Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor airbag cu spirala schimbata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
emil_t
Am schimbat spirala cu o spirala Valeo noua, pe cea veche am verificat-o cu un multimetru si are continuitate.
Cei de la serviceul Dacia cred ca neputand depista problema au zis ca s-ar putea sa am scurt in airbag si ca trebuie inlocuit airbagul.

Din cate vad pe forum la toata lumea s-a rezolvat cu inlocuirea spiralei, insa la mine tot aprins ramane.

E posibil sa fie defect airbagul ? Eu stiu ca airbagurile nu mai au data de expirare ca in trecut.

Masina e Logan din 2007
alfabit
pune și tu de probă o rezistență de 2.7-3.3 Ω în mufa aia albastră care conectează airbagul dacă circuitul e întreg led din bord ar trebui să se stingă.
ciprishor
Am avut aceasta situatie si intr-adevar airbagul era defect. Se poate vedea pe diagnoza care e motivul real al defectiunii interpretand valoarea de rezistenta de pe diagnoza. Sigur eroarea e generata de airbagul soferului?
Agrig
QUOTE(alfabit @ 3 Sep 2019, 06:12)
pune și tu de probă o rezistență de 2.7-3.3 Ω în mufa aia albastră care conectează airbagul dacă circuitul e întreg led  din bord ar trebui să se stingă.
*



Daca masori in mufa albastra (de pe airbag) asa cum ati spus, rezultatul vi`l spun de pe acuma, 0,1-0,2ohmi, depinde de cit de bune sint testerele si cablul aparatului!
Metoda cu rezistenta este buna, se pune pe mufa cablului.
Ca masura de protectie la descarcari electrostatice mufa mama de pe airbaguri se pune in scurt la
extragerea mufei tata.
Masuratoarea o puteti face comod doar daca faceti rost de o mufa tata separata pe care sa o introduceti in airbag.
Altfel trebuie sa apasati cu ceva acele 2 lamele care sint linga pinii de contact.
E suficient sa deschideti contactul doar la un pin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.