Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod eroare P0420
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
infinimax13
Salut ! De curând mi s-a aprins check engine-ul in bord , am pus tester-ul pe ea si mi-a apărut codul de eroare P0420 Catalyst efficiency below Threshold Bank 1 . Aveti idee ce ar putea cauza chestia asta ?
Dacia Logan 1.4 mpi , an 2010 , 75cp ,200 000 km
Alentin
Salut si eu am aceasta problema citeste posturile mele poate iti ofera o idee
ionutvasile85
Salutare
Am și eu ceck engine aprins și pe tester arata ceva de genul catalyctic convertor intermitent și nu merge șters.
tatabobu
Verifica senzorii de oxigen, verifica sa nu ai gauri in esapament, si abia apoi te uiti la catalizator.
ionutvasile85
Pe tester nu arata nici o sonda defecta

6 May 2020, 21:17:
Am făcut astăzi la service dacia un nou test și a reieșit ca este calizatorul defect.
Pot sa merg cu el asa sau trebuie schimbat. Menționez ca mașina nu are nici un simptom în afara de faptul ca sta martorul aprins în bord.
sorin1983
poti sa mergi in continuare cu check engine aprins...
GIC
Da, masina nu va pati nimic. Cu toate astea, sper ca esti constient ca dpdv moral/ecologic/legal nu-i OK. O verificare inopinanta a gazelor te poate lasa fara talon si ceva maruntis din buzunare. Sa mentionez si de ITP?
constantin_stan78
Salutare,
Intampin si eu aceasta problema (P0420) pe un Logan 1.0 sce din 04.2019 proaspat iesit anul asta din ganrantie.
Am avut probleme cu martorul motor in garantie cand clipea de zor si motorul se ineca la rece la plecarea de pe loc. Atunci mi s-a rescris calculatorul de injectie, problema nu a disparut ca apoi pe la 30k sa-mi inlocuiasca sonda lambda (cea care este in compartimentul motor).
Acum martorul sta aprins tot timpul insa motorul pare sa fie ok.
Este adevarat ca lotul de masini din aceea perioada au avut astfel de probleme?
O sa incerc luni o vizita la reprezentanta dar cu siguranta voi fi intampinat cu "satisfactia" de care dau dovada cand vine vorba de masini care tocmai au iesit din garantie...
Sunt sanse sa fie doar sonda lambda din nou? (am vazut ca una noua e cca 600lei iar un catalizator e 5000lei...).
Daca vb la Dacia (vocea clientului) este posibil sa rezolv ceva?
Multumesc anticipat
Cu respect
CS
dandrackul
Se poate monta pe sonda lambda doi cea după catalizator o ,, extensie sonda lambda " se găsește și pe olx.la Skoda Fabia am montat apoi am șters eroarea cu obd și nu a mai apărut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.