Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
IulianSVA
Am uitat sa precizez ca zgomotul la Colt se opreste cand calc pedala de ambreiaj ..
sobolan
rulment in cutie defect.
wolfin
La yellow limousine cand calcam pedala inceta zgomotul. Prin inlocuirea unui inel (saibe) de cupru zgomotul a incetat....cc 5k.
IRONICK
Spune si unde era saiba si ce rol avea.
wolfin
Probabil etansa ceva la cv
IRONICK
Inlocuirea saibei a necesitat desfacerea cutiei?
bion
Invers.
wolfin
Exact.
DragosP
Desfacerea șaibei a dus la înlocuirea cutiei?
bgdrenault
Cu recunoasterea semnelor de circulatie ce ai facut? O resoftare ceva?
wolfin
QUOTE(DragosP @ 21 May 2019, 06:39)
Desfacerea șaibei a dus la înlocuirea cutiei?
*



S a schimbat masina. Cutia a ramas.
einstein1984
QUOTE(bgdrenault @ 21 May 2019, 08:27)
Cu recunoasterea  semnelor de circulatie ce ai facut? O resoftare ceva?
*


da, s-a apucat sa citeasca codul rutier
bgdrenault
Buna asta!
marksman
QUOTE(bgdrenault @ 21 May 2019, 08:27)
Cu recunoasterea  semnelor de circulatie ce ai facut? O resoftare ceva?
*


Au facut un update de soft si acum merge. Era ciudata problema, si sigur din software, pentru ca recunostea semnul de limitare de viteza, dar valoarea era in balarii: 30 il vedea ca 48, 50 ca 80, 70 ca 113. Din ce scrie pe procesul verbal de receptie, s-a facut si recalibrare camera.
einstein1984
pai credea ca esti in anglia si semnele sunt in mile si facea traducerea in km.
wolfin
up.gif
IRONICK
QUOTE(bion @ 21 May 2019, 00:21)
Invers.
*

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
marksman
Verdictul final de la Opel Romania: masina este in parametrii tehnici. Zgomotul este in limitele normale si nu afecteaza functionarea.
R19/16v
Si problema ta care este? Te deranjeaza zgomotul in sine sau faci scandal preventiv ca sa nu iti dea de lucru cand s-o termina garantia?
MuciX
Eu iti urez sa o folositi cu placere. Dati-i bataie.
R19/16v
De-asta intreb si eu.
marksman
QUOTE(R19/16v @ 27 May 2019, 15:31)
Si problema ta care este? Te deranjeaza zgomotul in sine sau faci scandal preventiv ca sa nu iti dea de lucru cand s-o termina garantia?
*


Ai actiuni la Opel? Ca dupa cum pui intrebarea asa s-ar zice.
Tie ti se pare normal ca la relanti sa para ca sub capota se agita niste saibe intr-o cutie de conserve?
axabrt
de fapt e normala atitudinea opel, au fost cumparati de francezi tocmai pentru a fi bagati in faliment si a disparea ca firma, ca sa nu mai faca concurenta aiurea n tramvai.
Daca pe viitor nu mai cumperi opel, inseamna ca si au atins scopul. Deci cumpara un Peugeot

Nisa ramasa in urma opel, va fi ocupata rapid de alte low costuri de la Dacia, peugeot, citroen fiat .
MuciX
user posted image
IRONICK
I-ai intrebat de masuratori?
axabrt
sa ti dea raport cu parametrii tehnici admisi, dispozitivele de masurare utilizate si procedura de masurare. Semmat si stampilat.
le spui ca vrei sa repeti masuratoarea la un laborator acreditat de catre registrul auto roman
daca ai relatii vorbesti cu un expert tehnic si iti face ala raport.
Daca iese neconform ii dai in judecata, hartia ta contra hartia lor. Probabil vor cere contra expertiza.


einstein1984
pai si stii tu un laborator din asta?
IRONICK
eee stie, da si el din gura ....
wolfin
De rar nu cred(nu vad de ce ar avea nevoie) ...dar sunt destule cu tot felul de certificari..inclusiv auto. Daca are parametrii de la opel...se poate masura...si after matket
DragosP
QUOTE(marksman @ 27 May 2019, 16:14)
sa para ca sub capota se agita niste saibe intr-o cutie de conserve?
*


Tocmai asta e: Opel a zis că doar pare.
marksman
QUOTE(IRONICK @ 27 May 2019, 16:55)
I-ai intrebat de masuratori?
*


Am intrebat la ce se raporteaza. Mi-au pus o inregistrare cu o cutie defecta, facea aia ca un ferastrau electric. Zic "si pe a mea o lasati pana ajunge asa?". Raspunsul a fost ca nu da semne ca ajunge ca aia pt. ca uleiul e curat si in cantitatea suficienta, dar daca chiar ajunge, se schimba pe garantie.
axabrt
Aha. Și dacă iese din garantie și la scurt timp incepe să facă ca aia din film?
4x4
Nu poți pune o înregistrare aici?
La cum descrii zgomotul ma trimite cu gândul la clasicul gear chatter dat de ciocnirea flancurilor roților dințate. Personal nu îl clasez ca fiind mai deranjat decât un scârțâit de frâne, dar fiecare are pragul lui de toleranta...

Gen: https://m.youtube.com/watch?v=J-LjUkUA5eo
Sau

https://m.youtube.com/watch?v=t7SDl0ajlpA

Poți sa ai zgomote similare și din ambreiaj dar nu îndrăznesc sa cred ca poate face asa o masina de fabrica cu un singur disc.

https://m.youtube.com/watch?v=ME3-WwM4pkE
R19/16v
QUOTE(marksman @ 27 May 2019, 15:14)
Ai actiuni la Opel? Ca dupa cum pui intrebarea asa s-ar zice.
Tie ti se pare normal ca la relanti sa para ca sub capota se agita niste saibe intr-o cutie de conserve?
*


Nu. Chiar te intreb ce te supara!? Zgomotul sau teama ca va crapa candva?
marksman
Ma supara faptul ca face un zgomot anormal, care dupa mine si dupa altii, dintre care unii chiar se mai pricep la mecanica, prevesteste un defect al cutiei de viteze.

<span class='edit'>27 May 2019, 20:35:</span>
QUOTE(4x4 @ 27 May 2019, 20:00)
Nu poți pune o înregistrare aici?
La cum descrii zgomotul ma trimite cu gândul la clasicul gear chatter dat de ciocnirea flancurilor roților dințate. Personal nu îl clasez ca fiind mai deranjat decât un scârțâit de frâne, dar fiecare are pragul lui de toleranta...

Gen: https://m.youtube.com/watch?v=J-LjUkUA5eo
Sau

https://m.youtube.com/watch?v=t7SDl0ajlpA

Poți sa ai zgomote similare și din ambreiaj dar nu îndrăznesc sa cred ca poate face asa o masina de fabrica cu un singur disc.

https://m.youtube.com/watch?v=ME3-WwM4pkE
*



https://youtu.be/E3xX7O-_Gag

https://youtu.be/iDAf4rSCF74

LLE: are DMF.
axabrt
E drept cam dubioasă. Da nu atât de deranjanta.

Eu zic că o să ne scrii și peste vreo 5 ani, tot așa o să facă.
Io am avut o nova GT luată de noua, făcea așa la relanti.
Am vândut o peste ani, tot cu zgomotul ăla, dar tabla nu prea mai era.

Deh, tabla de nova. Era considerat consumabila
bion
Ciripitu ala da o atmosfera idilica.
marksman
QUOTE(einstein1984 @ 21 May 2019, 09:12)
pai credea ca esti in anglia si semnele sunt in mile si facea traducerea in km.
*


Ciudat, pentru ca toate setarile erau in km/h si l/100km, nu in mph si mpg. Interfata e in limba romana.

LE: for entertainment purposes: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=155640
sobolan
Eu stiu cum e,is patit,e dreptul meu sa "folosesc" garantia. Ciudat ca te stresezi,nervii tai valoreaza ceva oare ? rolleyes.gif
Sincer ca luam troaca aia de opel si-o reparam in 3-4 zile la un service,primeam si garantie la lucrare si ma kkm in garantia lor de doi lei nevalabila si nici pe la ei nu mai calcam....treaba cu reclama negative pe forumul Opel&Shit e ok,asa si trebuie mai ales ca acolo mai citesc si cei din staff.....sa-i phoot.
Banii dati pe la avocati si umblatura si nervii fac mai mult decat doi rulmenti de 300E.....totusi aia e treaba de durata,cad greu,dupa garantie dar pana cad deterioreaza si dintii la angrenaje,se creeaza uzuri neuniforme,o sa schimbi rulmentii si o sa auzi pinioanele apoi....fa-o pe banii tai sau pe garantie dar fa-o rapid....
Treaba citita p-aci cu "o vand la altu' " e o golanie infecta de doi lei pe care doar un roman poate s-o judece,adica hai sa bagam mortul in casa altuia sleep.gif ......si eu am fost porc cand am zis ce am zis dar o faceam fiindca am dat un ban gramada pe masina aia noua si ei o dau in golanii cu mine.....stii tu ce am zis....
axabrt
Chiar daca mașinile pe care le am vândut au plecat de la mine cu anumite defecte, n am făcut nimic sa ascund respectivele defecte.
I am spus cumpărătorului despre ce e defect și prețul a fost intodeauna mai mult decât corect
De exemplu doar la fosta mașină , luată de noua din 2007. Am dat o la 130.000 km după ce am băgat în ea 700 de euro în ultimul an. Si am cerut 2200 euro.
Daca ăla de a luat o o ducea la tabla și tot era în avantaj.


Aici însă discutam de mașină nouă, a altceva.
Și eu as repara o, daca respectivul defect la cutie devine deranjant
Până la urmă dacă in rest mașină, respectiv motorul sunt bune, o cutie (și manuala) nu e ceva foarte nașpa de rezolvat.
Dar dacă trebuie reparată repede, sau înlocuită peste câțiva ani cu alta cutie care merge ok, sincer ambele variante par rezonabile. Ambele au avantaje și dezavantaje
Victorine
Ce se aude in filme seamana cu ronțăitul arhi-cunoscut de la logan, doar ca e mai rau smile.gif Nu mai stiu ce ai zis in urma, se estompeaza cand calci ambreiajul?
einstein1984


QUOTE(sobolan @ 30 May 2019, 22:53)
Eu stiu cum e,is patit,e dreptul meu sa "folosesc" garantia. Ciudat ca te stresezi,nervii tai valoreaza ceva oare ? rolleyes.gif
Sincer ca luam troaca aia de opel si-o reparam in 3-4 zile la un service,primeam si garantie la lucrare si ma kkm in garantia lor de doi lei nevalabila si nici pe la ei nu mai calcam....treaba cu reclama negative pe forumul Opel&Shit e ok,asa si trebuie mai ales ca acolo mai citesc si cei din staff.....sa-i phoot.
.
*


problema e ca te kki si pe banii tai ca garantia aia e platita in pretul masinii noi.
cj98czh
QUOTE(axabrt @ 31 May 2019, 06:48)
Chiar daca mașinile pe care le am vândut au plecat de la mine cu anumite defecte, n am făcut nimic sa ascund respectivele defecte.
*



Nici nu prea aveai cum .... ca doar ai lovit-o de fata cu clientul ... era greu de ascuns asemenea "indemanari" ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
sobolan
QUOTE(einstein1984 @ 31 May 2019, 08:03)
problema e ca te kki si pe banii tai ca garantia aia e platita in pretul masinii noi.
*



da....dar daca n-o poti folosi ? ce sa te mai consumi ? geamul a fost spart deja,nervii is inutili,ne-apucam de hranit avocati ? pai cu asa colos de firma degeaba te judeci,e greu si nimic nu castigi,e Romania ce plm......o repari pe banii tai,e mult mai simplu si nici gaura in fund nu se face,aia era deja radmasa.gif ....

Axabrt,nu ma refeream la tine in mod special.....am mai auzit expresia asta si o s-o mai aud si aici si pe alte forum-uri.....
marksman
Nimic de raportat, zgomotul se mentine in limitele normale pentru Opel. Mi-au spus ca de vreme ce este normal, ar vrea sa inchida incidentul. Am ras amar, si le-am zis ca il inchid cand masina devine ca aia condusa la drivetest, ca pe ea mi-am bazat alegerea.
sobolan
concluzie...repar-o pe banii tai si ai masina buna,e noua,o faci ok,considera ca ai luat-o mai scumpa cu 1000E.....data viitoare fii mai atent la detalii.....
huruitul de care spui tu e prezent si la mine la loganul nou si era si la ala vechi dar e foarte greu de sesizat,noaptea cand e liniste si doar in garaj il aud si il auzeam la fel de slab si la ailalta.....
bgdrenault
Incetati cu sfaturile de a repara cutia.
Ulterior, poate avea excluderi si la alte piese. Pe orice surub , cablu, caca maca exista urme de cheie, de lipituri, etc, etc e pierdere de garantie. Sau alta lupta pentru a dovedi ca nu are de a face una cu alta.
Solutii sunt doua:
-vinderea masinii-omul a spus ca nu o agreeaza, din motive financiare(inca merge o vrajeaja gen plec in State, si renunti la cca 1000-1500 E -adica rabla---dar, desi rabla s-a terminat, apar alte nebunii de oferte, ca te gandesti daca ai facut ceva castig cu rabla.....de ex la ford, duminica viitoare au 25% reducere ca e biznis uik.

-plata unei garanti extinse, cca 340 de E parca, si talpa 5 ani fara probleme. In anul 4 se poate incerca un schimb de ulei in reprezentanta, la cererea expresa a clientului. S-ar putea sa fie ceva surprize dupa.
MuciX
Eu cred ca e lesne ca nu se apuca el sa plateasca responsabilitatea altora. Da si el radio vocea satelor mai tare pana cand ii vine sorocul cutiei.

Si mi se pare ca a luat cea mai buna decizie data fiind situatia.
marksman
QUOTE(bgdrenault @ 11 Jun 2019, 09:21)
Incetati cu sfaturile de a repara cutia.
[...]
Solutii sunt [...]

-plata unei garanti iextinse, cca 340 de E parca,  si talpa 5 ani fara probleme. In anul 4 se poate incerca un schimb de ulei in reprezentanta, la cererea expresa a clientului. S-ar putea sa fie ceva surprize dupa.
*



Exact ce am decis sa fac. Pana atunci se aplica (si) ce a zis MuciX. Masina nu va fi vanduta decat dupa achitarea creditului auto. In afara de problema zgomotului, in rest raspunde asteptarilor mai bine decat ce oferea concurenta la banii aia.
sobolan
QUOTE(bgdrenault @ 11 Jun 2019, 09:21)
Incetati cu sfaturile de a repara cutia.
.....
Solutii sunt doua:
-vinderea masinii-omul a spus ca nu o agreeaza, din motive financiare(inca merge o vrajeaja gen plec in State, si renunti la cca 1000-1500 E -adica rabla---
*




gandire de roman.....baga mortul in casa altuia....de ce nu vii oare cu o masina de asta la mine si sa-mi zici ca e ok ? eu sincer ca te si bat daca te prind ca ma minti....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.