Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
Andy_ACS
De ce sa nu fie OK, logic ar fi sa setezi ce presiune doresti tu, apoi "resetezi" TPMS si el va lua de referinta presiunea actuala, urmand sa te anunte doar daca presiunea masurata se abate de la cea de referinta.
Adica daca doresti, ipotetic vorbind, poti sa le setezi si la 3.5 pe toate, resetezi TPMS si nu are de ce sa te bazaie decat daca presiunea masurata se abate de la aceasta setata.
einstein1984
cat de grea e cotoarba de are presiunia sa mari?
wolfin
vitara 1075 kg si sx 1200

ambele cu valori presiune identice

@Andy pai atunci care e logica sa ai meniu tmps pe tipuri? confort, eco extra load standard daca nu conteaza.

a ...ca pe confort cu 2.8 nu da eroare ca are prea mult ... probabil e limitat soft/hardwere tmps ul.(o sa citesc manualul blush.gif )

nu exista reset la tmps cel putin nu la sx. recunoaste senzorii automat.


@marks..gata cu off la mine.
cj98czh
adica Vitara are greutate cat un Clio 4? ceva nu da bine ... este adevarat ca nu este semnificativ mai mare decat un Clio .... dar totusi ...

Raspund tot eu ... cica asa este ... si ca si comparatie facuta ... Vitara este cu 11.3 cm mai lunga decat un Clio 4 ... de late sunt la fel ....
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 18 May 2020, 12:40)
cat de grea e cotoarba de are presiunia sa mari?
*

Iti dai seama cum topaie?
Inteleg un 2.3-2.5 eco + 0.3 la cald sa ajunga pentru o tona si ceva, dar 2.8 la rece ...
marksman
QUOTE(wolfin @ 18 May 2020, 11:11)
pai atunci..pierde roata...si senzorul isi face treaba???

2.5 nu e presiune ok

ori 2.3 ori 2.8 in corelatie cu cb tmps
*


Roata nu pierde, am testat pe drumul de intoarcere, vreo 250 km. La 2.3 rotile par desumflate, la 2.8 scutura pe drum, le-am umflat intre, la 2.5. Cu 2.5 am mers 7-800 km fara probleme. Cand a aparut mesajul, roata cu bucluc avea 230 kPa dupa vreo 3 km de mers, restul 25x kPa.
wolfin
Eu tind sa cred ca e pusa pe eco. Si de aici nebunia

Sau nu. Dar inainte de service zic sa le umfle la 2.8. Toate.

Eu numa cu 2.3 merg. E putin mai placut...in oras.

Ps.

De unde ideea ca topaie la 2.8. Nici vorba.

E adevarat...incepe sa se simta ca un kart....ff rigida....oricum cam asa e cu toate valorile psi. Plus anvelope xl. Mirific
marksman
Topaie la 2.8 cu 2 persoane si bagaje, ca de aia am lasat la 2.5.
Andy_ACS
Ti se pare ca anvelopele XL au oeretele lateral asa de tare incat sa afecteze confortul? Intreb deoarece si eu am avut XL-uri si nu mi s-a parut asa mare diferenta fata de non-XL (aceeasi anvelopa -Michel8n CrossClimate cu si fara XL)
IRONICK
Nici aderenta nu mai ai la presiunea aia ....
wolfin
QUOTE(marksman @ 18 May 2020, 13:49)
Topaie la 2.8 cu 2 persoane si bagaje, ca de aia am lasat la 2.5.
*



de unde rezulta si eroarea tmps. biggrin.gif

o fi diferit sx....

e un amalgam anvelopa..tren rulare...etc...dar ..orice pietricia de pe sosea o simti in rinichi si in volan
cj98czh
2.5 am la Vagon pt. 245X45X18 ... 2.8 zice ca doar pe spate daca masina este incarcata ... si are o greutate de aproape 1.9 tone ... 2.8 la 1000 kg masina ... cam mult ... Clio daca ii bag mai mult de 2.3 topaie de numa ....
wolfin
e o combinatie sleep.gif

in eco e 2.8 pe fata si 2.6 spate
ursul_bipolar
Interesant. Cred ca sunt printre cele mai valori pe care le-am vazut la rece.
IRONICK
Plm, vezi presiuni asa de mari la masini de 2tone in conditii de greutate maxima.

Oricum, variaza 2.8 cu 2.6 sau 2.4 cu 2.8 daca pui si bagaje.
wolfin
Daca tot nu s a suparat @marksu de off pe astea noi modul eco dispare.

Ramane 2.3 si extra load

Sursa suziclub
marksman
AMR 21 zile pana vine Mazda.
b06fcn
AI dat Passat-ul?
marksman
Inca nu. Acum, c-a trecut starea de urgenta si am constatat ca printre cunoscuti si pe forum nu e nimeni interesat, o sa pun si anunturi pe site-uri de profil.
axabrt
Probabil o sa o vinzi dar cu "criza" asta mai pregătește te sa lași la preț câteva sute de euro. E diesel și euro4. Oricât de mult ar fi iubit Passat ul de către romani, constat în jurul meu că majoritatea au cotit o către benzina hibrida.
dandobre
QUOTE(marksman @ 23 May 2020, 19:26)
AMR 21 zile pana vine Mazda.
*




valuri.gif
marksman
QUOTE(wolfin @ 18 May 2020, 09:07)
daca are eroarea in bord nu poate intra. trebe sa le aduca la 2.8 sa dispara eroarea apoi apasand betisorul 3 secunde gen dacia 1310 si apoi rotind stanga/dreapta pana ajungi la meniu tmps se apasa scurt pe betisor si se intra in submeniu.

apoi rotit stanga/dreapta selectare mod dorit si apasat pentru ok scurt.

deasemenea meniul nu merge in miscare

nu mai tin minte ce presiune e in load ...3.2 ...posibil sa fie si asta. dar mai mult ca sigur e 2.8 eco.
*


Da, e asa cum ai descris tu. Am rezolvat urcand presiunea la 2.8 pe fata si 2.6 pe spate. TPMS-ul s-a linistit, am putut intra in meniu si am vazut ca era setat pe Eco. L-am pus pe Comfort si am desumflat cauciucurile la 2.3 fata si spate. Ma rog, le-am lasat la 2.5 ca sa compensez faptul c-am rulat vreo 10 km.

Acum e totul OK.
marksman
Un nou delay pentru noua masina: 22.06. Oricum, avand in vedere ca pana in decembrie plantatia e in teleworking, nu simt nevoia unei masini. As putea chiar sa spun ca ne descurcam foarte bine cu una singura deocamdata.
axabrt
Marksmanu baga un oki acilea

https://www.consumerreports.org/car-recalls...-caliper-bolts/
marksman
Am cautat dupa VIN, zice ca pentru actiunea 4420F nu exista recall. Da' mersi oricum, o sa-l "incurc" un pic si pe dealer.
dandobre
Cu mașina nouă ce se mai aude?
marksman
Al treilea termen a venit si a trecut. Maine ii sun din nou. Se pare ca nu-s singurul in situatia asta: exista o persoana care a comandat la final de ianuarie cu termen final de mai si acum are livrare la inceput de iulie.
dandobre
Mult a fost, puțin a mai rămas... Ai prins perioada asta nașpa și n-ai ce face... Știu cum e când aștepți mașina și vezi că se amână, nerăbdarea e mare... smile.gif
marksman
Consum de polizor:
[attachmentid=1628118118]

@dandobre: azi am primit un telefon. A venit!
dandobre
Așa da... 124.gif
Cineva trebuie sa dea de băut... cheers.gif
Victorine
Sa fie intr-un ceas bun! Abia astept impresiile!
marksman
@dandobre: dau, numai s-o scot pe poarta dealerului.
@Victorine: maine o ridic, ca nu are RCA inca.

Multam de urari! Stiti ce se zice, ca de masina te bucuri de doua ori: cand o iei si cand o dai.
wolfin
Acu seara am vazut un cx 30 nou nout...visiniu...

Bai da frumos este.

Sa o folositi sanatosi.
dandobre
Mai frumos ca Suzuki? Nu pot sa cred! 10561582.gif
wolfin
Ignis e sexy...restu..frumoase urate...etc. sleep.gif

On topic

Ma asteptam sa fie mai mic. E chiar maricel. Iar botul e sf.
marksman
QUOTE(wolfin @ 22 Jun 2020, 19:41)

Sa o folositi sanatosi.
*


Mulțumim! Iaca și o poză a "verișoarei cu ochii oblici a polizorului":

[attachmentid=1628118124]
dandobre
Polizorul o să cadă în disgrație... dry.gif
Arată bine mașina... Să vă bucurați de ea nu doar la achiziție și vânzare... smile.gif
cj98czh
sa o volanesti cu placere!
Victorine
Oau! Presimt ca o sa-ti aduca satisfactii japoneza. Sa revii musai cu specificatii si impresii.
marksman
@cj: multam!
@Victorine: o sa scriu maine primele impresii de pe drumul pana acasa.

QUOTE(dandobre @ 22 Jun 2020, 21:09)
Polizorul o să cadă în disgrație... dry.gif
Arată bine mașina... Să vă bucurați de ea nu doar la achiziție și vânzare... smile.gif
*


Polizorul e masina doamnei, cu numerele ei preferentiale, asa ca ramane in top. O sa conduca si Mazda, iar eu polizorul, ca ea trebuie sa se obisnuiasca si cu automata, iar eu sa imi mentin antrenamentul pe manuala.
IulianSVA
Multi km fara dureri de cap. Asteptam impresiile!
MyKe89
Să o stăpâniți sănătoși!
Și eu sunt curios de impresii. smile.gif
dizzy
Hmm, se fabrica si in alta culoare decat rosu inchis metalizat?
Masina e frumoasa, limbez zilnic pe langa una, culoarea asta din pacate nu o pune in valoare.
Mazdele sunt bune, atentie pe la placutele de frana, staiu cu ochii pe ele, s-au mai vazut probleme.
dandobre
In ce sens probleme cu plăcuțele?
Mă gândesc că, fiind hibrid, nu prea se vor uza pe motiv de recuperare energie.
dizzy
Un prieten avea o CX-5 si dupa un drum pe vreme rece, ploaie, zloata, ninsoare, inghet, s-a trezit dimineata la hotel cu placutele descompuse.
S-a rezolvat la primul service MAzda ( era in Austria ) pe garantie;
Nu cred ca va fi cazul, oricum se rezolva usor, doar sa ai grija.
SI in caz ca nute ajuta dealerul cu schimb moka, un set de placute nu sunt gaura in cer.

Cu nitel noroc, CX-5 va fi urmatoarea mea masina.
dandobre
Poate au schimbat între timp furnizorul sau furnizorul a remediat problema.
Deja a albit marksman cu cv a Opelului, la asta nouă merge totul strună... dry.gif
bgdrenault
S o stapantii sanatosi

Bine, si eu credeam ca mazdele sunt doar rosii.
axabrt
Am un coleg cu Mazda 6 a avut niste probleme cu frânele și jantele.
A stat multe săptămâni fara mașina pana au venit acceptul sa schimbe discurile și placutele in garanție.
Mașina imobilizată in curtea dealerului pentru nu știu câte teste și rapoarte de expertiza. Plus jantele oxidate, se exfolia lacul
După multe vreme au venit piesele, dar numai 3 jante că pe a 4 a au uitat sa o comande. Evident numai piese originale adică la fel de proaste că primele, daca nu mai proaste.

Noroc că respectivul coleg mai are o mașină, dar s a declarat dezamăgit de așa zisa reprezentanta Mazda din ploiesti.
cj98czh
sunt la firma unde lucrez vreo 5 CX3-uri ... nu am auzit sa fie nemultumiti de ele ...
dandobre
Acolo a fost ceva gen războiul orgoliilor și omul le-a lăsat mașina în curte să se spele cu ea pe cap. Nu vad motivul pentru care mașina a trebuit să stea imobilizată în curtea dealerului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.