Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum Dacia Sandero 2 2012
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
User Dacia Sandero
Salutare, postez si eu deoarece de curan sunt posesor de Dacia Sandero 2 din 2012 cu motorizare de 1.2 L 16 v benziuna, iar consumul in mediul urban mi se pare cam mare aproximativ 11 litri la 100 km in sezonul rece, insa este asemanator consumul si in afara acestui sezon. Pe sosele in extraurban consumul este foarte apropiat cu cel specificat de producator, respectiv de aproximativ 5 litrii la 100 km. Imi poate spune cineva daca consumul inregistrat in oras este normal pentru acest model? Precizez ca am urmarit consumul atat in momentul cand am schimbat treptele de viteza dupa cele doua indicatoare de bord ^ (pe la aproximativ 2100-2300 rpm) cat si in situatia schimbarii treptelor cand acul indica aprox. 3000 rpm dar nu sunt diferente sesizabile. Multumesc!
Ovidiu201174
Și eu ma plângeam de consum... La mine e 8 l/100 în Iași, iarna. Acum spre primăvara am scăzut la consum, undeva la 7 l/100. Eu am sandero cu motor 1.0 sce. După câte am înțeles mai toate mașinile pe benzină consuma mult iarna în oraș.
User Dacia Sandero
Intr-adevar si la acest motor este diferenta dar totusi la mine e prea mare. Un dezavantaj in plus la mine este lipsa unor functii la computerul de bord (consum instant etc.).
torquemada
Fișa tehnică din perioada respectivă dă:

Emisie CO2 (g/km) 137
Ciclu urban (l/100km) 7,7
Ciclu extra-urban (l/100km) 4,9
Ciclu complet (l/100km) 5,9

Mașina aia fiind 2012, adică primele loturi, trebuia să vadă 6 rezivii + 1 distribuție


User Dacia Sandero
Nu cunosc exact aceasta problema, dar eu fiind al doilea proprietar va dau urmatoarele informatii:
- data fabricatiei este dec. 2012;
- primul proprietar, fiind din alta tara, a facut doua revizii (cu acte). Nu stiu exact piesele inlocuite, din acte nu reiese acest lucru;
- eu am facut o verificare la un mecanic si un schimb de ulei motor, iar in ian. 2019 am facut si Rar fara nici o problema;
- masina are 30 mii km la bord pana in prezent, majoritatea au fost facuti de primul proprietar.
- nu stiu daca uzura transmisiei poate duce la un consum marit de benzina.

11 Mar 2019, 15:43:
Mai sus am dorit sa scriu "uzura distributiei" nu "uzura transmisiei."
RazvanF
Sezonul rece va consuma mai mult, mai ales daca faci drumuri scurte si dese. Daca consumul extraurban iti iese "ca la carte" atunci problema nu este de la motor ci de la mediul in care este exploatat acel motor. In oras daca stai numai in viteza 1, 2 si 3 ...frana, atunci sa te astepti la un consum ridicat.
Un alt factor poate fi si calitatea carburantului.
p.s fa bine si schimba distributia daca din facturi nu reiese schimbul acesteia. Poti verifica si in cartea tehnica a masinii, unde ai pagini care trebuiesc completate de service la fiecare revizie/interventie unde se specifica exact ceea ce s-a schimbat/verificat. Daca nu iti apare asa ceva in carte bine ar fi sa iti schimbi distributia+aferente.
vdam2019
Consumul unei masini se mai poate datora si anvelopelor uzate/deteriorate...
User Dacia Sandero
Anvelopele sunt in stare foarte buna, cele de iarna sunt aproape noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.