Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eroare passat b6
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Ucenic
Cod eroare P2237, nici un martor aprins, eroarea am gasit.o la o verificare cu tester personal...
Cauze si solutii?
Multumesc frumos
Victorine
La tine nu merge google? Verificã sonda lambda 1 (intai conexiunea).
Ucenic
Am sters eroarea cu o aplicatie obd...acum imi da sa moara motorul la relanti si in mers merge sacadat uneori... Scanez cu obd si apare P0441
Am cautat pe google dar la engleza mea....
YRX
Eroarea este legata de canistra de carbon, adica sistemul de ventilare rezervor. Valva blocata pe deschis si trage aer fals. Primul lucru verifica busonul rezervorului.
Da mai multe detalii, masina, motor, alte erori.
Ucenic
Passat b6 an 2006, motor 1.6 fsi doar aceste doua erori..cea cu sonda lambda si asta..
Pot fi legate intre ele?adica daca sonda este arsa si nu arde gazele corect,sa aiba motorul intrerupere?
YRX
P2237 este cod de eroare pentru sonda lambda 1 ( prima de la motor). A detectat o intrerupere in istorie, n-a mai facut contact. Daca nu aveai martorul de poluare aprins, s-a intamplat odata, stergi eroarea si vezi daca mai apare. Poti verifica si curata si mufa sondei. Daca nu mai apare o lasi in pace.

P0441 este cod de eroare sistem EVAP, adica sistemul de ventilatie al rezervorului. Asta aprinde si martorul de poluare si dupa cum zici ca ai si mers neregulat al motorului este o problema. Sistemul consta intr-un furtun de la rezervor, o canistra de carbon si o electrovalva care da drumul vaporilor in motor la anumite regimuri de mers. Primul lucru verificam valva electric. Cu multimetrul sau cu 2 fire de la baterie, sa faca tzac cand o alimentezi. Alimentata trebuie sa deschida, nealimentata trebuie sa inchida. Apoi vezi busonul rezervorului sa inchida bine, furtunele dintre valva si motor si dintre canistra de carbon si valva.
Aici ai o explicatie mai extinsa - https://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=15146
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.