Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Punte spate Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
oznu88
Salutare!
Sunt nou pe forum si tocmai ce vreau sa imi achizitionez un Logan din 2007 .
Problema/dilema mea este ca masina a fost lovita in spate si din ce imi pare mie roata din dreapta spate nu sta dreapta ci un pic inclinata spre interior.

Aveti idee daca este o problema ce poate fi remediata schimband puntea spate sau probabil sasisul s-a deformat ?

Multumesc anticipat.
einstein1984
se poate afla la o verificare in service, au niste puncte de masura pe sasiu.
oznu88
QUOTE(einstein1984 @ 29 Jan 2019, 17:22)
se poate afla la o verificare in service, au niste puncte de masura pe sasiu.
*



ce sa cer mecnicului mai specific la verificare?
ai idee cat ar costa sa schimb toata puntea spate?
RazvanF
De noua? Mult. Va trebui sa iti cauti punte la dezmembrari daca chiar vrei acea masina.
oznu88
QUOTE(RazvanF @ 29 Jan 2019, 18:01)
De noua? Mult. Va trebui sa iti cauti punte la dezmembrari daca chiar vrei acea masina.
*



"mult" e relativ,ce inseamna mult ? Mai am o masina nemteasca la care mult e intotdeauna foarte mult.

Frica mea e ca nu mai poate fi reparata dinc auza sasiului,nu ca schimb puntea
Agrig
N`are Logan-ul sasiu...
Puntea se poate indrepta.
Verticalitatea o poti verifica cu un boloboc in strada fara mari probleme.
user123
QUOTE(oznu88 @ 29 Jan 2019, 17:30)
ce sa cer mecnicului mai specific la verificare?
...
*



Ceri geometrie.....si mai departe trebuie sa stie ala

E posibil sa nu fie puntea stramba, frecvent se stramba doar fuzeta- depinde de impact....

Problema nu e puntea sau fuzeta, astea se schimba.....dar nu cred sa fii atat de norocos incat sa o fi lovit numai in roata- e posibil sa fie strambe si pragurile si elemente de caroserie si in cazul asta chiar e mai delicat......

Eu zic mai bine te feresti sa cumperi astfel de masina, sau incepi prin a te documenta cum si cat de rau a fost lovita....
oznu88
inca o intrebare ca sa nu deschid alt topic.

pe loc la bracaj maxim stanga sau dreapta se aude un sunet metalic din zona casetei de directie am impresia, este caseta sau?
sorin1983
daca e 500 de euro nu conteaza cum e...
pare ca are probleme... incearca sa te feresti.
poate fi pompa ca zgomot... mai are ulei?
Agrig
QUOTE(oznu88 @ 30 Jan 2019, 22:54)
inca o intrebare ca sa nu deschid alt topic.

pe loc la bracaj maxim stanga sau dreapta se aude un sunet metalic din zona casetei de directie am impresia, este caseta sau?
*



Domnule, prima data la o masina veche verifica rotulele de la bieletele de directie, se desfac extrem de usor, sint puse invers si aduna apa cu tot burduful de cauciuc.
Ruginesc si ciriie in draci.
Este una din cauzele comune.
oznu88
QUOTE(Agrig @ 30 Jan 2019, 23:59)
Domnule, prima data la o masina veche verifica rotulele de la bieletele de directie, se desfac extrem de usor, sint puse invers si aduna apa cu tot burduful de cauciuc.
Ruginesc si ciriie in draci.
Este una din cauzele comune.
*



nu cred ca m-am exprimat bine. nu se aude caraiala ci sunet metalic permanent ca un rulment care hasaie. se aude doar daca tin de volan bracat maxim stanga/dreapta. daca dau maxim stanga si iau mana de pe volan ,nu se mai aude.

scuze ca insist cu probleme care pentru majoritatea celor care cunosc simptomele par penibile,dar nu prea ma pricep
IRONICK
Normal, intra pompa in presiune maxima. Nu trebuie tinut volanul asa si nici rotit cu viteza in capat de cursa.
Agrig
Pare pompa servo, in mod normal ar trebui sa se auda doar un miriit.
Este limitata durata pe care poti tine actionata la maxim caseta, cred ca maxim 30 sec, scrie in manual.
Oricum daca ai calntanit metalic ceva ni`i coser!
oznu88
o ultima intrebare,ca sa radem cu pofta cu totii.

ce sunt acele 2 conducte care trec prin dreapta motorului (stanga in poza) fix pe oala amortizoarelor?

vad ca unele au ,altele nu.

mersi!
sorin1983
e o inventie magica... aer conditionat se numeste...
oznu88
QUOTE(sorin1983 @ 1 Feb 2019, 00:33)
e o inventie magica... aer conditionat se numeste...
*


mersi
biggrin.gif

am precizat de vreo 3 ori in topic ca nu ma pricep.

topicul se poate inchide
IRONICK
QUOTE(Agrig @ 31 Jan 2019, 13:06)
Pare pompa servo, in mod normal ar trebui sa se auda doar un miriit.
Este limitata durata pe care poti tine actionata la maxim caseta, cred ca maxim 30 sec, scrie in manual.
Oricum daca ai calntanit metalic ceva ni`i coser!
*

pa cias 30 sec? radmasa.gif
Agrig
Nu, pe luna!
tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.