Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere anvelope DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
georgexxx
As avea nevoie de un sfat.
Am anvelopele originale(Montana) pe DSN-ul meu si dupa aproape 5 ani de zile s-au cam uzat si cred ca ar fi nevoie sa fie schimbate.
Alegerea mea sa oprit in principal din cauze finnciare la niste marci mai ieftine:
-SAVA
-KORMORAN
-MATADOR

Preturile sunt intre 1mil si 1.4 mil.

Astept sfaturi de la cei ce au cumparat aceste marsi si le-au montat pe DSN.
Multumesc
balamuc
Eu nu am stat cu cele Montana care au fost initial pe masina. Am schimbat cu unele Pasio. Extraordinare nu sunt, insa au 3 jumatate si inca nu am avut nici o problema cu ele. Chiar nici una. Si parca nici acuma iarna nu fug chiar asa de rau. Sunt sanie, evident, dar oricum, sunt bune. Nu mai stiu exact cat au costat, dar oricum au fost cumparate demult.
Dintre cele 3 MATADOR e mai rasarit. Sa-mi spui si mie te rog cat costa mai exact setul de cauciucuri matador. Daca ma lasa astea, poate imi iau si eu.
Maff_77
scapati de toate grijile cu gume dunlop sau michellin intr-adevar costa ceva dar scapati si de bataiile din volan la viteze de peste 100 km/h. de preferat 175/70/13.drum bun
pastrama
175/70/13 merg pe jentile originale?
Maff_77
da
merg chiar foarte bine
si e indicat
un pic mai late
stabilitate poate mai buna dar avand in vedere ca e dacie lasati..!
si daca ai si niste jante de aliaj arata dragut.. blush.gif
Maff_77
se mai gasesc oare 185/70/13?eu unul nu am mai vazut pe nicaieri.are idee cineva? excl.gif
Jack Daniel's
Eu in 33.000 km nu am avut probleme cu Montanele originale asa ca merg pe mana lor in continuare .
Maff_77
de acum incercati altceva in loc de 4 gume cumparati doar 2 da de calitate nene. michellin dunlop firestone si altele
horiajam
@georgexxx eu am scapat de Matadoare si mi-am luat DEBICA. Au costat 120 bucata. Eu zic ca merita , avand in vedere calitatea.

Le-am luat 175/70/13. Se simte in bine schimbarea( mai late).

Eu nu mi-as lua MATADOR, BARUM, MONTANA, KORMORAN huh.gif

Mai bine te gandesti la siguranta( calitatea gumelor) decat la bani. Nu zic sa iti iei cauciucuri foarte scumpe, dar mai bine mai pui cativa lei si iti iei ceva superior celor enumerate mai sus.

Eu recomand DEBICA.


BAFTA !!
Maff_77
michellin
biggrin.gif
Maff_77
sau ca mai sus.da de goodyear ce stiti.continental?
bobalex
Dupa cateva luni de cautare si ceva noroc , am gasit acum cateva zile o oferta la Pirelli P400. Sunt all seasons , facute in Turcia. Ca sa le compar cu Montana , ce aveam eu, n-are rost tongue.gif. Sunt silentioase, aderenta f buna , nu stiu pe zapada, daca ma depaseste un jeep cu 150/ora nu mai trebuie sa tin contra din volan laugh.gif . Pretul este 1450000lei/buc, pt 4 bucati reducere 10%, eu am luat 4. Oferta este la Amiauto, doar luna asta, www.amiauto.ro Din cate am observat Pirelli are oferte in mod regulat.
luxcor
Daca suntem in acesta zona de pret (mediu spre ieftin) eu recomand Lassa Bridgestone Turcia - tip Miratta - eu am avut deja doua seturi pe DSN respectiv SLZ si au fost bune ... mai poti incerca debica si sava ...

bobalex
Nu te contrazic , dar totusi pe anvelopa scrie Pirelli , pe celalte scrie Lassa , chiar daca apartin de Bridgestone, ( Victoria Floresti este a lui Michelin ). Parerea mea.
catin_maus
Salut, eu folosesc marangoni trio si sunt destul de multumit, eu am cautat ceva rezistent pe lateral pt ca le taiam destul de des pe drumurile patriei noastre insa pana la urma s-au dovedit a fi satisfacatoare si ca aderenta si credeti-ma ca forjez masina destul de tare.
sylver
eu am micheline de 185\60\14 si leam luat second 60ron bucata, arata bine masina dar o sa-mi iau totusi pe fata de 175\60\14 ca trag cam greu de volan si cam greu la liniute
Maff_77
din contra ar trebui sa pleci mai bine la liniute si incearca sa faci presiunea vezi sa nu fie dezumflate cauciucurile. blush.gif
anndi
QUOTE(horiajam @ 19 Jan 2006, 13:19)
@georgexxx  eu am scapat de Matadoare si mi-am luat DEBICA. Au costat 120 bucata. Eu zic ca merita , avand in vedere calitatea.

Le-am luat 175/70/13. Se simte in bine schimbarea( mai late).


*



am incercat ce zici tu si era sa simt schimbarea in pom! sunt mult mai inalte decat alea pe 165/70 si am tras un pic de ele in curbe ... am fost dezamagit. pana acum cea mai buna dimensiune pt nova, sn, solenza este 185/60/13. acum testez 175/65/13 si pana acum e ok.
camd vreti sa va schimbati dimensiuneea cauciucurilor calculati mai intai ca poate va treziti cu surprize.
AlinREHAU
diferentele intre 165/70 r13 si celelalte sunt
185 60 13 -1.6
185 65 13 1.69
185 70 13 4.99

175 60 13 -3.74
175 65 13 -0.62
175 70 13 2.49

175 55 14 -2.33
175 60 14 0.78
175 65 14 3.9

185 55 14 -0.37
185 60 14 2.92
185 65 14 6.22

175 50 15 -0.93
175 55 15 2.19
175 60 15 5.31

185 50 15 0.86
185 55 15 4.15
185 60 15 7.45

Cu cat pui cauciucuri mai inalte cu atat o sa se comporte mai rau in curbe pt ca o sa aiba ce se ondula , daca pui jante de 15 si cauciucuri mai joase deci nu se modifica circumferinta "mult" ai stabilitate mai mare . eu am patit la break sa imi scoata de pe janta de 5,5 cauciucul de 175 70 r 13 , am fortat intrarea intr-o intersectie si in curba mai accentuata cauciucul s-a indoit dupa drum si l-a scos de pe janta , nu de tot , dar a scos tot aerul din el pe loc . de aici si faza cu cauciucurile inalte . 185 / 70 / r13 185 reprezinta latimea , 70 reprezinta "70%" sin latimea cauciucului deci distanta dintre janta si asfalt va fi de 70% din 185 si r13 dimensiunea jentii .
pe dsn am michelin de ploaie (ca nu am gasit altfel ) 165 70 r13 pe fata si debica aceeiasi marime pe spate , am facut comparatie cand am cumparat masina cu montanele care le avea pe ea cu ce am acum , ei bine montanele scartaiau urat de tot si fugea si masina de sub mine iar cu ce am acum , nu fuge nici un cm unde misc volanul acolo merge , si nu are batai masina si alte prostii la viteza , nici nu simti cand esti la capatul kilometrajului .
virtualu
poate par deplasat... ai spus "diferentele intre 165/70 r13 si celelalte sunt:"... dar ce reprezinta "-3.74" din (175 60 13 -3.74) ?
scuze pentru intrebare, dar nu ma pricep smile.gif
AlinREHAU
Scuze , nu am fost explicit . reprezinta procentul cu care difera marimea circumferintei rotii la final , de ex daca ai abatere de +2 (% ) , daca mergi cu 100 pe bord , in realitate mergi cu 102 "daca ai kilometrajul bun ...
Am scris doar cele care ar merge fara o abatere mare , si nu este vorba numai de abatere , ca la o adica abaterea la un cauciuc 215 25 R18 este de 0.62% , dar cine isi pune jenti de 18 pe dsn ? diametrul la final ar fi acelasi ~ , deci nu ar incurca pivoti ,planetare si alte treburi doar in privinta frecarii care e mai mare avand in vedere latimea cauciucului , si mai este o chestie care au calculat-o astia si din care ar rezulta ca suprafata de contact la un cauciuc ingust si a unui cauciuc lat ar fi aceeiasi pe asfalt ... comentabila treaba dar , ei au calculat . depinde mult de presiune ,greutate si de viteza cand vine vorba de contact cu drumul.
virtualu
super`lamurit, multumesc! smile.gif
alexandrudicu
Montana - sunt infecte, aproape la fiecare plecare imi patinau pe asfalt, cu toate ca nu conduc agresiv.

Acum am Matador pe fata, si e mai bine, deja au un an si arata bine, cu toate ca si astea nu au prea mare aderenta. Oricum mult mai bune decat Montana.
pastrama
Din experientele voastre, care caucioace au aderenta cea mai buna?
Io am Debica Navigator 165/70/r13...si nu sunt multumit deloc de ele.
LIVIU26
INTR-ADEVAR ANVELOPELE SUNT MULT MAI IMPORTANTE DECAT SE CREDE
MONTANA NU SUNT BUNE ASA SPUN AIA DE LA VULCANIZARE
EU AM AVUT MONTANA SI IMI TREMURA TOATA SN ,ERAU TOCITE NEUNIFORM
CAND AM PUS DEBICA NOI NICI NU SIMT CA AM 120
virtualu
Am citit toate topicurile depre anvelope si mai rau m-au derutat, trebuie sa le schimb curand.
Nu am schimbat niciodata asa ca un sfat in a alege niste anvelope bune... raport pret-performanta mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc celui care se incumeta sa raspunda biggrin.gif
AlinREHAU
Nu iti lua Montana , am avut Debica , Sava ,Michelin si Good year . Orice numai Montana nu . Am Montana pe break si imi scartaie si intr-a 2-a smile.gif is prea rigide nu stiu cum ... or tine ele mai mult din cauza asta , dar la o frana nu te ajuta chestia asta . cu toate celelalte am mers bine . Montana care erau pe dsn le-am bagat pe fata la break si pe dsn am luat Michelin , acum nevasta-mea mi-a luat dsn-ul cu tot cu mp3 si tun de bas si etc si eu am ramas cu break-ul gol sad.gif( . si merg cu montana alea pana la iarna si in primavara le dau la tara lui bunicu sa le bage la caruta ca acolo sunt perfecte . Daca nu tragi de masina nu are rost sa iti iei cine stie ce cauciucuri dar sa tina bine franele cu ele . Fratele meu a avut un accident cu masina lui tocmai ca nu i-au tinut franile cu Montana si nu avea Casco, a pus frana si s-a tot dusssssssssss.
Cr|sTy
eu auzisem ca debica navigator sunt bune....acum am un motiv in plus sa ma bucur ca mi`am luat pirelli p3000 cu doar 1.4mil..in jurul valorii de 1.4-1.5 mil mai puteti gasi cauciucuri bridgestone,firestone,semperit,michelin(asta in constanta)
baloo
Salut!

Ce stiti despre DUNLOP 165/70 R13 SP30 de vara? Sunt pe la 42 euro cu TVA in Bucuresti.
Are cineva asa ceva? Cum se comporta vara, iarna?
router
Am avut Montana din fabrica (foarte proaste), dupa care am cumparat Debica Pasio, mai bune dar tot cu probleme
Acum am Sava si sunt foarte multumit de ele (au cam un an)
vladsacal
salut...eu te sfatuiesc sa cautzi Nokian...sunt pe la aceiasi banio si sunt destul de bune...eu sunt foarte multumit
capu14rox
Am si eu o intrebare, daca pun cauciucuri de marimea 175/70/13 adica 175 in loc de 165 o sa se strice ceva la directie sau o sa fie totul ok. stima
danciusergiu84
ca sa pastrezi diametrul exterior al rotii (sa nu ai eroare pe vitezometru+kilometraj si sa nu pierzi deasemenea la demaraj dar castigi la viteza de croaziera) trebuie sa pui 175/65/13, asa ceva am avut pe sezonul de iarna ca erau primite si erau de iarna, din experienta pot zice ca directia a mers mai greu cu ele, am pus luna asta de 165/70/13 (acesi diamentru exterior) si am mai scazut consumul

vezi ca nr din mijloc 70 in cazul dimensiuni standard reprezinta inaltimea cauciucului (talonul cauciucului) si este data in procente fata de latimea acestuia 165 in cazul standard ce este data in mm, 13 probabil se stie ca reprezinta diametrul jantei si este data in inch

cauta un calculator de cauciucuri pe google sa te lamuresti "tyre calculator"
adrian.petrov
Salutare,
Dunlop este Dunlop. Nu se compara cu nici un cauciuc; este un fel de Dunlop si restul cauciucurilor lumii, este un pic mai scump dar merita .
Parerea mea.
coolspeak.gif
SERGIULICA04FUX
eu mi-am luat 2 debica passio 2 165/70/13 la 230 RON amandoua cu tot cu montaj si sunt foarte multumit de ele
p_alecsu
Nu mai pun debica pe masina in viata mea. Montana nici atat. Ma gandeam la Continental sau Pirelli. Sa vad ce.mi permite bugetul.
SERGIULICA04FUX
eu cel putin sunt foarte multumit de ele. si raportul calitate pret e fff bun.
p_alecsu
Momentan esti multumit dar mai tarziu o sa.ti schimbi parerea.
SERGIULICA04FUX
am mai avut si acu 2 ani 2 debica passio 1 si m-au tinut 2 veri. am vrut sa-mi iau pirrelli sau yokohama dar nu m-au tinut buzunarele fiindca sunt student si nu prea am asa multi bani.

29 Apr 2010, 08:29:
ps: mi-am luat acu 2 ierni 4 america de iarna dar iti spun ca mai proaste anvelope ca si alea nu sunt.
p_alecsu
america am avut pe sprinter.ul de la munca. au explodat la 2 zile una fata de cealalta. cu debica passio era sa ma rastorn pe autostrada cand a explodat unul pe fata.... Deci nu.mi mai trebuie.....
Maskatu
Sunt bune si debica daca le explotezi in conditii decente si nu mergi cu ele pana cand se toceste toata "carnea" de pe ele...
SERGIULICA04FUX
eu mai mult de 2 ani nu umblu cu un cauciuc ca tin un pic la viata mea mai ales ca ce cumpar nu sunt high quality.
Maskatu
Avand in vedere ca iarna bate la usa si omul harnic isi face vara sanie si iarna car, am aruncat un ochi pe cateva oferte pentru anvelope si am gasit asa:

1) Anvelope DEBICA FRIGO DIRECTIONAL 165/70R13
Sezon: Iarna
Indice de incarcare: 79
Indice de viteza: T
Pret 127.96 RON

2) Anvelope RIKEN SNOWTIME B2 165/70R13
Sezon: Iarna
Indice de incarcare: 79
Indice de viteza: T
Pret 134.79 RON

3) Anvelope KORMORAN SNOWPRO B2 165/70R13
Sezon: Iarna
Indice de incarcare: 79
Indice de viteza: T
Pret 138.69 RON

4) Anvelope KLEBER KRISALP HP 165/70R13
Sezon: Iarna
Indice de incarcare: 79
Indice de viteza: T
Pret 167.35 RON

ce pareri aveti? smile.gif
puiu82
4-Kleber era pe vremuri o marca buna.
3-Nu stiu nimic de ele.
2-Nici macar n-am auzit.
1-Din spusele catorva prieteni sunt ok,personal n-am incercat.
Din punctul meu de vedere(si se pare ca si al tau.....stii tu vorba cu omul gospodar) Debica all the way.
Bafta!
fuzzzy
1 - OK

2 - huh???

3 - da

4 - DA

Toate sunt ok, in afara de 3 care daca nu stiu ma abtin... pe care ai chef sa le iei, ia-le... daca vrei ceva mai calitativ vorbim despre astea sau astea...
robyvol33
Eu ced ca fiecare isi cumpara dupa buget ,avind in vedere criza asta....
Si mai e o chestie,ca anveleopele de iarna sa fie folosite strict cand vine sezonul lor (parca de la 7 grade) si pe jante separate.
Atunci daca fiecare tine cont nu cred, ca mai conteza de care 'gume' cumpara
Bafta la cumparare(eu acum am la noua masina pe jante separate - 195/60 R15 DUNLOP SP WINTER SPORT 3D-binenteles nu montate 04.gif )
capu14rox
Eu am cumparat anu trecut in vara 2 debica passio si nu am facut cam 16.000 km si mai mult de 4000, maxim 5000 nu mai merg asa s-au tocit, nu conduc sportiv ca tin la planetare, material foarte prost
SERGIULICA04FUX
am luat si eu 2 debica passio 2 de vara am deja 8000 de km cu ele si se comporta foarte bine
capu14rox
sogoru are cauciucurile originale de pe un logan din 2007, are 62000 km si arata mai bine ca ale mele, ce sa mai zic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.