Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: INTREBARE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
GANDMVS
Am o Dacia 1310 din '92 pe carburatie in 4 trepte, fara imbunatatiri.
In mod obisnuit aveam consumul undeva la 7.5 % vara si la vreo 9 % iarna (in oras) cu benzina eco de la Petrom.
Acum o saptamina am alimentat de la Mol 20 de litri de EVO euro 4 (sau 5 huh.gif ) si dupa aia alti vreo 32 de litri de premium fara plumb de la Petrom (in Vaslui nu avem Mol) si consumul mi-a scazut la vreo 6 %, chiar daca am facvreo 650 de kilometri in conditii de iarna (zapada, gheata, polei, trepta 2/3, frina de motor, drum de 80 de kilometri facut in 3 ore, derapaje, noapte, trasee prin orase, semafoare, incalzit motor, etc.)
Este vreo problema daca folosesc in continuare benzina fara plumb? Am auzit ca iti creste consumul (desi mi s-a intimplat exact invers) si iti topeste scaunele la supape.
Ma gindeam sa mai amestec cu eco premium dar nu stiu daca este o solutie.

Va multumesc anticipat.
tm8bnz
QUOTE(GANDMVS @ 7 Jan 2006, 10:30)
Am auzit ca ...  iti topeste scaunele la supape.
*



laugh.gif
Nu-ti fa griji.Eco Premium continea plumb inainte pt a intarzia detonatiile,si asta pt ca,probabil era benzina mai mica de 95 adusa cu aditiv (etil de plumb) la 95.Dar la aparitia injectoarelor plumbul devenea o problema,le infunda,plus ca el nu arde,poluare,dar asta nu ne prea intere.
Cu cat arderea e mai eficienta in motor cu atat nu va fi nevoie sa apesi mai tare pedala pt ca vei avea putin mai multa putere ca inainte la o aceeasi deschidere a clapetei...
De aia spun toti ca,cu OMV100 le iasa mai bine consumul.
argon
Eu nu inteleg intrebarea si variantele chestionarului wacko.gif
GANDMVS
Multumesc pentru raspuns.
Insa mai am o intrebare:
Premium fara plumb difera (daca da cit de mult) de EVO ?
Ca la noi nu avem statie Mol.
Nu sint chiar afon dar nici nu ma pricep prea tare.
GANDMVS
Chestionarul nu stiu cum l-am pus. Nu ma pricep.
Scuze!
Voiam sa vad alte consumuri in cazuri asemanatoare.
(OBS. Consumuri reale, ca de laudarosenii am parte in fiecare zi)
tm8bnz
Pai EVO e aditivata...de aia isi are porecla.Cel mai important e sa te duci la benzinari(oamenii ce-ti incaseaza banu) si ii intrebi care de cate octane e ?
Prmium e 95...la MOL cea mai tare e 99+,cred ca aia e EVO(eu ma uit direct la pretz...care e mai mare ala e cel mai tare )

Baga OMV100 si vezi ce iasa !
Ov
benzina cu plumb n-are nici o legatura cu injectoarele (sunt masini pe injectie care merg cu benzina cu plumb, cielo mai vechi de exemplu wink.gif )

plumbul (sau ma rog, nu e plumb, e un compus) afecteaza catalizatorul (se zice ca-l otraveste smile.gif ) si d'aia nu se foloseste la masinile mai noi (adica FIX alea cu catalizator)

P.S. am sters chestionarul ca nu zicea nimic
tm8bnz
Mah din cate stiu eu,intr-adevar,la injectiile mecanice nu dauna ca diuzele suportau particulele de plumb,dar la injectoarele noi,cu timpi mult mai mici de injectie nu mai e chiar aceeasi poveste !
Ov
ma indoiesc profund ca astia pilesc plumb si-l toarna in benzina. Nu stiu de ce cred ca aditivul (tetraetil de plumb, ca-mi adusei aminte) e nitel cam lichid, si nu prea cred ca intepeneste ceva prin injectoare.
madcos
fratilor,eu lucrez la mol si va zic acum .ov are dreptate.tetraetilul de pb era adaugat la benzina ca sa ii ridice cifra octanica,dar polueaza foarte mult,iar cum legile in afara sunt din ce in ce mai drastice valuri.gif ,s-a hotarat scoaterea acestui compus din utilizare.poti sa pui fara probleme premium la injectie,dar la alea cu catalizator o sa il strice si pe el si sonda lambda.oricum la premium nu se mai pune tr de pb de mult. se fol inlocuitori.benzina f pb este mai rafinata,de aceea este si mai putin grasa in comp cu premium,si tot de aceea nu este recomandata masinilor vechi.este ca la gaz(in principiu)
Sir_Alex
Eu am avut o 1310 din 91 si am mers si cu Premium si cu FaraPB (si echivalentele lor). Mergi linistit si fara Pb ca nu ai probleme. Insa nu e bine sa le amesteci.
diaconuliviu
QUOTE(Sir_Alex @ 8 Jan 2006, 19:58)
Eu am avut o 1310 din 91 si am mers si cu Premium si cu FaraPB (si echivalentele lor). Mergi linistit si fara Pb ca nu ai probleme. Insa nu e bine sa le amesteci.
*


De ce?
beginer07
Pentru ca au cantitati diferite de apa in ele smile.gif
GANDMVS
Multumesc in primul rind pentru scoaterea chestionarului.

Va mai multumesc pentru pareri. Intradevar am mai invatat ceva de la voi si imi place ca sinteti binevoitori ( biggrin.gif nu ca pe alte forumuri pe care te iau aia pe sus daca nu esti profesor in ceea ce discuta ei desi te intereseaza)

Mai am o nelamurire: se topesc sau nu scaunele la supape cu benzina fara plumb la modelele de Dacie cu carburatie?

Mi-a mai zis cineva ca amestecul cu benzina mai putina si aer mai mult (ca nu mai apas pedala pina la capat) face ca sa se degaje aceeasi cantitate de caldura deci nu sint afectate. Ce parere aveti?

Multumesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.