Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 1970
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
99ABB
Va salut dragi pasionati de "frantuzoaice"!

Sunt din Ploiesti si sunt norocosul castigator al unei Dacii 1300 din 1970, seria 2910, restaurata. RO_flag.gif

As avea nevoie de ajutorul vostru pentru achizitionarea unor piese care lipsesc si pentru rezolvarea unor probleme tehnice.

Asa, la prima vedere, am nevoie de cele 4 cauciucuri in T pt. capota motor, cele doua rotunde de pe capota portbagaj, un cablu de kilometraj frantuzesc cred, am bord Jaeger si nu se potriveste cablul de 1300 "romanesc".

Lista poate continua cu 2 clacsoane, un buton de comanda stergatoare.(al meu are 3 contacte si cel vechi am inteles ca avea 5 ).

As dori sa schimb capacele de la roti tip "testoasa" cu unele tip "romb", daca sunt amatori.

Daca imi mai aduc aminte, revin cu "rugaminti" pentru piesele lipsa.

Pun si cateva poze cu "limuzina".
razvan1985
Esti fericitul castigator al concursului Restaurat in Romania ?
99ABB
QUOTE(razvan1985 @ 8 Mar 2019, 22:08)
Esti fericitul castigator al concursului Restaurat in Romania ?
*




Da, dar mai am ceva de munca la "bijuterie"!
maho
In primul rand, felicitari pt. faptul ca esti castigator! In al doilea, ca ai (din cate se pare) o dacie buna, reconditionata decent. Asta-i cel mai important.
Dupa cum spuneam si-n alte ocazii (si va rog sa-mi scuzati reconfirmarea), chiar referitor la dl. Mihai Zgardan dar si la procesul in sine, nu exista masina restaurata, si asta e o noua dovada:
- carburator Carfil pe o 1970;
- capace "testoasa" (daca spuneai mai demult, aveam unul in plus si l-am donat cuiva care mai are vreo 3-4 de rezerva - eu avand nevoie de "testoasa");
- suruburi, piulite si altele, noi.
- etc.
Nu-i nimic rau in asta, important e sa mearga masina bine si sa pui pe ea piese si consumabile (dupa ceva timp, orice piesa devine "consumabila") bune.
99ABB
Multumesc pentru felicitari.

Chiar am fost norocos.

Astept evaluarea pentru a fi atestata ca vehicul istoric. Sper sa o obtin din prima.
razvan32
Felicitari. Imi place mult cum arata. Si eu sunt tot din Ploiesti. Poate o vad si eu intr-o zi.
sobolan
QUOTE(99ABB @ 12 Mar 2019, 14:24)
Da, dar mai am ceva de munca la "bijuterie"!
*



fii multumit pentru ca arata intr-un mare fel si nu ai dat nici un ban pe ea si fii multumit ca ai de mesterit,daca era 100% nu avea farmec smile.gif ...s-o stapanesti sanatos.
oldtimercraiova
Te ajut eu sa iei capace romb!

Iti aduc din Franta, ca locuiesc aici.

NOS sau SH tipla?
99ABB
Salut!

La ce pret poti aduce capacele SH?
oldtimercraiova
Nu pot spune niciun pret momentan, pana nu gasesc unele calumea!

Pretul il vom vorbii in privat.
sobolan
cateva sute de euro radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ...unora le e lene sa caute prin remat,inca mai apar relicve bunisoare,alea-s din inox,cu un polish la o bucata de pasla ies ca noi....parca aveam si eu un set testoase,daca le gasesc le dau moka.
pistritu
Si cand ma gandesc ca prin 2010 am dat moka (gratis) un set de capace romb de inox de dacie 1300 unuia cu oltcit 11 rm
Iar altii scot bani din nimic sad.gif blink.gif

Cauta pe la remat si dezmembrari, mai apar masini tzipla scoase din garaj date acolo.
1689
Capacele romb au aparut in 1974-75 si au fost folosite pina in 1976.
Dupa aceea, s-au folosit cele ca in imaginile postate la inceputul topic-ului.
iustin_uap
Gresit! Romburi au fost pe primele Dacii din '69 - '70. Apoi s-au pus OZNuri pana-n '75. In '76 au avut iar romburi, care au revenit pt ultima oara pe modelele de tranzitie in '81 - '82.
deceneu32
Frumoasa masina. Felicitarii!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.