Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina vanduta nescazuta de la impozit
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
tr04www
Acum 4 ani am vandut o masina catre cineva din Botosani. Am scos certificat fiscal, mai departe nu stiu ce a facut omul cu masina si in cat timp a inmatriculat-o. Intre timp, mi-am mutat domiciliul din localitarea in care a fost masina inscrisa la financiar.
Acum primesc instiintare ca am de platit impozitul la.aceea masina din 2016 pana acum. Partea proasta e ca am pierdut contractul de vanzare ale acelei masini si copia dupa certificatul fiscal.
Cum pot dovedi ca masina nu mai este in posesia mea?
maho
Tu ai scos certificat fiscal (de neurmarire) ca s-o poti vinde, dar dupa vanzare te-ai mai dus la finantele locale (cu contractul de vanzare) ca sa declari vanzarea si sa te scoata de la impozit?
Incearca sa obtii un duplicat al contractului de vanzare de la cei care l-au intocmit.
acipri
QUOTE(tr04www @ 6 Jan 2020, 12:04)
Acum 4 ani am vandut o masina catre cineva din Botosani.
...
Cum pot dovedi ca masina nu mai este in posesia mea?
*




Poate ai sa gasesti si niste amenzi de la taxa de drum neplatita de atitia ani, alea se emit automat si doar prin instanta la tribunal scapi de plata.
sorin1983
QUOTE(maho @ 6 Jan 2020, 12:13)
Incearca sa obtii un duplicat al contractului de vanzare de la cei care l-au intocmit.
*


nu se pastreaza baze de date... e o simpla masina de scris sau pc mai nou
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.