Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Crossland X (Polizorul Turbo)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69
wolfin
Valvele am sunt vdo-conti si sunt identice cu cele oem. Pe cutie scrie vdo..in interior made by conti

Doar ce am postat mai sus sunt citite direct de modulul tmps.


Edit daca nu vrei sa dai bani pe senzori exista stimulatoare de vanzare.
wolfin
excl.gif

Deci cam 5500 forinti.

Din curte de la ei fara transport ar fi 39k.

Eu am luat pe bucati..janta plus anvelopa conti...650 lei...cam cat te costa pe tine tot setul...dar na..acu 3 ani nu erau astfel de info. sleep.gif
marksman
Revenind la polizor: 7480 km, la care raportam scaderea sub minim a antigelului si faptul ca trage dreapta, desi presiunile in roti sunt la fel iar drumul e drept.
Comandat roti de iarna: jante de tabla noi, pe 16, si gume Dunlop Winter Sport 5 205/60/16. Acum sa vedem cand se livreaza si cand o sa am timp de mers la vulcanizare.
b06fcn
Cred ca masina asta a fost asamblata de Chucky...Ai idee de ce a scazut nivelul de antigel? Vezi ca la Opel, in general, desi nu cred ca e cazul aici, masina fiind noua, se coc si crapa niste furtune de lichid de racire care sunt pozitionate prea aproape de blocul motor sau de galeria de evacuare...
silvanu96
cam la toate masinile noi se duce in minim antigelul ... eu nu cred ca e o problema
dizzy
De obicei antigelul este la minim cand o cumperi, fac astia economie si la doua lingurite de antigel.
Vezi ce tip de antigel ai, cumpara un litru si completeaza pana la maxim.
Verifica zilnic, de preferabil dupa ce a stat o noapte, e rece si e in aceeasi pozitie.

marksman
Cand am luat-o, antigelul era un pic sub maxim. Am verificat-o cum ai zis, e sub minim.
cj98czh
0.5L de apa distilata si ai rezolvat problema ...
IRONICK
Apa distilata nu rezolva problema. Trebuie sa pui tot concentrat (sau in raport corespunzator cu apa, cum zice producatorul), lichidul de racire mai 'subtire' afecteaza simeringul pompei de apa pentru ca nu asigura o alunecare ok.
cj98czh
si 0.5l de apa distilata .. crezi tu ca afecteaza cantitatea ai de 5-7l de antigel ...
marksman
Manualul zice ca se completeaza cu amestec 1:1 de antigel si apa distilata.
wolfin
Basca ca e pus din fabrica long life...

Dar ..carticica spune completare cu antigel...nu apa
IRONICK
Concentrat sau diluat, dar niciodata apa chioara.
einstein1984
cartea zice completare cu lichid de racire.... care e antigel+apa
marksman
QUOTE(marksman @ 26 Sep 2019, 11:14)
Manualul zice ca se completeaza cu amestec 1:1 de antigel si apa distilata.
*


Mai zice si ca in caz de urgenta se poate completa temporar cu apa chioara.
madhorsefuzzy
Distilata.

Sau in caz de urgenta urgentelor ... se poate pune si apa de la robinet/rau/parau?
wolfin
La serus cand o fiert loganul daia s a pus...apa de la robinet. In militari cica apa e ok..fara minerale.
AR-18-MOS
QUOTE(madhorsefuzzy @ 26 Sep 2019, 14:37)
Sau in caz de urgenta urgentelor ... se poate pune si apa de la robinet/rau/parau?
*


Evident. Am pus la Logan din parau cand era in rodaj. Inca merge. unsure.gif
marksman
QUOTE(madhorsefuzzy @ 26 Sep 2019, 14:37)
Distilata.

Sau in caz de urgenta urgentelor ... se poate pune si apa de la robinet/rau/parau?
*



QUOTE(manualul polizorului)
apa de la robinet
IRONICK
Pe bune?
Agrig
QUOTE(madhorsefuzzy @ 26 Sep 2019, 13:37)
Distilata.

Sau in caz de urgenta urgentelor ... se poate pune si apa de la robinet/rau/parau?
*



Se poate, la motoarele cu bloc de fonta si chiulasa la fel nu`i nici o problema, mil, broaste, pesti... sa nu fie.
La motoarele care au in componenta elemente de aluminiu incluse in circuitul de racire cam e o buba, sarurile din apa intra in reactie cu aluminiul si produc oxid de aluminiu, mai cunoscut si sub denumirea de corindon, nume care spune aproape tot despre ce face ala in circuitul de racire, nu multe, doar ca mai roade din ce se invirte prin circuit, arborele pompei de apa...
Nu`i catastrofala gresala dar nici prea placuta.
dizzy
În caz de urgenta merge cu orice fel de lichid uzual.
Apa, vin (dar ar fi păcat- vezi episodul din MASH cu Chateau de Jeep), pipi, apa de balta, dar nu e o soluție pe termen lung.
marksman
QUOTE(IRONICK @ 26 Sep 2019, 17:13)
Pe bune?
*


Da, scrie ca doar in caz de urgenta se poate completa cu apa de la robinet, altfel se foloseste amestec de antigel si apa distilata in proportie de 1:1.
IRONICK
Aaa, ok. Urgenta este pana la primul service.
ady77
QUOTE(AR-18-MOS @ 26 Sep 2019, 15:31)
Evident. Am pus la Logan din parau cand era in rodaj. Inca merge.  unsure.gif
*


Pârâul. blush.gif
bgdrenault
Bine, scaderea nivelului inca nu o trece la defectiuni.
Fa-i nivelul si de acum inainte daca in 7000 ajunge la minim din nou, poate fi o problema.
marksman
E la service acum, am lasat-o in drum spre plantatie, ca nu am vreme azi la pranz sa ajung in capatul orasului.
Am mai citit de unul cu antigelul scazut la Crossland si i-au zis aia de la service ca e normal sa se mai evapore si trebuie completat din cand in cand. Pai 'tu-i mama ei de inginerie, la Loganul din 2004 singura data cand am completat cu antigel a fost cand am schimbat termostatul!
IRONICK
De acord!
Mai exista posibilitatea ca sa nu fie bine aerisita din fabrica.
A scazut treptat sau dupa ce ati facut cateva sute de km cu ea?
marksman
Treptat, de la sub max la 6 km la sub min la 7460 km.
bion
Popel blush.gif Da ce are de ai dus-o iar la doctor?
madhorsefuzzy
Nu are antigel. Nu ce are, ci ce nu are.
bgdrenault
Am schimbat pompa de apa la reprezentanta Skoda, aerisire facuta, dupa un drum de 200 km a trebuit completat cca 500 ml, apoi deloc, 20000 de km, deci aerisirea s-a facut in mers.
Periodic completam cu cca 100 ml lichid la cca 20000 de km, nu stiu daca era normal sau nu. In 9 ani nu am pus un litru de lichid, mai am si acum din el, ca am vandut-o.

Ma gandesc ca masina noua, furtunele se mai dilata de la temperatura, instalatia se aeriseste, , etc, etc.Cred ca de acum ar trebui urmarita.
IRONICK
Pai da, aerisirea se face in mers dupa cateva sute de km (la tipul asta de instalatie inchisa). O sa deschida de cateva ori termostatul in mers si se aeriseste.
dizzy
Astia la Popel ii vor spune ca e normal sa mance antigel ca ii e si ei sete.
wolfin
serios ce aveti cu omul. ii creati stres degeaba..chiar daca glumiti.
IRONICK
Stres? Chiar ma gandeam ca poate pierde pe la caloriferul din aeroterma ...
wolfin
ar avea aburi in masina...patit tongue.gif

sa bage preventiv https://www.emag.ro/solutie-etansare-radiat...&scenario_ID=49
marksman
Nu pute in masina, nu-s aburi, condens etc. Sa bage aia antigel si mai vedem. Si sa faca geometria.
4x4
sa bage preventiv https://www.emag.ro/solutie-etansare-radiat...&scenario_ID=49
*

[/quote]

Nu stiu daca glumesti, dar nu e bine sa dai asa sfaturi unii mai intra pe forumuri si pentru nelamuriri tehnice. Acele substante pot bloca pasaje de racire etc, si din platforma plus un radiator ajungi sa scoti mult mai multi bani pentru a remedia raul facut prin turnarea lor in sistemul de racire.
marksman
S-a făcut geometria și "s-au permutat roțile", au făcut un test de presurizare al sistemului de răcire în urma căruia au decretat că nu sunt scurgeri vizibile și au completat cu antigel.

Acum n-am mai apucat să ies pe autostradă ca să văd dacă mai trage dreapta, iar pe scurta porțiune de DN unde am putut să circul pe mijloc am avut un rezultat neconcludent. Pe fișa de geometrie valorile normale ale unghiurilor sunt de la "fratele cel mare", Opel Grandland, iar eu nu îmi dau seama ce naiba au ajustat. Dacă tot mai trage dreapta, o să îmi bag picioarele în știința lor și o să mă duc la 'nea Nicu, care atunci când Passatul a avut nevoie de geometrie a făcut-o bine din prima.

Pur și simplu nu pot să înțeleg de ce o mașină reușită ca idee este realizată atât de prost și de ce clienții sunt tratați cu curu' când semnalează o problemă în termenul de garanție. Următoarea mea mașină va fi ori Suzuki, ori Kia.
wolfin
Kia la momentul actual face cele mai reusite masini. sleep.gif pentru oameni normali.
YRX
Pentru ca asa sunt facute toate acum, ieftine si proaste. Nici proiectarea nu e buna, sunt facute doar sa fie usor de asamblat in fabrica cu muncitori necalificati.
Nu-ti mai bate capul prea mult, o sa mearga destul. Antigelul se mai duce, completeaza-l si gata, nu mai cauta pierderi. Daca ai un calorifer spart bagi un litru la 3 zile.
De tras dreapta e cu dus si intors, la noi drumurile au o panta accentuata spre dreapta. M-am chinuit si eu cu Logan-ul ca sa constat ca defapt nu are nimic.
MuciX
Nu știu cum definești normal, dar 40k pe optima estate cu un hybrid aproape inutil nu mi se pare așa casual.
wolfin
Ceed..sportage
...nu limo.oricum vad ca nu se vinde in ro. Si pretul real nu e 40k. Cum apari la usa ai discount 3k....


Hibrid am vazut si pe escalante. Pus acolo pt taxe.
MuciX
Să zicem, 37k, înainte de opționale. Că nu se vinde e altă treabă, credeam că vorbim de mașină, nu babycrib pe roți (Sportage).
wolfin
Enervantule
bgdrenault
Suzuki pare ok, dar stai sa vezi........

Vad o tendinta, pe forumul suzuki si mai nou ford, de a baga totul sub pres.
Ca sa vezi probleme tehnice la Suzuki trebuie sa o iei incet, cu fiecare jurnal de bord, si sa citeste printre randuri, ca mai apare cate unul cu fel de fel de probleme.
Mai nou , vad masini cu 200 km cu batai motor, pompa benzina, tachet turbina si ce o mai fi. S-a supralicitat masina, creste cererea si scade calitatea.
Interiorul la vitara e mai spartan ca la duster. O cotiera intre scaune care se termina ca la autobuz, plastice de foarte indoilenica , calitate, un bord care se vrea moale dar cred ca e doar un vinilin si burete tras peste cel de plastic......are ceva dotari, pare ca motorul de 1,4 e ok, dar mic suvulet cum e , se pare ca transmisa 4x4 cedeaza cam usurel, etc. Stiu de ambreiaje schimbate si rulmenti cardan dupa doar cateva ture de zapada. Eu am exclus-o din cauza de sevice la 70 de km de casa, dar ca si fiabilitate, prea putina informatie......
Mai nou, pe forumul ford, s-a ajuns la concluzia ca la masina de 17000 de E nu trebuie sa ai pretentii, si care macane, cu probleme si decsonsiderarea masinii, e sanctionat din start, deci si aici informatia incepe sa fie tot mai putina. Daca apuci sa citesti ce scrie nemultumitul e bine, daca nu, peste doua zile nu mai ai ce citi.

Totul e la noroc azi. Din pacate.
marksman
QUOTE(MuciX @ 29 Sep 2019, 11:00)
Să zicem, 37k, înainte de opționale. Că nu se vinde e altă treabă, credeam că vorbim de mașină, nu babycrib pe roți (Sportage).
*


Da' Sorento tot babycrib e?
MuciX
Și mie mi se pare că există un talibanism al mărcilor. Fiecare se jură că alegerea lui a fost perfectă. Macar pe forumul ăsta mai ești lăsat la jurnal sa te vaiți de atelaj.

29 Sep 2019, 10:36:
@marksman: chiar simți nevoia să mai întrebi? sleep.gif
wolfin
Asa este.

Bine sunt exceptii si pe aici....

Sportage..dar mai ales sorento "e multa masina".

In trend cu marksman...urmatoarea va fi AT. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.