Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan cu motor 0.9 TCE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
razvanbarbuceanu
Cine imi poate oferii cateva informatii despre acest motor!
Ma intereseaza daca cineva a urcat transfagarasanul sau transalpina cu acest motor:)
Cum se comporta ,se chinuie sau nu?
einstein1984
La transalpina e un semn care interzice accesul cu motoare sub 1.4 litri. In Novaci pe dreapta il vezi.
Si transfagarasanul il urca amioane cu tancuri.....
Ai vreo cabana in varf si faci des drumul respectiv?
torquemada
Primul post și deja batem cāmpii.

Singurul chinuit e șoferul nu 0,9 TCe
Bicicleta galbena
Si Transalpina si Transfagarasanul se urca cu orice masina in buna stare.
Urci lejer si cu 0.9 tce, chiar si cu masina incarcata, daca o turezi suficient.
Daca vrei sa fie Porsche, ei bine, nu e...


sobolan
QUOTE(einstein1984 @ 24 May 2019, 08:14)
La transalpina e un semn care interzice accesul cu motoare sub 1.4 litri. In Novaci pe dreapta il vezi.
*



eu fiind mai prost chiar intreb pe bune,e adevarat asa ceva ? blink.gif
MuciX
radmasa.gif

Au urcat ei cu Skoda 120 in anii 70, or urca ei si cei cu sandero/logan.
einstein1984
QUOTE(sobolan @ 24 May 2019, 10:20)
eu fiind mai prost chiar intreb pe bune,e adevarat asa ceva ? blink.gif
*


tu ai golf de 2 litri treci, dar ady de exemplu cu fordu de 1 litru nu are voie
e o regula noua, ca sa nu se creeze ambuteiaje de la masini care urca prea incet. radmasa.gif
@Mufix, transfagarasanul nu are rampe prea abrupte, pentru ca e facut pentru transporturi grele. Transalpina e mai abrupta.
P.S. glumeam, ce naiba. Daca are voie de strada are oie si acolo. as vrea sa vad un 2CV cum urca acolo....
MuciX
Incet si sigur, ca un cadillac.
sobolan
sunt momente cand am simtit ca si dci-ul trepida,pe la Cheile Bicazului,mergeam prin serpentinele alea cu 2....cutia lunga.....cu 09tce probabil ca era enervant.....ajung eu si pe transalpina anul asta,cu golf-ul !
einstein1984
Socramiu are un simbol 1.4 100 de cai (nema cuplu la ture joase)si vroia sa urce transalpina cu 2a... 4 oameni si AC... Cand am vazut ca o ia turometru inapoi urlam la el sa dea 1a ca eram in coloana ... El : da de ce?
Indiferent de masina, urca si la bicaz si la trasalpina,dar trebuie sa stii sa folosesti cutia.
razvanbarbuceanu
multumesc frumos....
nu fac des acest traseu....sunt din braila...deci am doar campie,dar in concediu vrei sa mai pleci la munte ....vreau sa -mi cumpar al doilea logan mcv (eram orientat catre motorul acesta)...in prezent am un mcv 1,5 dci din 2008 care merge brici (220000 km),fara ac:)))
vreau sa renunt la motorina.....deci care ar fii sfatul vostru ???
sa lansez comanda?smile.gif
tavi_ro
Urci lejer. Ai cuplu aproape cat am eu pe duster, respectiv 140Nm. Si masina mai usoara.

Ca idee logan 0.9 Tce GPL e perfect.
einstein1984
dar loganu are cutie mai lunga decat dusterul ,4X4, la mCV insa e mai scurta decat la sedan sau sandero. Eu nu as lua masina pentru 3 zile pe an, daca in restul timpului e de ajuns...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.