Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
IRONICK
radmasa.gif
bion
A belit mielul.
marksman
"așa face toate, dom'le":

wolfin
Nu se aude
.vede


Le
..ciripitul ala..de zici ca is vrabii certate? Ala e sunetul?
IRONICK
Ce jocuri trebuie sa aiba cutia aia la trenul fix de face in halul ala.
Merced
Asa imi facea si mie... La Dacie. wacko.gif
cj98czh
ce zgomot poate sa faca motorul ala .... la cutie clar nu este ceva in regula ...
axabrt
La Dacie știu că se puneau în uleiul din cutie niste câlți de grafit ? Sau mă rog intrau aia p acolo și mai luau jocul

Sau vorbesc tâmpenii?

Cat despre zgomotul motorului și al meu face la fel și nu e Peugeot. O fi de la wastegate ul turbinei că la relanti da multe gaze pe bypass că sa nu învârtă tare. Zic și eu .
bgdrenault
Aceea e masina ta? Sa intelegem ca nu are nimic in urma vizionarii de catre mecanic.
cj98czh
QUOTE(axabrt @ 17 Apr 2019, 22:28)
Zic și eu .
*



mai bine te-ai abtine ....
bion
HSBP. Ce rasnita. Parca e un ims tunat cu motor din ala de tractor in 3 cilindri. biggrin.gif
Acu sa imi fie cu iertare dar sa cumperi asa e ceva cu stolul ala de pasari blush.gif
IRONICK
QUOTE(bion @ 17 Apr 2019, 23:31)
Acu sa imi fie cu iertare dar sa cumperi asa e ceva cu stolul ala de pasari  blush.gif
*
Ce politica de marketing au astia de la Opel! Si eu il acuzam pe Gaozn de rele intentii, cand astia iti dau ditamai stolu!
marian-j
QUOTE(IRONICK @ 12 Apr 2019, 15:40)
Poate este ambreiajul si nu cutia. Trebuie sa vada inainte.
*


Cu cutia debreiata, zgomotul dispare. Nu cred sa fie ceva la ambreiaj. Cutia aia horcaie de zici ca are pinioanele patrate.
In plus, apar niste zgomote foarte ciudate in cv cand se revine din marasarier la neutru.
marksman
Concluzia Opel: zgomotele se încadrează în limitele admise pentru cutia manuala in 6 trepte. Au fost reglate cablurile de comanda ale CV conform TSB pentru schimbare slabă de viteza din tr 1 in tr 2.

Concluzia mea: acțiunile din service au avut efect nul. Se mentin trepidațiile la schimbarea de treapta 1-2, sunt puțin atenuate cele de schimbare 2-3. Se menține zgomotul la revenire din marșarier in poziția neutră. Se menține zgomotul la relanti, care dispare la apăsarea ambreiajului.

Am făcut o reclamație telefonică la Centrul de Asistență Clienți Opel. Vor primi și mail cu linkuri către clipuri.
bgdrenault
Foarte naspa. Cate sunt la fel si lumea crede ca asa trebuie sa fie.
Cunosc sentimentul cu Skoda.......le spuneam ca zornaie lantul si ma faceau nebun. Cand veneam la reprezentanta isi dadeau ghionturi consilierii de service. Dupa vreo doua trei luni taceau malc.
axabrt
Ai avut o denumire predestinată la topicul asta. Polizor auzi...
Până una alta vezi și tu cum strici cutia cat e in garanție.
De exemplu daca face figuri când schimba treptele, încearcă fara ambreiaj. S ar putea să meargă.
Daca nu merge, una noua din dezmembrări, dar cu proba. Asta peste câțiva ani, când iese din garantie.
Normal ar fi să facă ceva la cutia aia. Mă gândesc că sa faci o expertiză tehnică ceva la alta repzentntanta. Zic și eu.
Bwwlan
Trist, sa umbli dupa curül alora de la service si sa trebuiasca sa stai geana pe masina, sa asculti ce sunete ciudate mai scoate azi masina mea cea noua sad.gif
Pana la urma, fie te obisnuiesti (consolezi) cu starea de fapt, fie o dai.
Imi pare rau ca nu va puteti bucura de ea asa cum ar fi trebuit sad.gif
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 18 Apr 2019, 23:59)
Cu cutia debreiata, zgomotul dispare. Nu cred sa fie ceva la ambreiaj. Cutia aia horcaie de zici ca are pinioanele patrate.
In plus, apar niste zgomote foarte ciudate in cv cand se revine din marasarier la neutru.
*

Adica jocuri mari si la trenu' fix si la ala mobil?
Merced
Faci o tura prin Germania și vizitezi un dealer Opel de acolo. wink.gif
axabrt
Mai bine o tura prin Franța și vizitează un dealer Peugeot pe acolo.
Am înțeles că în Franța lucrurile iau foc. Daca are casco e chiar convenabil
bion
Problema e trecuta in baza de date opel, inclusiv verdictul. Si in papua daca merge la opel sii vad in secunda 1 verdictul si nu se baga.
Repet trebuiau studiate mai atent forumurile opel si afla de problema. Dar poate apare o zana buna la popel si ii repara rasnita.

19 Apr 2019, 22:09:
La vandut poate o sa o cumpere un surd.
cristic1982
Stai liniștit că mulți nu își dau seama.
Ca să fii acoperit poți să scrii importatorului despre problemă (în care să faci descrierea efectului client, dar fără a indica o singură cauză posibilă) și să ceri un răspuns oficial (în scris), iar dacă pe viitor ai probleme (și nu mai ai garanție) poți să scoți corespondența pentru a arăta că ai alertat deja importatorul despre efectul client.
wolfin
Asta cu verdictul dat de a si b nu se mai baga nu e valabil.

O virara a vizitat oarca 3 delari cu o reclamatie...batea motorul. Toti trei i au zus ca n are nimic..e ok. Al 4 lea ..autonet..da e o problema.....dupa o saptamana cand urma sa defaca motorul..nu se mai baga...sic....


Apoi omul o plecat in ungaria. I au schimat ungurii juma e motor contr cost..5k. Acum asteapta banii de la rumani....ca masina era in garantie.

Masina era in extragarantie si asta e procedura cand o folosesti afara din tara.
marksman
Lucrurile nu vor rămâne asa. Nu pot sa dau detalii, dar au făcut o mică greșeală.
sobolan
QUOTE(IRONICK @ 17 Apr 2019, 21:58)
Ce jocuri trebuie sa aiba cutia aia la trenul fix de face in halul ala.
*



joc radial ,e din rulmenti,e zgomot cu viata lunga(acuma depinde cat mergi cu ea) ,nu e ok,trebuie desfacuta cutia,se repara relativ repede prin demontare si inlocuire rulmenti sau un ulei putin mai vascos dar atentie ca in timp face damage pe sincroane daca nu-i uleiul adecvat.....


QUOTE(marksman @ 19 Apr 2019, 20:26)
Concluzia Opel: zgomotele se încadrează în limitele admise pentru cutia manuala in 6 trepte.
*



Daca erai in alta tara o rezolvau pe garantie probabil,in Ro treaba sta asa prin toate reprezentantele,clasicul "asa face toate"......asa incercau sa ma muiasca si pe mine cand mi-a cazut alternatorul la logan,dupa un telefon dat de mine la VC s-a rezolvat tot in doua zile....jigodii.....
Daca n-o rezolvi pe garantie vezi ca e o firma smechera la Cluj care repara cutii si dau garantie,nasol ca tre' sa suporti plata la dat jos cutia si factura lor + transport curier.....dar cu astea doua-trei facturi ii poti da in judecata apoi si le ceri banii+depagubiri si cheltuieli de judecata,treaba de kkt,ca in romania....porci.
Solon
Revin: du-te la ei, parcheaza masina in poarta lor, arunca cheile pe bord si pleci. Oricum, bucuria cumpararii unei masini noi s-a dus dracului. Ce ai de pierdut? Te suna sa o iei, le spui ca pana nu iti dau o solutie pentru problema ta nu o iei.
La masina actuala-care o sa plece cat de curand ca face 100000 km- ma tot plangeam de zgomot la articulatii. Dupa ce am schimbat in garantie, contra cost ce nu era acoperit, dupa vrajeala ca se incarca amortizoarele ca nu stiu ce, am lasat masina in service la ei si le-am zis ca ma p.s pe serviceul lor daca nu reusesc sa imi descopere defectul. A mai aparut si varianta ca am eu urechea prea fina si ca sa dau muzica mai tare. Le-am zis ca sa nu se f..a cu mine si am plecat. Dupa vreo 4 ore, m-au sunat sa imi comunice ca problema a fost rezolvata si ca pot lua masina. Intr-adevar nu mai facea nimic. De draci, nici nu am intrebat ce dracului i-au facut. Cert e ca si acum e ok.
Sa nu uit: la aceeasi marca, alta masina,motor belit maxim, defect de fabricatie. 2 luni asteptat pentru schimbare, mailuri, nebunii concluzie motor schimbat. Deviz 20000 lei. Am vazut devizul. Apoi, rar, identificare motor nou, serii noi etc. Concluzie: da cu ei de pamant. Imi pare rau ca patiti asa ceva. Ce sa mai zic de cei care isi iau masini sh?
dizzy
Aia care isi iau masini uzate, inteleg sau ar trebui sa inteleaga ca exista sanse sa moara maine orice piesa. De-aia masina noua costa mai mult ca aia veche, ca nu ar trebui sa patesti din asta. Ai ANPC, ai alt service, ai avocati, dealer in alta tara. Toate chestiile se comunica in scris si se accepta numai raspuns scris, nu pe vorbe.

La Nissan QQ au schimbat cutia de viteze pt ca nu intra a 2a. au incercat si aia cu povestea cu cocosul rosu dar pana la urma au schimbat. Japan quality, my ass.
bion
Porcarie.
Exista o sansa totusi la dealeri in A sau D. Dar apelat prin ceva cunostinte. Gsfilati la orgoliu. Voi sunteti meseriasi de aia vin... Poate tine.
Am rexolvat asa jeepu unui coleg. Diferenta e ca defectul a fost recunoscut in RO dar nu l-au rezolvat ca nu se poate pe extragarantie.
MuciX
Încetați cu treaba de calitate. Erori apar în orice, face parte din statistică. E nasol când ți se întâmplă ție. Personaj consider că problema nu e mașina și defectele de fabricație, in sensul că nu asta ar trebui sa ne țină departe de marcă, cu felul în care au hotărât să gestioneze situația. Timp phootut pentru client, frustrare, data viitoare sigur mai cumpără de la ei... Puteau să ia situația în dinți și să rezolve, dar vor da țină de profit. Sau sa sărute de hârtii. Urât.
dizzy
la Nixan qq au schinbat cutia.
marksman
QUOTE(MuciX @ 20 Apr 2019, 09:01)
Încetați cu treaba de calitate. Erori apar în orice, face parte din statistică. E nasol când ți se întâmplă ție. Personaj consider că problema nu e mașina și defectele de fabricație, in sensul că nu asta ar trebui sa ne țină departe de marcă, cu felul în care au hotărât să gestioneze situația. Timp phootut pentru client, frustrare, data viitoare sigur mai cumpără de la ei... Puteau să ia situația în dinți și să rezolve, dar vor da țină de profit. Sau sa sărute de hârtii. Urât.
*


up.gif

Haz de necaz: trepidațiile la schimbarea în/din treapta a 2-a le-am rezolvat cu dubla debreiere. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
dizzy
Walter Rohrl care ești tu!
bion
Miucixu. Probabil anturajul estic si aerul rarefiat iti altereaza perceptia. tongue.gif Le spune la aia ca stie ce sunt profi si fac treaba buna. Sunt sensibili la orgoliu cand vine un strain la ei cu caciula in mana. Ex. Raposata 1300 a fost reparata la frane suuper, ca sa demonstreze ca sunt buni si grendșerochiul cu motor hemi de care am povestit. Ala a si ramas clientul lor. Pentru 6 ore de drum dar respectare garantie extinsa, ulterior pret mai mic, calitate si ciubuc 10 euro biggrin.gif
Din ce am citit eu se pare ca defectele la cutie si ambreiaj sunt cam frecvente la modelul asta de popel.
Lesen und versuchen zu verstehen biggrin.gif

20 Apr 2019, 10:56:
QUOTE(marksman @ 20 Apr 2019, 10:24)
up.gif

Haz de necaz: trepidațiile la schimbarea în/din treapta a 2-a le-am rezolvat cu dubla debreiere.  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


O fi cutie fara sincroane.
dizzy
Cu verstehereala e mai greu
cj98czh
QUOTE(sobolan @ 19 Apr 2019, 22:45)
vezi ca e o firma smechera la Cluj care repara cutii si dau garantie,
*




rogu-te nu ii mai recomanda pe aia decat la dusmani ... stiu atatea cazuri de cutii reparate de-a tranta de ei si cand mergi la garantie ti-o iei in bot ... neseriosi si neprofesioniti ...
Bwwlan
Si in plus, interventia neautorizata la componentele masinii anuleaza garantia.
b06fcn
Care garantie, pana una alta, din ce am citit pe aici, nu este operationala, ca cica masina e cum trebuie sa fie...
bion
Veru, masina aia mai are si alte componente care poate vor avea nevoie de garantie.
sobolan
QUOTE(cj98czh @ 20 Apr 2019, 13:43)
rogu-te nu ii mai recomanda pe aia decat la dusmani ...
*



au....nu am stiut decat de bune de ei.... sad.gif


QUOTE(b06fcn @ 20 Apr 2019, 16:16)
Care garantie, pana una alta, din ce am citit pe aici, nu este operationala, ca cica masina e cum trebuie sa fie...
*



pai da.....trebuie insistat ,sa faca presiune pe ei...


QUOTE(bion @ 20 Apr 2019, 16:22)
Veru, masina aia mai are si alte componente care poate vor avea nevoie de garantie.
*




ei asa e ,dar acuma nu s-o strica toata.....decat asa apoi o repari pe banii tai si te caci pe ea de garantie....asta-i treaba in Romania.
marksman
QUOTE(b06fcn @ 20 Apr 2019, 16:16)
Care garantie, pana una alta, din ce am citit pe aici, nu este operationala, ca cica masina e cum trebuie sa fie...
*


O sa fie. Durează, e cu nervi și timpi pierduți. Am mai zis, e ceva ce nu pot detalia, cel puțin deocamdată.
dizzy
Hai sa presupunem ca dai cutia jos de pe mașină, schimbi rulmenții stricati.
Pui cutia la loc.
Se prind ei cumva ca ai făcut asta?
YRX
Normal ca se prind, nu mai troncane... biggrin.gif
cristic1982
Dar ăștia de la 0pel nu au ceva gen vocea clientului de la Dacia pentru a reclama problemele cu mașina?
psychoo
Eu as da mail.
Iar faptul ca au confirmat defectul tinand masina in service pentru investigatii anuleaza raspunsul cum ca zgomotul e ok
sobolan
QUOTE(marksman @ 20 Apr 2019, 18:01)
Am mai zis, e ceva ce nu pot detalia, cel puțin deocamdată.
*



da,am mai citit una p-aci cu un megane 2 ,la fel cu defecte ascunse voit de dealer....pagini intregi scrise,agitatie,toti dadeau si ei cu parerea ca omu' si cand colo s-a rezolvat dar fara detalii ....astia va pun sa semnati vreo declaratie ceva pe proprie raspundere ca sa nu divulgati anumite treburi sau va fac cadou 10 revizii.....bine totusi ca se rezolva...... laugh.gif

QUOTE(dizzy @ 20 Apr 2019, 21:38)
Hai sa presupunem ca dai cutia jos de pe mașină, schimbi rulmenții stricati.
Pui cutia la loc.
Se prind ei cumva ca ai făcut asta?
*



nu se prind man dar dai bani de la tine cand ar trebui ca sa dea ei bani ca e garantie....aia e,chiar daca ii ai apoi tot nu ii dai,de-a naibii,iote asa dar iti phooti nervii si pana la urma nu stiu cum e mai ok....sa fii milog la usa lor cu toate ca ai dreptate sau sa ii injuri si sa pleci de tot....eu am ales varianta 2 la un logan mpi,am servisat-o eu,spre norocul meu nu a cazut nimic la ea ,aici e alta masina,complexa,riscuri mai multe.....pai si asa la garantie preturile is triple la consumabile.....
marksman
QUOTE(sobolan @ 20 Apr 2019, 23:00)
da,am mai citit una p-aci cu un megane 2 ,la fel cu defecte ascunse voit de dealer....pagini intregi scrise,agitatie,toti dadeau si ei cu parerea ca omu' si cand colo s-a rezolvat dar fara detalii ....astia va pun sa semnati vreo declaratie ceva pe proprie raspundere ca sa nu divulgati anumite treburi sau va fac cadou 10 revizii.....bine totusi ca se rezolva...... laugh.gif
[...]

Nu. Doar că e o chestiune pe care ei au scapat-o din vedere și cu care eu cred că sunt avantajat. Ce naiba vreți, oameni buni, să-mi dau singur foc la valiză?

LE: am dat cu sapa că au crescut bălăriile pe aici.
sobolan
fa cum stii numai s-o rezolvi cu banii lor si fara nervi,aia e important...
marksman
Fara nervi si timp pierdut din pacate e imposibil.
einstein1984
QUOTE(psychoo @ 20 Apr 2019, 21:52)
Eu as da mail.
Iar faptul ca au confirmat defectul tinand masina in service pentru investigatii anuleaza raspunsul cum ca zgomotul e ok
*


in ce lume traiesti? de cand o investigatie confirma ceva doar prin existenta sa?
Daca te duci la doctor sa faci analize sigur esti tu bomlnav, nu ti le da degeaba? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
psychoo
In lumea in care te agati de orice dovada poti ca sa iti primesti "garantia" pentru un produs neconform achizitionat. Prin mail la "superiorii" lor ii sperii sa repare, sau macar incerci. E calea cea mai rapida si cu cea mai mica bataie de cap.
Iar pentru confirmarea defectului se poate apela la o expertiza din partea unei entitati care sa nu fie partasa (vanzatorul nu poate fi obiectiv) si ii poti acuza ulterior si de alte chestii. Asta e calea mai grea si cu mai multa bataie de cap si costuri, dar in urma careia poti primi si despagubiri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.