La punerea in marsalier se aude un beep lung si atat. Daca tin butonul de decuplare sonora apasat si apoi il eliberez, palpaie ledul rosu din el si concomitent se aude de cateva ori si semnalul sonor. Are cineva idee ce ar putea fi?
Multumesc anticipat.
P.S Imi face impresia ca nu lucreaza nici un senzor. Chiar toti sa fie dusi?
torquemada
Senzorii de parcare se pot dezactiva din butonul dedicat( e lângă ECO)

Led aprins = sistem dezactivat(voluntar sau nu) nu doar sunet oprit

Sistemul dispune(a) de auto diagnoză un Beep lung urmat de unele scurte (1,2,3 sau 4 ) corespunzătoare senzorilor de la st la dr.

P.S. Difuzorul e inclus în calculatorul de parcare și e în stâlpul stânga spate nu în buton.
deloo7
Mulțumesc pentru intervenție și explicarea funcționării. Problemă este că ledul de pe buton rămâne tot timpul aprins chiar dacă apăs butonul iar după introducerea în marsalier se aude beepul lung și apoi nimic când mă apropii de obstacole.
torquemada
În postul #1 ai scris altceva, numără beep-urile.

Dacă mai ai garanție folosește-o, posibil calculator/rețea senzori cu probleme
deloo7
Mersi încă odată, revin după ce rezolv problema.
deloo7
Salut. Am rezolvat problema. Mufa de la ultimul senzor avea un fir întrerupt. Acolo am impresia că aruncă și roata (dreapta spate) mizerie de pe drum. In orice caz, am înlocuit cablul.
Înainte să schimb cablul, dacă țineam butonul de dezactivare apăsat și apoi îl eliberam apărea un beep lung urmat de alte patru scurte. Să fie acele bipuri confirmarea că cei 4 senzori funcționează?
Oricum mă bucur că am rezolvat problema și mulțumesc torguemada încă odată pt. sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.