Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare maneta schimbator de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Imbunatatiri - Dacia Sandero
AlexDelPiero1077
Va salut dragi colegi forumisti, in urma unei mari tepe primite cu o octavia 2, mi-am achizitionat o Dacia Sandero Stepway. O am de 4 zile, 3 zile prin oras am facut 200 km si am scos-o in weekend la primul drum lung in ideea de a face cei 1000 km rodaj ( mi-au spus cei de la reprezentanta ca primii 1000 km sa nu o turez mai mult de 3000 decat daca este necesar si maxim 110 km/h). Sincer sunt foarte incantat de masinuta pana acum, motorizare 0.9 tce, nu aveam așteptări foarte mari insa se comporta foarte bine. Consum in oras 10% bara la bara, afara cu 110/h am avut medie 5.6 l dupa un drum de 300 km.

La minusuri as spune ca atunci când dau drumul la aer masina cam tremura, insa ma pot obisnui cu asta.

Gata cu descrierea, sa trec la subiectul topicului : vreau sa schimb maciulia aia imensa, mi se pare mult prea inalta si ma gandeam daca poate fi inlocuita cu una ceva mai scurta. Am facut cateva masuratori si chiar m-ar ajuta daca as pune un schimbator mai scurt compatibil.

Se poate? A mai facut cineva asta?

Multumesc!
busu 12
Sa nu faci short shift. Alea erau la moda pe masini vechi anii 80 gen opel rekord, doar ca la ei tunelul de pe mijloc unde e schimbatorul de viteze si frana de mana era mai inalt.
AlexDelPiero1077
Si mai am o intrebare, am incercat sa gasesc un raspuns dar nimic concret. Tot de la reprezenta mi-au zis sa urmaresc nivelul antigelului, mi-au recomandat Glaceol rx tip D, culoare verde exact la fel cu cel deja existent. Acum, pe sticla scrie ca este concentrat, se pune cu apa distilata raport 1:1 sau il pun asa pur si simplu?
Agrig
Raport 1:1 e OK
RazvanF
QUOTE(AlexDelPiero1077 @ 12 Oct 2019, 20:51)
Glaceol rx tip D, culoare verde
*


Nu cumva este de culoare galbena? nedumerire.gif
pistritu
QUOTE(Agrig @ 12 Oct 2019, 21:27)
Raport 1:1 e OK
*


Asa este. Sa faca initiatorul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.