Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare giratoriu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
axabrt
se da problema din imagine
[attachmentid=1628109491]
drum cu o banda pe sens, inaintea giratoriului se largeste suficient ca sa incapa 2 randuri a cate 3 masini in paralel. in poza exemplu de mai sus sunt doar doua masini

eu m-am incadrat unde este masina de jos, cea alba si am intrat primul in giratoriu pe banda din exterior continuand deplasarea spre inainte, pe traiectoria cu verde.
la iesirea din giratoriu se ingusteaza drumul la doar o banda pe sens

cel cu masina neagra, a intrat pe banda din centrul giratoriului pe traiectoria cu rosu, tot timpul a fost in spatele meu. dar a a inceput sa claxoneze la mine si sa injure

Eu am intrat primul pe iesire, de ce m-a claxonat
dpmdv trebuia sa imi dea prioritate
einstein1984
o fi din cauza ca ai folosit banda de facut la dreapta? Nush, doar zic
axabrt
Pe toată durata cat am fost in sens am fost înaintea lui.
Eu știu că se da și în sens prioritate, dar în cazul ăla trebuia să îmi dea el mie prioritate, fiind în fața lui.

Mai aștept câteva opinii...

Problema este similară cu cea de jos..., Doar că la ieșire în fața drumul are o banda pe sens, unde deja eu intrasem iar dobitocul a început să mă claxoneZe din spate.

[attachmentid=1628109494]

psychoo
Daca prima banda nu avea obligare de a iesi la prima intersectie prin indicatoare sau marcaje atunci claxonistul a gresit deoarece pierzi prioritate la schimbarea directiei de mers, in cazul asta schimbare banda.
Multi frustrati in trafic
Agrig
QUOTE(axabrt @ 16 Sep 2019, 16:02)
...de ce m-a claxonat...

*



De prostovan?
Doi la leu s`unu pe gratis d`astia!
einstein1984
in sens exista marcaj de benzi?
bucatzel
QUOTE(einstein1984 @ 16 Sep 2019, 16:12)
o fi din cauza ca ai folosit banda de facut la dreapta? Nush, doar zic
*



Nu prea se ezicsta pe la noi girofare de-astea.

Axa, te-o claxonat de bou ce ii, pentru ca manevra pe care ai facut-o e legala (daca nu e cumva cum zice einstein). Enervanta, dar legala. O regula de bun simt spune ca pe banda 1 sta cine iese la prima iesire, nu tot continua sa dea ture prin sens.
psychoo
Esti obligat sa iesi la prima doar daca ai marcaje ca in poza atasata. Altfel e legal sa dai ture cate vrei. Nu e de bun simt, dar e legal.
Concetatenii nostri habar nu au sa respecte indicatiile rutiere, nu au auzit de incadrare, chiar in poza veedti un cercopitec care taie linia continua... Dar asa e cand politia rutiera sta pe feisbuc in loc sa isi faca treaba
GIC
masina de pe traseul rosu schimba banda deci trebuie sa se asigure, sa semnalizeze si sa dea prioritate.
gabize
Eu știu că acolo unde sunt mai multe benzi în giratoriu, te retragi pe prima bandă doar când ieși la prima. La fel, și cu intrarea pe prima bandă.
E recomandare, nu lege, dar face bine.
VladSoare
Așa ar trebui, dar asta e o chestiune de bun simț, nu de lege. Legea îți dă dreptul să te învîrți pe banda I cît de mult vrei tu. Iar asta e o problemă prin toate giratoriile noastre cu mai multe benzi, pentru că bunul simț nu se predă la școala de șoferi. sad.gif
Teoretic, poți să vorbești cu cinci-șase prieteni puși pe șotii, intrați toți în giratoriu și vă învîrtiți prin el încontinuu. Nu mai circulă nimic pe-acolo toată ziua. Și asta perfect legal. biggrin.gif
einstein1984
eu zic ca daca da un politist fara simtul umorului peste tine nu scapi neamanedat facand asta.
maho
De bun simt ar fi ca in giratoriu, inainte si dupa el, sa fie acelasi nr. de benzi, trasate si semnalizate corespunzator.. N-ar mai fi atatea probleme.
psychoo
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2019, 11:57)
eu zic ca daca da un politist fara simtul umorului peste tine nu scapi neamanedat facand asta.
*



Poti sa imi spui la ce clasa de sanctiuni se incadreaza? Ce articol din lege se incalca si prin ce articol este sanctionabil?
xmisterx
Majoritatea problemelor de la noi sunt legate de educatie ca in cazul de fata, care noua ne lipseste cu desavarsire( in trafica ne comportam ca niste descreierati daca cineva greseste imediat sarim pe el, la gratar lasam gunoiul acolo, cand ducem gunoiul la pubela... ce sa mai zic, e dezastru, si exemplele pot continua).
axabrt
nu e semn pentru viraj obligatoriu la dreapta, cand trec pe acolo o sa pun poza
de fapt cred ca nu e nici un fel de semn pe acolo...
in giratoriu parca s trasate niste benzi
VladSoare
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2019, 11:57)
eu zic ca daca da un politist fara simtul umorului peste tine nu scapi neamanedat facand asta.
*

Dacă vrea să rupă cercul, e suficient să ne tragă pe toți pe dreapta pentru controlul actelor. Însă strict pentru fapta asta nu mă poate amenda. Nici un articol nu reglementează numărul de rotiri succesive permise într-un giratoriu.
psychoo
Stai sa vezi confuzie cand unii afla diferenta intre giratoriu si o intersectie cu o strada circulara smile.gif
Aici in Timisoara avem in mai multe locuri intersectii care seamana cu giratoriile dar NU sunt giratorii pentru ca le lipseste semnul care le defineste ca fiind giratorii.
einstein1984
eh, avem si la bucuresti piata alba iulia, nu s-a inventat apa calda in banat.
DApophis17
Eu zic ca ii poate amenda pe toti aia care se invart in giratoriu pe motiv ca blocheaza circulatia. Simplu si la obiect.
VladSoare
"Simplu și la obiect" înseamnă cu un articol din codul rutier. La ce articol te gîndești?
einstein1984
gen articolul 339 cod penal alineat 2 daca poate considera ca tu cu amici faceati o crusa de genul cine face mai multe ture....
(2) Participarea în calitate de conducător de vehicul la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.


ca fapta incalca OUG art 35, dar aia nu are prevazut amenda
axabrt
daca e asa cum zic si giratoriul nu e semnalizat in nici un fel, dpdv legal nestiind ca este pot intra in el acordand prioritate de dreapta ?
VladSoare
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2019, 15:17)
gen articolul 339 cod penal alineat 2 daca poate considera ca tu cu amici faceati o crusa de genul cine face mai multe ture....
(2) Participarea în calitate de conducător de vehicul la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
ca fapta incalca OUG art 35, dar aia nu are prevazut amenda
*

E cu bătaie foarte, foarte lungă. Dacă mergem frumos unul după altul, fără viteză excesivă, fără depășiri, nu se poate considera "întrecere". Fiind pe codul penal, va trebui demonstrată fără echivoc la tribunal, ceea ce nu cred că are șanse să se întîmple. Pe codul penal nu mai merge cu prezumția de adevăr a PV-ului; acolo cade în sarcina poliției și a procuraturii să instrumenteze cazul cu dovezi solide.
Dacă polițistul vrea neapărat, sînt convins că-și poate încerca norocul cu o interpretare foarte relaxată a vreunui articol, sau mai rău, cu inventarea unei fapte (gen amendarea tuturor pentru lipsa centurii). Pe principiul "te amendez pentru asta, ca să te învăț minte, iar dacă nu-ți convine poți să contești, că mie nu-mi pasă". Dar nu despre cazuri din astea vorbim. Vorbim de cazul în care polițistul ar fi cinstit și ar vrea să te amendeze pe bune.
Pe bune n-are ce să-ți facă. Pe rele... e altă poveste.
psychoo
@einstin, stii ce inseamna curse/intrecere? Senzatie majora cu 20 la ora?

@axa legal daca nu ai semn de cedeaza la intrare si nu e semnalizat ca sens giratoriu, cel din intersectia circulara rtrebuie sa acorde prioritate de dreapta celui care "intra". Eu unul nu am intalnit vreodata asa ceva si cred ca nici nu voi intalni

Tot legal, in parcarile hipermarketurilor unde ai semn ca se aplica legislatia rutiera in vigoare, la orice intersectie de stradute trebuie acordata prioritate de dreapta, dar la noi se aplica prioritatea drumului "drept".
De aia eu si acolo si in giratorii sau "giratorii" casc ochii si merg pe principiul fereste-te de prosti ca-s multi
VladSoare
Toate intersecțiile rotunde care nu-s sensuri giratorii pe care le știu eu (foarte puține, ce-i drept) sînt dirijate. Nu-mi amintesc să fi văzut vreuna nedirijată.
bucatzel
QUOTE(psychoo @ 17 Sep 2019, 13:55)
Stai sa vezi confuzie cand unii afla diferenta intre giratoriu si o intersectie cu o strada circulara smile.gif
*



Sper sa n-am motiv sa-l intreb pe vreun politai cum se numeste vreuna din strazile astea circulare biggrin.gif
einstein1984
exact.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2019, 12:57)
eu zic ca daca da un politist fara simtul umorului peste tine nu scapi neamanedat facand asta.
*
Sa nu bage simtul umorului in duba ...
einstein1984
uite un om care intelege
VladSoare
Nu, ăia cu duba sînt jăndarii. N-au treabă cu circulația. happy.gif
IRONICK
Aaaa, jandarmii sunt aia de au impuscat in cap un tanar. Nu o fi avut simtul umorului sa-l bage in duba?
maho
QUOTE(axabrt @ 17 Sep 2019, 14:41)
cred ca nu e nici un fel de semn pe acolo...
in giratoriu parca s trasate niste benzi
*


Banuiesc ca e semn de giratoriu, dar nu l-ai vazut.
QUOTE(axabrt @ 17 Sep 2019, 16:27)
daca e asa cum zic si giratoriul nu e semnalizat in nici un fel, dpdv legal nestiind ca este  pot intra in el acordand prioritate de dreapta ?
*


Poti, da' o singura data. radmasa.gif In poza ta initiala se vad sageti de sens la dreapta, cui sa dai prioritate "de dreapta", celor care au trecut deja spre dreapta?
axabrt
Poza intrare giratoriu, in giratoriu (sunt unii care nu mi au dat o prioritate pe colo duba alba in special, am pus frana) .[attachmentid=1628109529] [attachmentid=1628109530]
RazvanF
QUOTE(axabrt @ 16 Sep 2019, 16:23)

Mai aștept câteva opinii...


*


Eu din câte știu, in acea situatie, este primul venit primul servit. Adică, daca el era să intre în laterala ta atunci era el de vina și viceversa. Atât timp cat ti-ai semnalizat intentia, și nu l-ai șicanat nu ai nicio vina.
busu 12
QUOTE(RazvanF @ 17 Sep 2019, 16:47)
Eu din câte știu, in acea situatie, este primul venit primul servit. Adică, daca el era să intre în laterala ta atunci era el de vina și viceversa.
*


up.gif
Asa e
cosmin&b
VladSoare
psychoo
Art. 107 va spune de ce nu poti face pe titirezul intrand in intersectie pe B1
Nu stiu daca art. respectiv este si sanctionabil, dar asta nu schimba obligativitatea.
Se pare ca daca ceva nu este sanctionabil, atunci o dam dreacu de lege!
In general exista semne si/sau marcaje... care sunt, ati ghicit, obligatorii.
Acuma, trebuie sa fim constienti ca administatorii drumurilor nu se prea sinchisesc sa marcheze corespunzator. Adica, aplica marcaj de delimitare a benzilor la intrarea in giratii, dar nu aplica sageti pe acele benzi. Si atunci apar discutii de genul acesteia.
Poate va ajuta art. 101 alin. (1) pct. 16
VladSoare
Nu văd nimic în articolul 107 care să-mi interzică să mă învîrt în giratoriu. unsure.gif

QUOTE
Art. 107. – (1) La intersecțiile prevăzute cu indicatoare și/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcției de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție și sunt obligați să respecte semnificația indicatoarelor și marcajelor.

(2) La intersecțiile fără marcaje de delimitarea benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;
b ) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga, sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

(3) Dacă în intersecție circulă și tramvaie, iar spațiul dintre șina din dreapta și trotuar nu permite circulația pe două sau mai multe rânduri, toți conducătorii de vehicule, indiferent de direcția de deplasare, vor circula pe un singur rând, lăsând liber traseul tramvaiului.

(4) În cazul în care tramvaiul este oprit într-o stație fără refugiu pentru pietoni, vehiculele trebuie să oprească în ordinea sosirii, în spatele acestuia, și să-și reia deplasarea numai după ce ușile tramvaiului au fost închise și s-au asigurat că nu pun în pericol siguranța pietonilor angajați în traversarea drumului public.


cosmin&b
Exact ala.
Scrie cumva ca de pe B1 poti face stanga?
Nu. Evident nu!
Coroboram art. 107 cu art. 55 ca sa fie clar la ce anume se face referire.
VladSoare
Dacă rămîn pe banda mea, marcată pe jos, și o urmez exact așa cum e ea desenată, atunci nu se cheamă că "fac stînga".
Faptul că acea bandă are formă circulară și că, privită din avion, mașina mea își mișcă botul înspre stînga față de poziția inițială, nu schimbă cu nimic lucrurile. Nu se consideră viraj.
cosmin&b
Stimabile...in giratoriu nu pici din nori.
Art. 55 iti spune ce este de fapt sensul giratoriu. Daca gasesti o alta prevedere legala in ceea ce-l priveste, o astept aici.
Pana atunci pune mana de citeste si intelege terminologia "schimbarea directiei de mers"
VladSoare
Dacă sensul giratoriu are benzi marcate în el (de formă circulară, evident), atunci acele benzi se respectă la fel ca benzile de pe un drum drept. Iar faptul că urmezi o bandă nu se cheamă "viraj". Dacă te afli în giratoriu pe banda a doua și vrei să ieși, trebuie să treci întîi pe prima, iar cînd faci asta trebuie să le dai prioritate celor aflați deja acolo.
Mersul pe o bandă strîmbă nu se numește schimbare a direcției de mers, în accepțiunea legii.
Neînțelegerea acestei reguli simple duce la astfel de discuții și la claxoane în giratorii, cînd o grămadă de tîmpiți vor să iasă din giratoriu direct de pe banda a doua și se urcă practic pe cei de pe prima. Și dup-aia tot ei sînt cu gura mare. rolleyes.gif
tatabobu
Preach on, poate se prinde macar de cate unu' din cand in cand 😁
cosmin&b
Sper ca nu te-ai rezumat la a citi strict art. 107!
Sper ca legea o cunosti in totalitate... altfel vorbim degeaba
Uite, ca sa-ti fie mai usor, citeste si art. 108, si art. 109...
Si inca ceva, arata-mi unde in lege este reglementat strict sensul giratoriu.
VladSoare
Ce legătură au 108 și 109 cu discuția noastră?
cosmin&b
Serios???
Incerc sa te fac sa intelegi "schimbarea directiei de mers", incerc sa-ti arat ca sensul giratoriu nu exista de sine statator, incerc sa-ti arat ca legea are articole, care coroborate, iti spune destul de clar ce ai voie si ce nu!
Spun destul de clar, pentru ca legea are si ea lacunele ei. La fel ca marcarea si semnalizarea drumurilor...
Tu ma intrebi ce legatura au articolele respective???
Mai bine ai cauta textul de lege care sa sustina ceea ce afirmi aici. Si sa-l citezi, sa vad ca esti informat!
VladSoare
QUOTE(cosmin&b @ 18 Sep 2019, 15:30)
Tu ma intrebi ce legatura au articolele respective???
*

Tu ești pe bune? huh.gif
Articolul 108 zice așa:

QUOTE
Art. 108. – Schimbarea direcției de mers prin virare la dreapta sau la stânga este interzisă în locurile unde sunt instalate indicatoare cu aceasta semnificație.

În giratorii eu n-am prea văzut indicatoare de interzicere a virajelor la stînga sau la dreapta. Și chiar dacă ar fi, noi nu spre ele vorbeam. Deci ce legătură o fi între articolul ăsta și discuția noastră... numai tu știi. wacko.gif

Ia uită-te tu bine la giratoriul ăsta și zi-mi ce indicatoare de interzicere a virajelor vezi în el.

Mai bine nu te mai băga în discuții care te depășesc. Că n-ai habar să circuli prin giratorii, aia mai treacă-meargă, dar măcar nu mai da sfaturi pe forumuri, că-i mai înveți prost și pe alții. dry.gif
cosmin&b
Hai sa vedem...
La intrarea intr-o intersectie (vezi art 55 pt. detalii) ai semne pe care trebuie sa le respecti. Deci aplicam legea... art. 108, 109, 57. Daca nu avem semne, din nou aplicam legea... art. 107, 57
Pentru explicarea semnificatiilor semnelor/marcajelor lecturezi singur.
Pana nu imi citezi din lege articole care sa argumenteze ceea ce sustii, cred ca tu esti cel care se baga in discutii care te depasesc.
Legat de speta propusa de tine in link... uita-te atent la ce e desenat pe asfalt... se aplica in mod clar art. 109
tatabobu
Cum zicea un coforumist odata, "de la capacitatea intelectuala de a citi la capacitatea intelectuala de a intelege "....
Cosmin, daca tu vreodata intri in girator pe banda 2 si-l acrosezi pe cel care circula pe 1, esti de vina. E tot ce trebuie sa intelegi. Dar nu vrei.
Pe aleile dintre blocuri aplici cumva "prioritate de drum drept" sau "prioritate de alee mai lata"?
psychoo
Ai de plm...
Si ma mai mir de ce gasesc pe strazi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.