Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu gasesc problema la un logan 1.5 DCI 2006
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
vdingo11
Am un logan 1.5DCI din 2006 care scoate un sunet ciudat la viteze intre 45-60 km/h.
In rest nu se aude nimic.
Am fost initial la un service si i-a schimbat rulment fata si face la fel.
Apoi am fost la altul si fara sa mearga macar sa auda sunetul m-a spus ca trebuie schimbate placute/discuri/brate/capete/belete.
Altul a verificat rotile si a spus ca par ok, cand am facut proba la drum a spus ca poate fi de la cuteia de viteza.
Problema este ca daca urc viteza la 60 si apoi o las pe liber sunetul tot se aude.
Credeti ca poate fi cutia de viteze in conditiile in care sunetul se aude si pe liber?

Tot acesta a vazut ca exista o mica scurgere pe la burduf planetara stg dar in cutie este ulei.
Mi-a propus sa schimbam initial burduful.
Intrebarea mea este daca trebuie schimbat tot burduful sau se poate schimba doar vreun colier ca sa nu mai aiba acele scurgeri?
In plus trebuie sa schimb si tot uleiul din cutie? Am inteles ca intra vreo 3,4 l (nu a fost schimbat niciodata)
RazvanF
Ai schimbat doar un rulment sau pe ambii?
Ucenic
Verifica rulmentul pe spate stanga..
vdingo11
Persoana la care am fost a verificat toti cei 4 rulmenti si cica ar fi ok.
Prima mea intrebare ar fi urmatoarea: daca zgomotul se aude si cand am 60KM/h dar nu este in viteza mai are sens sa discut de cutia de viteza?
RazvanF
QUOTE(vdingo11 @ 12 Feb 2019, 12:40)
daca zgomotul se aude si cand am 60KM/h dar nu este in viteza mai are sens sa discut de cutia de viteza?
*


Da, are sens. Pot fi rulmenti din cutie care sa iti creeze zgomotul. Dar pana ce sa dai vina pe cutie verifica/schimba rulmentii de la roti, toate 4.
Eu am avut rulment pe spate care huruia de la 60 in sus si roata nu avea joc, adica la verificarea clasica ora 12 cu 6 roata nu avea joc dar rulmentul huruia.
vdingo11
Mai am doua intrebari:
1. Daca pe langa burduful de la planetara stg (de pe partea cutiei) se vede un pic de ulei prelins trebuie schimbat burduful sau se poate pune alt colier ceva?
2. Daca se schimba burduful poate fi refolosit uleiul vechi si completat cu diferenta pierduta? Ce ulei se folosea din fabrica la cutia de viteza pentru logan 1.5 DCI 2006?
robbie_ro
1. Depinde pe unde se prelinge uleiul. Daca e pe la simering, atunci trebuie schimbat cu tot cu burduf.
2. Se poate recupera si completa, dar nu stiu daca merita. E cam 100 lei pretul uleiului. Eu am folosit TransElf 75W80 la 1.4MPi.
vdingo11
QUOTE(RazvanF @ 12 Feb 2019, 17:25)
Pot fi rulmenti din cutie care sa iti creeze zgomotul.

Se pot inlocui acei rulmenti? Cum se poate rezolva in acest caz?
QUOTE(RazvanF @ 12 Feb 2019, 17:25)
Eu am avut rulment pe spate care huruia de la 60 in sus si roata nu avea joc, adica la verificarea clasica ora 12 cu 6 roata nu avea joc dar rulmentul huruia.

Huruia si la 70-80? Daca da creastea in intensitate?
La mine de 45-70 este huruit constant. De la 70-80 nu se mai aude nimic.


14 Feb 2019, 10:11:
QUOTE(robbie_ro @ 13 Feb 2019, 16:53)
1. Depinde pe unde se prelinge uleiul. Daca e pe la simering, atunci trebuie schimbat cu tot cu burduf.

Mie mi-a spus ca cumpar burduf planetara stg cutie de viteza. Acum ca o fi de la semering sau nu habar nu am.
Poate a spus asa sa nu se mai complice.
Schimbarea acelui burduf este dificila?
sorin1983
nu se poate pune colier care sa ajute... se schimba burduful dinspre cutie care vine cu rulment si cu rama de fixare pe cutie...
trebuie golita cutia de ulei(daca e vechi recomand si schimbarea lui)
se scoate planetara de pe masina pentru inlocuire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.