Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Merge leganata ca o rata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ador13
Salut. Am cumparat o Nova acum vreo 3 luni si nu am avut probleme pana acum cu ea. Dar de la un timp se leagana ca o rata, parca are rotile pe fata patrate. Cu cat viteza e mai mica, cu atat este mai evident, mai ales daca ma uit fix la botul masinii. La viteze mai mari nu se mai observa. Posibil de la vreo bordura luata cu rotile sa se fi strambat jentile ? Sau ceva mai grav la directie?
Sorcerer
Are cumva cauciucuri Montana ? Exact la fel am patit-o si eu ... cauza era cauciucuri Montana + jenti varza. Oricat le-as fi echilibrat, tot asa faceau; pana la urma am schimbat cauciucurile si jentile pe fata, de-atunci e ok.
amc
fa i si tu geometria si aia o sa ti spuna si ce ai "dus" dp masina, ex. :rulmenti ,bucse ,pivoti ,jante ,etc.
argon
telescoapele?
Sir_Alex
Da jos roata si vezi articulatiile. Se poate sa fie si din caseta de directie.
vyper
iti zic io de unde e...e din genti si cauciucuri sigur...ia de la un prieten niste roti de proba si schimbale sa faci o tura cu ea sa vezi ca nu mai face... wink.gif e si explicabila faza ca face la viteza mici...asa facea si a mea...ai dat u printr-o bordura cu ea...sau vezi ca ai galci pe cauciucuri
Dreamer
E de la cauciucuri ... sunt ovalizate .... aceiasi problema o am si eu dar pe spate ... la viteze mici "merge leganata ca o rata" smile.gif
Am dat jos rotile si am fost cu ele la un service, aia mi le-au pus pe aparat si mi-au aratat cat de dezaxate sunt .... asta dupa ce am rolutit jentile.
Solutia ... alte cauciucuri ....
Mai poti sa incerci cu alte roti de la vreun prieten ... atunci o sa afli sigur de la ce e ...
SOR
sau sa nu ai vreun disc de frana stramb...
Dyda
QUOTE(ador13 @ 9 Jan 2006, 16:02)
Salut. Am cumparat o Nova acum vreo 3 luni si nu am avut probleme pana acum cu ea. Dar de la un timp se leagana ca o rata, parca are rotile pe fata patrate. Cu cat viteza e mai mica, cu atat este mai evident, mai ales daca ma uit fix la botul masinii. La viteze mai mari nu se mai observa. Posibil de la vreo bordura luata cu rotile sa se fi strambat jentile ? Sau ceva mai grav la directie?
*



Dupa cum povesteti sunt amortizoarele fata. Mai mult, tind sa cred ca un amortizor este 'dus' total. Acestea au piedut uleiul sau supapele retinere ulei au cedat si pistonul terce ca prin brinza.
Daca ar fi defectul la roti sau discurile de frina sau in sitemul de directie, trebuia sa ai o miscare ondulatorie ca cea a sarpelui ( daca tot e sa fie din zoo).
FLP
Ar fi bine sa schimbi gentile fata, am avut si eu problema asta, am dat cam rau intr-o groapa si mergea tot timpul de ziceai ca esti in tractor. Am cumparat alte genti pe fata si alte cauciucuri, am dus in service si mi-a facut presiunea la cauciucuri si acum e totul ok
silex

Cauciucuri ovalizate, am patit si eu, prima manevra e sa imprumuti 2 roti, ar trebui sa se vada si cand le dai jos, nu cauta alte balarii...Sau schimbale cu cele de pe spata..
adostar
Mai intai mergi si baga o echilibrare! si eu am patit la fel..la viteze mici se legana ca o gaina beata smile.gif
manex
cauciucuri. fata sau spate.
thegodsglory
caucuicuri busite. asa facea a mea, crapase armatura intr-unul, le-am schimbat si e ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.