Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AZERBAIJAN GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
meganus_bicorpus
Am vazut si ultima cursa, pacat de Leclerc dar si-a cam facut-o cu mana lui.oricum, e un pilot pe care Ferrari a pariat si cu care va castiga...ceea ce nu se poate spune despre Vettel.
Mercii merg ceas, daca nu castiga unul castiga celalalt, punctele se aduna cu sacul.Perez a tras iar foarte bine, Red Bull pare sa fi facut treaba buna cu Honda, Giovinazzi a terminat peste Kimi....dar suntem de-abia la inceput!
Merced
O cursa destul de plictisitoare. Putea doar un safety car inainte de pit stop-ul lui Leclerc sa schimbe ceva chestii pe acolo. Oricum dupa ce a pus soft-uri ma asteptam sa ii prinda cu o secunda pe tur pe ceilaltiu si n-am vazut nimic de genul asta. Bine ca a scos turul rapid. Nu cred ca se gandea nimeni ca vom vorbi doar de duble Mercedes dupa cursele astea. Da-o naiba de treaba...
Andy_ACS
Am inceput sezonul cu sperante mari intr-o lupta apriga la varf, dupa ce in presezon Ferrari a mers foarte bine.
Se pare ca nemtii sunt mai rigurosi, mai disciplinati, capabili sa remedieze ce e de remediat. Italienii chiar daca au ceva bun, fac ce fac si iese rau - ba nu stiu ce componenta cu probleme, ba strategie deficitara, ba ordine de echipa, ba ghinion in unele momente.
Mi se pare evident ca Mercedes va lua din nou titlul la piloti si constructori.
In schimb mie imi place Leclerc, imi place ca om in primul rand. Ca pilot e bun, dar lipsit de experienta. Probabil la anul va fi demn de luat in calcul chiar la titlul mondial, dac va avea masina competititva.
centurion
Nimic nu merge la Ferrari si pare ca nici nu isi revin. Macar sa il lase pe Leclerc sa concureze.
4 duble Mercedes in 4 etape arata cat de bune sunt celelalte echipe. Bine macar ca mai castiga si Bottas.
Solon
N-ar fi rau sa fie ca in 2016. Poate asa sa mai fie ceva interesant.
sb-55-dan
QUOTE(centurion @ 7 May 2019, 10:57)
Nimic nu merge la Ferrari si pare ca nici nu isi revin. Macar sa il lase pe Leclerc sa concureze.
4 duble Mercedes in 4 etape arata cat de bune sunt celelalte echipe. Bine macar ca mai castiga si Bottas.
*


Bottas o sa fie sabotat de echipa daca merge in ritmul asta. Hamilton trebuie sa fie campion mondial si anul asta. E locotenent nu primul om in echipa.
centurion
Cam asa este, din pacate. Pe de alta parte, sa vedem si daca Bottas este in stare sa mentina acest ritm ridicat de-a lungul sezonului. Asta vorbind strict din punct de vedere al situatiei actuale.
Eu inca mai sper ca Ferrari se trezeste la realitate in cel mai scurt timp.
Raduchu
Ce cursa... smile.gif

Cat ghinion pentru Verstappen si o greseala de incepator a lui Hamilton.

Bravo Perez, Vettel si Gasly.
sb-55-dan
Max merita victoria asta, pacat. Hamilton s-a aruncat ca un incepator, cauciucuri neincalzite.
Per total o cursa buna.
meganus_bicorpus
hamilton da sa o scalde ca a uitat Magic button cuplat..vrajeala!Ar trebui legat de gard si batut de toata echipa, pur si simplu si-a batut joc de toata munca lor si avrut sa fie primul, desi daca avea locul 2 trecea pe primul loc in campionat...asta inseamana sa nu iti mai stii limitele...
Daca Russel sau perez ar ajunge la merci in locul lui Bottas, Hamilton nu mai prinde volan anul urmator!
Felicitari celor de la red Bull si Honda, motoare bune si masini bune, ce s-a intamplat cu anvelopa nu e doar vina lor.Bravo si lui Vettel ca a stiut sa tina de primul set de anvelope , Ferrari trage mai bine fata de anul trecut dar inca are lipsuri mari.
Alonso inca stie sa traga de o masina de F1, dar parca noul Alpine nu se ridica la nivelul echipei RENAULT de anul trecut...
vallixx
Max si Stroll au avut ghinion cu penele. Max chiar merita sa castige.

Lewis pe de alta parte.....departe de mine sa zic ca nu e pilot ok insa e foarte bun cand nu prea are concurenta. In anii trecuti cu Merc dominand autoritar mergea bine Lewis, acum cu o masina buna pe traseele rapide si mai slaba ca RB pe trasele cu viraje lente, e pus sub presiune si face gafe. Cum a facut la Imola si a trebuit sa traga tare sa repare ce a stricat. Noroc ca traseul ala i-a permis.

Si-a batut joc. Nu inteleg de ce s-a ambitionat si a riscat aiurea sa obtina locul 1 cand se putea multumi cu locul 2, rivalul numarul 1 era out.....adica in conditii de astea nu risti inutil.
Bottas clar nu mai prinde Mercedes la anul. Nu dubleaza cum o face Perez.

Ferrari trage mai bine dar inca nu e ce trebuie. Imi place insa Lando. Merge bine, ceea ce nu se poate spune despre colegul lui, Ricciardo....nu stiu ce-i cu el.

Vettel a inceput sa-si revina, ca incepuse destul de prost.

Una peste alta, imi place ca acum e competitie si nu mai este dominatia une singure echipe.
sb-55-dan
Sa fim seriosi, Hamilton e cel mai bun pilot de pe grila. Nu cred ca poate contesta cineva lucrul asta.
meganus_bicorpus
E cel mai premiat sofer de pe grila...dar nu e cel mai bun sigur!
sb-55-dan
Fiecare cu parerea sa. Pt mine e evident ca e cel mai bun.
vallixx
Si eu zic ca e cel mai bun dintre cei actuali. Eu zic doar ca din cate observ, cand ii cam sufla cineva in ceafa mai face gafe, gafe care ar trebui sa nu prea fie .....la valoarea si la experienta lui.

Cand e primul si traseul ii permite, in mod clar nu ai ce sa-i faci. Masina il ajuta, el e bun....totul merge bine. Cand e un pic la inghesuiala, se pare ca are niste limitari. Adica.....nu e un rookie in F1. Dar greseala de ieri de exemplu....e cam de incepator. E genul de greseala pe care as fi vazut-o la Max...care e impulsiv si bataios, dar pe Lewis il vedeam mai cerebral.

Eu zic ca asta e ultimul lui sezon. Cred ca indiferent de rezultat, se va retrage..... caz in care nu prea vad cine i-ar putea face concurenta reala lui Max.
meganus_bicorpus
Russel a trebui sa fie oprit de echipa sa nu castige primul lui GP cand s-a suit in masina Mercedes...Bottas e un dezastru, nu mai are ce cauta acolo.
Tsunoda, Gasly, Max, Russel...daca ar avea masini la fel de bune cred ca nu prea am avea pe cine sa pariem...
sb-55-dan
Nu se retrage, nu are de ce. Inca minim 3 ani il vedem, sper. Russel clar e varianta logica.
vallixx
Russell si Lewis?
Dar daca s-ar retrage Lewis, pe cine ati vedea coleg cu Russell?
sb-55-dan
Imi place Gasly cum a inceput sa miste, dar putin probabil sa ajunga la Merc. Ar fi frumos un cuplu Russel - Lando la Merc.
vallixx
La el m-am gandit si eu. Se misca bine la McLaren.
Dar macar suntem de acord ca Bottas nu mai prinde 2022 la Merc. biggrin.gif
mircea_aq
La cum a mers in Baku eu i-as plati salariul pana la sf contractului, si l-as trimite deja in vacanta. Probabil Bottas stie ca e ultimul sezon, si de-acolo si lipsa de motivatie, ori lipsa asta de motivatie dublata de o concurenta reala a celor red bull sezonul asta ar putea sa-i coste titlul la constructori pe merci.
meganus_bicorpus
Au mai fost cazuri in care s-a renuntat la pilot in jumatatea sezonului, dar nu cred ca mercii ii vor fac asa ceva lui bottas dupa ce ani de zile a ascultat corect ordinele de echipa.
eboda2021
Fara Hamilton Mercedes nu ar fi castigat atatea titluri in stint-ul motorului hybrid turbo. De departe este cel mai talentat si cel mai bun din pluton chiar daca este mega privilegiat (cea mai buna masina sezon de sezon), e un cocalar total ca personalitate si un ipocrit progresist (el este ultimul in drept sa se planga de discriminare rasiala in conditiile in care salariu 55 mil usd anual si 7 titluri mondiale).
Il urasc total, insa nu il pot discredita dupa o eroare facuta de-a lungul unei cariere spectaculoase.
Mai degraba strategii din F1 ar fi trebuit sa se uite cate tururi in F2 au rezistat gumele pe circuitul stradal din Baku, nu sa o arda Pirelli style 40 de ture.
vallixx
De acord cu tine. Mercedes fara Hamilton nu ar fi castigat atatea titluri insa eu cred ca este valabila si reciproca. Cred ca nici Hamilton n-ar fi fost cel mai prolific pilot din ultimii ani fara sa fi avut o masina complet dominanta. Adica....cred ca pilotand un Alfa, un Williams sau un Haas nu ar fi facut performanta de pe Mercedes.

Iar un Max, Perez, Lando....poate chiar Kimi sau Ricciardo (in vremurile lui bune)....pe un Mercedes...ar fi fost cel putin interesant.

Ca persnalitate da, asa este, este cam coca. Asta nu-i stirbeste din meritele de pilot, dar o greseala de incepator facuta de un pilot cu atata experienta....nu prea este in regula.
sb-55-dan
Cateodata am impresia ca face anumite chestii doar de dragul spectacolului, nu cred ca a fost cazul duminica. Dar de multe ori pare ca are la discretie cursele si face anumite "greseli" voite. Nu stiu, dar asa mi se pare.
vallixx
Pai cam asta zic.

Cand ai avut niste ani cursele la discretie......ca hai sa fim sinceri.....le-a cam avut.
eboda2021
Mai mult sau mai putin in caz de fata. Cel mai probabil vor corecta butonul de brake magic, pe care chiar l-a apasat involuntar. A facut asta pentru ca tine mana stanga pe volan de o maniera stranie tocmai pentru a cupla ambreiajul la momentul optim la plecarile de pe loc.

Ricciardo este tamaie. Copilul ala de 21 ani a terminat in primii 5 in 5 din 6 curse pana acum, iar in calificari pur si simplu l-a indoit. Nu stiu si nu cred ca RIC va mai reveni la forma din anii 2016-2018 RedBull. Si la Renault i-a luat un sezon sa priceapa masina. In ritmul actual nu cred ca McLaren vor accepta sa aibe un potential loc 3 compromis la constructori.
Pacat ... Caci skilluri are, insa ca si caracter se dovedeste ca a fost un oportunist (la Renault a plecat pe mega salariu, cel putin 10 mil pe sezon, ulterior scuipandu-i pt McLaren) iar in prezent tot se amageste ca distanta intre el si Norris nu este asa mare ...
vallixx
Mda, asa e, desi daca e sa me gandim, Lando n-a schimbat echipa. Tot pe McLaren a fost si sezonul trecut si adapatarea la noua masina poate e mai usoara. Una e sa te adaptezi doar la un upgrade si alta e sa schimbi masina de tot.

Dar adaptarea lui ar trebui sa se cam finalizeze. Deja altii care au schimbat echipele au cam terminat cu adaptarea, vezi Sainz care deja merge binisor pe Ferrari, vezi Perez care deja puncteaza la Red Bull, vezi Vettel care a inceput sa se inteleaga mai bine cu masina Aston.

Alonso inca nu prea confirma. Aici nu stiu daca e problema la el sau la Alpine. Cred ca mai degraba la el, pentru ca Ocon, parca s-a miscat ceva mai bine.

Indiferent de cine va castiga campionatul la piloti, la constructori eu as zice Red Bull, pentru ca la masina a doua, il vad pe Perez punctand mai bine decat Bottas.
vallixx
Se pare ca Bottas ii va face loc lui Russell.

https://thejudge13.com/2021/06/13/sky-sport...-russell-ready/
sb-55-dan
E decizia logica, Russel e f promitator iar Bottas e pe finalul carierei.
Raduchu
Da, la fel ca hamilton..
sb-55-dan
Incredibil cum cei de la Ferrari reusesc sa compromita cursele una dupa cealalta. Degeaba sunt cei mai rapizi in calificari daca in cursa nu sunt la fel de constanti. Dupa parerea mea titlul este in vitrina lui Max daca nu-si revin cei de la Ferrari in urmatoarele curse.
AndreiMR
Sunt italieni...e mai greu cu organizarea și fiabilitatea smile.gif Dar și eu cred că deși au cea mai rapidă mașină șansele să câștige titlurile anul asta sunt mici. Au nevoie de o echipă condusă de oameni competenți...pe vremea lui Schumacher echipa formată din el, Jean Todt și Ross Brawn era exact ce trebuie pentru a obține rezultate...pilot exceptional, manager de echipa competent și un inginer genial. Cam așa sta acum treaba la redbull
vallixx
Eu zic ca deja sunt cam in spate sa mai revina.

Pentru un titlu trebuie sa fii bine pus la punct cu tot. Maisna, piloti, strategie....etc.
Acum, invariabil una pica. Ba Sainz o da de gard, ba Leclerc sa rasuceste, ba cade turbo, ba fac strategia praf, ba pierd secunde la pit stop, ba cade iar motorul.....si cursa asta au cam cazut 3-4 motoare Ferrari.....2 la ei, 1 la Alfa, 1 la Haas.

Eu nu ma pricep la motoare, dar pare ca au cazut in momentul in care se trage de ele ai serios.....la Ferrari alergau amandoi pentru pozitie, la Alfa era o batalie in 3 pentru locul 9 sau 10 , la Haas il alerga K Mag pe Ocon.

RB merge ceas, au cam tilul in buzunar daca nu dau gherle, acum intervine discutia ca deja e cam a treia oara cand Checo e "domolit" prin statie....

Alpine merge decent spre bine, iar Mercedes se pare ca l-a rupt pe Lulu si la propriu si la figurat. Russell e insa super consistent. Bravo lui!
AndreiMR
La redbull e clar că se merge pe Verstappen indiferent ce face Perez. Probabil că lăsați sa lupte ar fi fost în stare sa se apere de Verstappen...a făcut-o de multe ori în trecut în fața unora mai rapizi. Ce mi se pare interesant la Perez e că, dacă în anii trecuți mergea mai slăbuț sâmbătă și în cursă avea un ritm bun, acum merge ceas și în calificări. Pare sa fie în cea mai bună formă de când e în formula 1...ghinionul lui eu că Redbull sunt hotărâți să meargă pe Verstappen
mircea_aq
Sunt patru piloti care nu livreaza momentan

1. Sainz, nu ma asteptam sa fie demolat la modul asta, e la ani lumina de leclerc si verstappen, atat in calificari cat si in cursa

2. Lulu, pus la respect in mod regulat de Russell. Ma intreb cat il mai plateste Wolff pe sezon, si daca nu cumva ar face bine sa anticipeze solutia Ocon.

3. Ricciardo, oaia neagra, in Baku a dat semne de viata la vreun an jumate dupa deces.
Daca continua sa conduca ca duminica, vor iesi scantei cu Norris.

4. Mick, care macar de data asta a reusit sa acopere un numar dublu de tururi fata de Kmag, terminand insa penultimul.
vallixx
Da, se merge pe Max. De fapt pare pilotul cu mai multe sanse, e mai bataios, mai determinat.
Iar in sezonul trecut Checo a mers bine si a ajutat in momentele cheie, dar n-a avut evoluție atat de convingătoare. Toate astea cumulate il fac sa fie nr. 2. Sper doar sa nu se exagereze cum s-a făcut cu Bottas la Merc.

Iar Ferrari pare in deriva totala, urmăream azi un interviu cu Binotto care zicea ceva de genul (ma rog....ce am dedus eu): " nu stim ce e, nu stim de la ce e, nu avem o rezolvare acum, s-ar putea sa fie ceva mai serios care sa nu poata fi rezolvat extrem de repede."....deci practic...."suntem pe dinafara". 😁

" Dar e mai bine sa ai masina performanta insa cu probleme de fiabilitate decat sa ai masina fiabila dar cu performante modeste"..... ceea ce, pentru mine e o alegere din 2 rele, dar in mod real nu vad una ca fiind mai putin rea decat cealaltă. Dar eu nu sunt Binotto, deci sa-i acord creditul ca stie mai bine decat mine.

Partea rea e ca se cam duce concurenta, 2 sau 3 echipe la bătaie era mai frumos decat una singura.... și restul la bătaie pe ce ramane, adică cam ce a fost Mercedes niste ani la rand.
bucatzel
Amu' multi ani, dupa ce in prima lui cursa Alesi a terminat in puncte ii spunea lui Tyrell "Data viitoare o sa fiu primul in prima curba", la care Tyrrel ii raspundea "Mai tare m-as bucura sa fii primul in ultima curba"

Cam asa e si cu fiabilitatea...
vallixx
radmasa.gif Da da, exact!
maho
QUOTE(sb-55-dan @ 7 Jun 2021, 12:29)
Sa fim seriosi, Hamilton e cel mai bun pilot de pe grila. Nu cred ca poate contesta cineva lucrul asta.
*


rolleyes.gif
Favoritul meu (am mai zis ca-mi lasa o impresie f. buna Perez) a confirmat (si sprintul si cursa, nu mai e intamplare). Al tau e-n pluton, traieste din amintiri.

QUOTE(vallixx @ 14 Jun 2022, 21:12)
Iar in sezonul trecut Checo a mers bine si a ajutat in momentele cheie, dar n-a avut evoluție atat de convingătoare. Toate astea cumulate il fac sa fie nr. 2.

Sa vedem ce urmeza, sezonul e abia la inceput si se pare ca Checo vrea sa nu fie nici un "nr. 2" in echipa.
Daca as fi patronul echipei, as merge pe mana lui: e mai ieftin ca nr. 1.
bucatzel
Mda, pe stategia asta de economii a mers si Williams.
maho
biggrin.gif pai la costurile din ziua de azi e de inteles. Nu stiu cat mai pot sustine (financiar) RB pozitia.
vallixx
QUOTE(maho @ 4 May 2023, 13:39)
se pare ca Checo vrea sa nu fie nici un "nr. 2" in echipa.
*


Vointa ca vointa dar mai e si puterintza......nu-l vad atat de constant cat sa emita pretentii mai mereu.
In plus....oricat ne place, oricat nu ne place, Max e nr. 1 la RB si asa o sa ramana pentru destul timp.
bucatzel
Sincer, eu sper pentru el sa-i iasa. Pana la Red Bull n-a prea avut vreo masina cu care sase bata la victorie, darmite la titlu, dar tot a scos din alea tot ce putea scoate.
AndreiMR
Perez e un pilot foarte bun, a demonstrat asta de ani de zile, dar nu este la nivelul lui Max. S-a întâmplat ce-i drept la Mercedes să îl bată Rosberg pe Hamilton, cam aceeași diferență de valoare era între cei doi, însă acolo echipa a permis asta. Bănuiesc că Mercedes au vrut un titlu cu un pilot german în mașină germană. La Redbull niciodată nu o să se întâmple asa ceva, e absolut clar stabilit ca Max este pilotul nr 1 în echipă. Singura șansă pentru Perez să fie lăsat să se lupte la titlu e să pățească Max ceva, cum s-a întâmplat cu Schumacher în 99. Altfel nicio șansă.
sb-55-dan
Perez nu o sa fie lasat sa se bata cu Max, asta-i clar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.