Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglaj oglinda faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
wolfin
salutare la toti! am si eu o problema( ca toti de altfel cu daciile lor)!
---fiind primul meu topic nu vreau sa dau gres(indurare)-am dat cautare si nu am gasit nimic satisfacator---
in primul rand am dacie 1310 model ,,zambetul lui iliescu". farul din dreapta bate rau in sus-stanga si nu mai pot sa il reglez din cele trei suruburi(cele care tin farul).
cum as putea sa reglez din oglinda? cele doua piulite de pe cablul de reglaj trebuiesc desfacute sau mai stranse? mentionez ca nu merg reglate din bord-este blocat
bogdan B-14-FNF
Problema ta am avut-o si io , am faruri patrate dar sunt la fel doar geamu este schimbat , incearca urmatoarele : regleaza cele trei suruburi asaa incat faru sa fie la nivel cu capota si cu masca adica norma ca daca mai umblii la ele il faci varza , piulitele de la cablu daca sunt stranse desfale sar putea sa fie stranse si din cauza asta reglaju de la bord este blocat , oglinda din far trebuie sa mearga reglpata , incearca asa si vezi ce rezultat obtii , cred ca este prea strans cablu si tia tras oglinda in sus . .... Tinem legatura! cool.gif
wolfin
destul de dificil sa mai reglez din suruburi. m-am saturat sa scape din lacasul lor. ar fi trebuit sa precizez ca pe partea dreapta far, capota, aripa a fost lovita de fostul sofer, soferi-masina de firma- si nu s-au mai obosit sa o repare ca la "carte". degeaba ma gidez dupa masca, capota-tot aiurea bate, poate doar sa bata putin mai spre dreapta dar nu in jos.
bogdan B-14-FNF
Incearca asa , sau daca zici ca a fost lovita sar putea sa ai probleme mari de deviatie de sistem de prindere , totusi incearca asa cum tiam zis io si vezi ce iese . Bafta! biggrin.gif
wolfin
nu am reusit . tot aiurea bate
gti98
QUOTE(wolfin @ 9 Jan 2006, 20:47)
nu am reusit . tot aiurea bate
*



Daca tablaria a fost botita si reparatia nu s-a facut corespunzator, e mai dificil. Chestia cu reglajul din bord nu mi-a mers de noua si le-am si scos ca incurcau locul degeaba. Va trebui sa pui niste adausuri pe sub locurile de fixare a farului (suportului) de tablarie, asa incat, "la perete", pata luminoasa sa bata ca la o masina normala. Nu e chiar usor sau simplu, dar e posibil.
Bafta!
argon
Mie reglajul din interior imi merge perfect..ca in prima zi, si e foarte util in cazul in care ai incarcatura pe spate, decat sa-l fi scos, mai bine incercai sa-l repari..
wolfin
ok. ideea este ca: trebuie sa mai slabesc piulitele(cele doua) de pe cablul(care regleaza inaltimea oglinzii) care este legat la far? -pentru a bate mai jos;
tablaria a fost reparata, dar stiti cum este nimic nu mai este ca nou-sunt diferente intre farul semnalizator, capota si masca as putea spune destul de mari1-2 cm
Pedala
QUOTE(wolfin @ 10 Jan 2006, 10:20)
tablaria a fost reparata, dar stiti cum este nimic nu mai este ca nou-sunt diferente intre farul semnalizator, capota si masca as putea spune destul de mari1-2 cm
*



Cred ai putea primi mai mult ajutor daca ai pune o imagine cu faru tau in starea in care e, din fata masinii si dinspre motor. Nu vreau sa te pun la cheltuieli, dar din ce stiu eu, in iarna lui 2005, un reglaj la un service autorizat dacia costa undeva la 150mii. Vezi poate te rezolva ei, tinand cont ca folosesc aparatul lor destept.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.