Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurari de viata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Sony
In ultima vreme a inceput sa se dezvolte si la noi piata asigurarilor de viata. Aveti o asemenea asigurare? La ce companie?
kaspersky
ING - din 2000
costi
me 2
Como
ING - de 2 ani, incheiata pentru 15 ani, fond de investitii/pensie privata + asigurare de viata/accidente.

Auzisem ca ar fi posibil sa urmaresc evolutia fondului pe o pagina de web, dar au uitat sa-mi mai spuna cum. Si ca ar suna ei daca intarzii cu plata... Voi ati auzit de asa ceva?
Ake
me4 ca me3 a mai zis careva
ovidiusoft
Asiban - mi-au bagat-o pe gat odata cu imprumutul.
costi
de fapt si a mea este "incheiata pentru 15 ani, fond de investitii/pensie privata + asigurare de viata/accidente"
DragosP
me5, Academica (pentru moștenitoarea mea smile.gif) + asigurare viață, accidente, primă de scutire a plății primelor, spitalizare. De 4 ani, începe al 5-lea.
Sony
QUOTE(thecagero @ 6 Jan 2006, 17:41)
Auzisem ca ar fi posibil sa urmaresc evolutia fondului pe o pagina de web, dar au uitat sa-mi mai spuna cum. Si ca ar suna ei daca intarzii cu plata... Voi ati auzit de asa ceva?
*


Consultantul trebuie sa te anunte cu cel putin 30 de zile inainte ca urmeaza expirarea termenului de plata al primei.
Codrin
ING ambii parinti, de 4 sau 5 ani.
costi
QUOTE(thecagero @ 6 Jan 2006, 17:41)
Auzisem ca ar fi posibil sa urmaresc evolutia fondului pe o pagina de web, dar au uitat sa-mi mai spuna cum. Si ca ar suna ei daca intarzii cu plata... Voi ati auzit de asa ceva?
*


pe http://www.ingasigurari.ro/ing/site/index.jsp
dar trebuie sa-ti deschizi un cont la ei si dureaza ca-ti trimit acasa o scrisoare cu parola si tot tacimul;
mie mi s-a intimplat odata sa uit sa platesc si m-a sunat dar o luna dupa....
St
Ai mei au la Alianz-Tiriac, dar nu stiu de care si pe cat timp... Stiu doar ca au ceva si cu pensie suplimenta(care nu are legatura cu asigurarea, dupa mintea mea) si ca in caz de doamne fereste despagubirea e destul de mare..

Heheh, la ei vine agentul(sau cum s-o numi) odata pe luna
SUPERCAR
A avut si mama mea asigurare de viata la AVIVA vreo 2 ani parca dupa ce a dat luna de luna cate 1 milion apoi dupa 2 ani a decis sa se retraga si a primit mai putini bani decat a depus per total...niste jegosi...asa ca feritiva de asigurarile AVIVA.
alc2
me 2 , la AIG Life de 3 ani am facut polita , pe 20 de ani , asigurare de viata + acumulare de capital .
Singura treaba care nu-mi place este plata anuala ( daca vrei sa platesti in 2
"rate " semestriale mai dai cam 35% in plus...)
Veselie mare in luna cand vine scrisorica de la AIG.....
florin_el
Am incercat sa fac asa ceva la ING. Am platit pentru 2 persoane pe 1 an in avans 15.000.000 (asa ceva) in urma cu 2 ani. La citeva zile dupa plata ne-a sunat agentul sa ne spuna ca ne-au refuzat polita din motiv de tara de rezidenta (Nigeria) si ca ne va refunda suma. Am plecat din tara la citeva zile dupa, am asteptat rabdatori vreo 2 saptamini si nu s-a intimplat nimic si apoi inca vreo 2 saptamini am incercat sa iau legatura cu tipul care a facut polita. Nici un raspuns la telefon, la mail, text... nici un semn de viata. Prima pagina ING cu numar de telefon pe care am gasit-o a fost una din Olanda, am sunat acolo, le-am spus de problema. M-au sunat a 2-a zi sa-mi spuna ca-si cer scuze si ca s-a rezolvat.

Astept sa ma mut in alta parte sa-mi fac si eu asa ceva. Sa fac si eu nepoteii bucurosi ca si eu am asteptat pina acum sa primesc asigurarea de viata sau mostenirea vreunei rubedenii. I gave up! radmasa.gif
Sony
QUOTE(alc2 @ 7 Jan 2006, 22:49)
me 2 , la AIG Life de 3 ani am facut polita , pe 20 de ani , asigurare de viata + acumulare de capital .
Singura treaba care nu-mi place este plata anuala ( daca vrei sa platesti in 2
"rate " semestriale mai dai cam 35% in plus...)
Veselie mare in luna cand vine scrisorica de la AIG.....
*


E vorba de 12%, nu de 35%.
DragosP
QUOTE(SUPERCAR @ 7 Jan 2006, 21:23)
A avut si mama mea asigurare de viata la AVIVA vreo 2 ani parca dupa ce a dat luna de luna cate 1 milion apoi dupa 2 ani a decis sa se retraga si a primit mai putini bani decat a depus per total...niste jegosi...asa ca feritiva de asigurarile AVIVA.
*


Și nu ți se pare normal? Ți-ai pus întrebarea: "cum dracu fac ăia să-și ia niște salarii?"?
După doi ani, mi se pare foarte firesc să primești înapoi (mult) mai puțin.
A nu se confunda asigurările de viață cu depunerile la bancă!
ghc
AIG Life, la pachet cu un credit imobiliar. Cred ca n-am nici un beneficiu de pe urma ei in afara de cazul in care popa.gif
radian
QUOTE(thecagero @ 6 Jan 2006, 17:41)
ING - de 2 ani, incheiata pentru 15 ani, fond de investitii/pensie privata + asigurare de viata/accidente.

Auzisem ca ar fi posibil sa urmaresc evolutia fondului pe o pagina de web, dar au uitat sa-mi mai spuna cum. Si ca ar suna ei daca intarzii cu plata... Voi ati auzit de asa ceva?
*



Si esti multumit? Pe mine m-au tepuit rau de tot. Sunt niste escroci.

Eu am avut asa ceva (fond de pensie privata + asigurare de viata + accidente) vreme de 2 ani si doua luni. Mi-au trimis acasa raportul la 2 ani de colaborare si am ramas stupefiat, fata de ceea ce-mi promisesera la semnarea contractului, dupa 2 ani era realizat in proportie de cca. 60% in timp ce contributia mea crescuse cu cca. 30%.

Gaura cat cuprinde.

Am cerut explicatii, si agentul asigurator mi-a explicat ca ar fi nevoie de cca. 5 ani de contributii pentru ca valoarea contului meu sa fie egala cu suma depusa (la semanrea contractului erau de ajuns 2 ani...)

Am semnat cu ei contractul pentru o perioada de 13 ani, iar daca ei aveau nevoie de 5 ani pentru ca banii depusi de mine sa ajunga din urma valoarea contului meu, am considerat ca sunt mai castigat sa tin banii in depozit bancar.

Una peste alta am cerut rezilierea contractului. In 2 ani si doua luni am cotizat 20 milioane lei vechi si am primit inapoi 8 milioane. M-au tepuit cu 12 milioane din 20 nemernicii de la ING.
tatabobu
AVIVA, mai am un pic si fac doi ani. Asigurare de viata + pensie privata.
Como
QUOTE(radian @ 9 Jan 2006, 13:13)
Si esti multumit?  Pe mine m-au tepuit rau de tot. Sunt niste escroci.
*



Hmmm... Nu vreau sa ma erijez intr-un aparator al lor, si nu cred ca am primit inca raportul. Si totusi, eu am un anumit tip de contract la care banii se duc pe obligatiuni. Intamplarea face ca si munca mea sa fie legata de tipul asta de instrumente financiare, a caror proprietate este ca aduc un castig sigur, garantat (desi destul de mic, oricum peste media bancara) cu conditia sa astepti pana la maturitate; iar maturitatea obligatiunilor este pe termen lung (10 - 15 ani).

Daca nu vrei sa astepti, atunci probabil ca se scot pe piata la vanzare. Si atunci cererea si oferta decid pretul lor; poate un cumparator are de ales intre obligatiunile astea si altele care au devenit mai atractive intre timp, asa ca e posibil sa-ti vinzi obligatiunile la un pret mic, daca vrei musai sa le vinzi.

Alta problema e modul in care platesti participatia. Una e sa dai banii dinainte, alta e sa platesti in rate. Cand platesti in rate, evident ca o sa platesti mai mult decat suma contractata.

Si alta problema e modul in care iti scoti banii. Daca ii scoti in rate, o sa primesti mai mult (in total) decat daca ai scoate totul o data.
CristianH
Votez si eu :
ING - de 4.5 ani, incheiata pentru 15 ani, fond de investitii/pensie privata + asigurare de viata / spitalizare / operatii din accidente.
radian
Nu lucrez in domeniu, dar stiu ca mi-au povestit de unituri care au un pret de cumparare si altul de vanzare si de cheltuilile lor de administrare care se deduc anticipat din primele plati, urmand ca apoi in doi ani suma depusa sa fie egala cu valoarea contului meu. Asta la semnarea contractului. Apoi, cand am fost nemultumit, mi-au explicat ca de fapt am inteles eu gresit, ca nu era vorba de doi ani ci de cinci...

Nu-i vorba sa le iei apararea, si iti doresc multa satisfactie din colaborarea cu ING, dar pentru mine raman tot niste nemernici.
ydaniel
nu am si ,nu cred ca imi voi face vreodata!
Sony
Unele companii prevad in contract ca riscurile investitionale sunt ale clientului, altele isi asuma responsabilitatea acestor investitii.
Atunci cand riscurile sunt ale clientului, acestuia i se promit sume mult mai mari, obtinute mai rapid. Insa cand ajungi sa beneficiezi de ele ti se explica faptul ca investitiile au mai si esuat si ti se flutura pe sub nas acel paragraf din contract prin care tu, clientul, ti-ai asumat riscurile investitiilor.
In ceea ce priveste prezentarea mincinoasa a ofertei, nu va pot spune decat sa cititi cu atentie contractul inainte de a-l semna. Sunt situatii in care consultantii nu cunosc bine oferta si iti promit multe, tu semnezi, iar ei iau comisionul.
radian
Sony, recomandarile tale sunt binevenite, dar nu se aplica in cazul meu. Am citit cu mare atentie tot ce am semnat, problema este ca dupa doi ani, am constatat ca ING nu si-a respectat promisiunile. E drept, in contract era prezentat un grafic cu evolutia ESTIMATA, iar rezultatele au fost total diferite...
Sony
O companie serioasa iti prezinta un grafic in care apare suma minima pe care o poti ridica dupa 1, 2, ..., n ani.
geocosma
ING din 2001.
De anul trecut, pentru imprumut de la BCR, m-au asigurat fortat, pe banii mei, pe perioada creditului: 5 ani.
Daca mai fac vreo 7 imprumuturi, ajung ca pisica: cu 9 vieti mellow.gif
madalina
ai mei parinti au asigurari de viata de prin '98-'99 la Asirom, iar acum au facut un credit la BRD, asa ca au fost obligati sa faca asigurare la AVIVA, unde BRD detine un pachet mare de actiuni...
Tudor B
Din 2000 la SafeInvest acum preluata de Grawe, pe 30 ani asigurare viata, invaliditate, deces, acumulare capital.
tzeapa
QUOTE(geocosma @ 9 Jan 2006, 20:52)
ING din 2001.
De anul trecut, pentru imprumut de la BCR, m-au asigurat fortat, pe banii mei, pe perioada creditului: 5 ani.
Daca mai fac vreo 7 imprumuturi, ajung ca pisica: cu 9 vieti  mellow.gif
*



depinde pt ce vrei sa faci credit si care este suma dorita. cu exceptia unui nou credit imobiliar, cea pe care o ai deja, este suficient sa o prezinti ofiterului de credit atunci cind el va incerca sa te indrume spre o societate de asigurare pe care o agreeaza banca.

valabil pt toti: nici o banca nu va poate obliga sa semnati polite de asigurari de viata cu vreo societate anume. exista lege in acest sens. puteti face unde doriti si unde sunteti mai avantajati. tot ce conteaza este ca suma asigurata in caz de deces, sa fie mai mare decit suma pe care vreti sa o imprumutati. daca nu, apelati la companie si va faceti un supliment la suma asigurata. tre' sa stiti ce sa cereti si ve-ti primi.

ps: vad ca unii se pling de faptul ca nu au luat dupa 2 ani mai mult decit au depus. asig de viata sunt instrumente financiare care va asigura profit pe termen mediu si lung. vreti bani rpd, jucati la loto sau speculati bursa!! bancile nu mai sunt o solutie.

si inca o chestie, ca vb de unitatile la ing. ing investete mult din banii vostrii pe piata de capital(bursa, fonduri, imobiliare) de asta va si pune sa va asumati acel risc. iar alta parte din bani se duc in bonuri de tezaur emise de stat(grad risc 0%). politele ing au mers bine in ultimii 4 ani pt ca si bursa a fost in crestere. cei de la aig life investesc doar in bonuri de tezaur emise de stat la care se adauga o dobinda minima garanta oferita de companie(este stipulata in contract si este garantata) era de 5% in trecut iar acum mult mai mica(probabil 3-3,5%)
Sony
3.5 %.
Andrew's father
Eu am de vreo 5 ani, la ING,se numeste Activ si este un fel de acumulare de capital(ma gandesc sa-i scot cand o da baiatul meu la facultate) si sincer sa fiu de la o vreme sunt dezamagit de d-na agent de asigurari,deoarece m-a tot plimbat cu vorba la scadenta( la reannoirea anuala a creditului) adica, am intarziat cu plata o luna de zile, din cauza ei(nu-mi dadea formularele de plata:OP-rile) si in sfarsit cand m-am dus la ea la sediu nici macar nu mi-a prezentat si mie situatia cu punctele acumulate,cum era normal! A ramas ca-n gara ca mi trimite situaita bla,bla,bla s-au facut 3 luni si....
Nu-mi place sa fac rau dar,ar fi meritat o reclamatie.
kaspersky
Nu faceai nici un rau, ea si-a incasat comisionul asa ca ar trebui sa-si faca treaba!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.