Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan MCV Stepway Techroad 0.9 tce
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
gcorneille
QUOTE(Andy_ACS @ 12 Apr 2020, 17:32)
Ca tot o dam in diverse discutii, uite de asta eu am renuntat sa mai fac jurnal de bird la ultimele masini. Toata lumea vine si isi da cu parerea vis a vis la alegerea MEA pe banii MEI si pentru nevoile MELE.
Masina din topuc e foarte faina, daca proprietarul este constient ce a luat din prima si care sunt punctele forte ale masinii e perfect, o va folosi cum are nevoue EL si restul nu mai conteaza.
Nu inteleg de ce unii incercati sa ii invalidati alegerea. Daca era vorba de sfaturi inainte de a o cumpara mai intelegeam, acum care e scopul?
As ramane la discutii strict legate de masina, dar sunt sigur ca nu se poate...
*



Absolut corect, multumesc.
La mine e primul jurnal de bord si totul e nou. biggrin.gif
Dupa cum spuneam inainte, am avut asteptari realiste, stiam foarte bine ce voi primi, iar in final am avut 2-3 mici surprize placute si una mica mai putin placuta.
Disturber
QUOTE(Andy_ACS @ 12 Apr 2020, 17:32)

Masina din topuc e foarte faina, daca proprietarul este constient ce a luat din prima si care sunt punctele forte ale masinii e perfect, o va folosi cum are nevoue EL si restul nu mai conteaza.
Nu inteleg de ce unii incercati sa ii invalidati alegerea. Daca era vorba de sfaturi inainte de a o cumpara mai intelegeam, acum care e scopul?
As ramane la discutii strict legate de masina, dar sunt sigur ca nu se poate...
*




victorie.gif
tr04www
...
Bicicleta galbena
QUOTE(Andy_ACS @ 12 Apr 2020, 18:32)
Toata lumea vine si isi da cu parerea vis a vis la alegerea MEA pe banii MEI si pentru nevoile MELE.
*


Da' avem si noi niste traditii sfinte de pastrat, de dat mai departe... biggrin.gif



axabrt
Mașina e foarte potrivită pentru oricare dintre noi.
Mă îndoiesc că avem pe aici foarte multi piloți de raliu sau forumisti care să aibă casa de vacanta pe platoul Bucegi că să aibă nevoie de 4x4.
La nivel de basic user cum sunt 90%dintre noi alegerea e strict diesel vs benzina. Restul că trebuie să aibă mașina trapa și masaj la cur sunt mofturi. Sau ați uitat că toți v ați coborât din Dacia 1300.
mircea_aq
@axa, nu-i mai plange de mila amicului cu q5, n-ai de ce. Cine are, are, cine n-are, vai de capul lui, asa a fost dintotdeauna


@Andy te pomenesti ca ai si tu tot zero noua tce biggrin.gif

Discutam si noi, ce sa facem daca tre sa stam toata ziua in casa.
Nu inteleg de ce ai lua personal parerile colegilor de forum referitor la masina. Eu recunosc ca mai aflu una alta din zona de jurnale.
Nu stiu de ce ai renuntat matale la jurnal, nadajduiesc ca ai facut-o din lene, nu din cauza unora ca mine.

@gcorneille, e firesc sa ceri mai mult cand vine vorba de o noua generatie de logan. In fond asta trebuia sa fie masina de 5000 de dolari, dar prima generatie decent dotata era la 8000 euro. Acum vorbim de 10000+ euro pentru un logan, iar cum noul clio a facut un salt mare de pret , probabil ca dacia va urca la 12-15k euro, deci e firesc sa ai pretentii.

Cineva spunea mai sus de clio, ca e o cutie de chibrituri. Eu cred ca el a ramas in minte cu dimensiunile unui clio 2. Actuala generatie de clio are 1.8m latime, cat un Golf, Focus sau Megane.
claudiu.t
QUOTE(gcorneille @ 12 Apr 2020, 17:48)
Absolut corect, multumesc.
La mine e primul jurnal de bord si totul e nou.  biggrin.gif
Dupa cum spuneam inainte, am avut asteptari realiste, stiam foarte bine ce voi primi, iar in final am avut 2-3 mici surprize placute si una mica mai putin placuta.
*



Care sunt surprizele placute si care e cea neplacuta?
gcorneille
QUOTE(mircea_aq @ 12 Apr 2020, 18:11)
@gcorneille, e firesc sa ceri mai mult cand vine vorba de o noua generatie de logan. In fond asta trebuia sa fie masina de 5000 de dolari, dar prima generatie decent dotata era la 8000 euro. Acum vorbim de 10000+ euro pentru un logan, iar cum noul clio a facut un salt mare de pret , probabil ca dacia va urca la 12-15k euro, deci e firesc sa ai pretentii.

Cineva spunea mai sus de clio, ca e o cutie de chibrituri. Eu cred ca el a ramas in minte cu dimensiunile unui clio 2. Actuala generatie de clio are 1.8m latime, cat un Golf, Focus sau Megane.
*



Primul meu Logan a costat 9400 Eur. Asta m-a costat 9700, deci diferenta e mica biggrin.gif

QUOTE(claudiu.t @ 12 Apr 2020, 18:22)
Care sunt surprizele placute si care e cea neplacuta?
*



Surprize placute: semnalizare cu impuls, stabilitate mai buna desi e mai inalta, e mai fasneata decat cea veche desi are cuplu mai mic, lipsa prag incarcare portbagaj, covorase profilate mult mai bine (cel de la sofer acopera inclusiv locul de odihna pt piciorul stang si are fixare - la cea veche se deplasa tot timpul inspre fata, covoras pentru tunelul median), scaune cu suport lateral ceva mai bun, desi mi-as fi dorit sa fie ca cele din Duster, pozitia inalta de la volan raportata la farurile dubelor, in special din spate, buton de blocare geamuri spate, telescop in loc de tija la capota motor (Kadjar are tija). Dupa cum spuneam , lucruri mici dar placute.

On the other hand, cum se spune la Moscova (in interiorul ambasadei USA biggrin.gif ), nu are buton de dezactivare ESP, manerul interior al usilor fata pare foarte fragil (sper sa fie doar o impresie), iar pina ajunge lichidul la stropitoarea din spate stergatorul se invarte de 3 ori pe uscat.
cj98czh
QUOTE(gcorneille @ 12 Apr 2020, 22:05)
e mai fasneata decat cea veche desi are cuplu mai mic
*



ce motorizare avea cealalta ?
gcorneille
1.5 dci 68 CP (50 kw)
Andy_ACS
Puterea la masina e ca o doza de drog. La inceput ti se pare super, dupa un timp decent, curand insuficient.
Din punctul meu de vedere daca reusesti sa simti placere la un motor mic, inca nu ai nevoie de o doza mare de "drog" ca sa ai satisfactie. E un lucru bun.
Omul judeca prin comparatie. Cine e obisnuit cu 150 de cai va gasi un motor de 100 de cai lent. La randul sau un motor de 150 de cai va parea lent pentru cine e obisnuit cu 300.
Dar dupa cum spunea strabunica mea "orice invat are si dezvat" 😁
Ideea e ca toti judecam subiectiv. Asa ca eu il cred pe colegul cand zice ca masina trage foarte bine, el asa o simte. Daca va aduceti aminte Fernando Alonso a spus in ultimul sezon la McLaren, in timpul unei curse, ca niciodata in viata lui nu a mers cu un motor asa lent. In masina de F1 😄
gcorneille
Absolut corect. Orice impresie de-a mea se raporteaza la masina anterioara.
Am condus Impreza WRX STI, dar o singura data in 2015, am condus GL450CDI (700 Nm) in 2014 pentru mai putin de 100 km, si multe alte masini, de la Matiz sau Solenza la E 320 CDI sau Megane RS, dar singura masina condusa zilnic a fost Logan 1.5 dci de 50 kw si 160 Nm. Asa ca toate impresiile mele se raporteaza la asta.
cj98czh
degeaba dci-ul avea cuplu mai mare dar caluti mai putini ... motorasul asta in oras este senza ... ca viua va place si in afara bravo voua sa va bucurati de el ... si chiar nu o zic cu rautate, eu nu pot 😀
Andy_ACS
Pai tu te-ai rasfatat de la 2.0 Hdi 😄
Cand aveam Meganeul 1.6 dCi si luam Clio de 0.9 mi se parea o drujba. Ei, acum cand am luat o pauza de la condus si nu mai am masina de vreo doua luni, am luat Clio de vreo 3 saptamani si ne-am imprietenit. Mi se pare chiar ok masina, si a mea e aia de 75 de cai. Bine, eu merg si incet, 80-90-100, daca as avea de rulat oe autostrada ar fi alta discutie (putere mica si 5 trepte).
MyKe89
Se mișcă decent 0.9, chiar și cu GPL. L-am alergat pe coclauri în diferite ocazii când am fost la țară, zburda fără stres. Am mers fără grețuri până la bulgari cu pedala la fund și a consumat cât un Smart dizăl. Dacă nu avea scaunele alea de kko, ne luam și noi unul.
cj98czh
la al meu scaunele nu sunt rele deloc si cel mai probabil ca depind mult de echipare ..consumul, cel putin la al meu, nu este deloc de 0.9, consuma strict urban intre 9 si 11% .. dar nici eu nici consoarta nu conducem economic deloc .. hai sa ramanem la subiectul topicului .. il rog pe proprietar sa stearga tot ce crede de cuvinta.
gcorneille
Nu intentionez sa sterg nimic. Pina la urma toti cei care s-au exprimat pina acum au facut-o decent, asa ca nu se pune problema.
Nu cred ca isi imagineaza cineva ca nu va exista si cate putin off-topic la orice topic rolleyes.gif , cel putin eu nu.
Si on-topic: Asa e, unul din punctele care pot fi imbunatatite profund la Logan il reprezinta scaunele. Desi la modelul nou scaunele sunt mai bune decat la cel vechi, mai e mult pina la scaunele din Megane, de exemplu. Cred ca MyKe89 se refera la scaunele de Logan iar cj98czh la Clio, care sunt mai bune.


<span class='edit'>13 Apr 2020, 22:07:</span>
Legat de surprizele placute si cele mai putin placute: desi sotiei i-a placut mai mult aspectul exterior la MCV Stepway decat la Logan berlina, dupa achizitie are un motiv de nemultumire la adresa break-ului: aude bagajele zdruncinandu-se in portbagaj (de mentionat ca ea circula in spate, cu copilul, eu in fata nu am aceasta problema biggrin.gif ) De fapt problema este ca, atunci cand portbagajul e gol, adica in aproximativ 80% din timp, la denivelari sau linii de tramvai topaie podeaua portbagajului, partea care se ridica deasupra rotii de rezerva, si care este un fel de mocheta mai dura.
ursul_bipolar
Cred ca mai poate fi imbunatatit si nivelul de siguranta, un aspect care ar trebui sa preocupe constructorul destul de mult.
claudiu.t
Cu scaunele se rezolva rapid si ieftin ptr constructor dar la partea cu siguranța mașinii e de munca si cel mai rau e ca s-ar vedea in prețul mașinii. Si nu ar fi un salt mic de pret si deloc de neglijat. Cateva mii de euro in plus la.Logan l-ar face neatragator si nu si-ar prea mai gasii loc pe.piata si clienti in numar atat de mare.
Eu unul ma.uit mai mult la partea plina a paharului si mai mult de atat la raportul pret/calitate care este imbatabil la Logan din momentul lansării pana acum.
cj98czh
si partea de siguranta ar trebui sa fie tot la fel de importanta .. mai ales daca iti caruti familionul cu acea masina ..
Bicicleta galbena
QUOTE(gcorneille @ 13 Apr 2020, 22:59)
atunci cand portbagajul e gol, adica in aproximativ 80% din timp, la denivelari sau linii de tramvai topaie podeaua portbagajului, partea care se ridica deasupra rotii de rezerva,
*


Poti improviza ceva diy, nu e mare branza, solutii sunt (de ex banda adeziva cu doua fete).

wolfin
sau velcro cu banda 3m

https://www.amazon.co.uk/Industrial-Strengt...e/dp/B01M9ADF3W
cj98czh
wolfin de pune din aia pe ambele laterale nu mai ridica podeaua smile.gif

pe capete cate 20 de cm si nu mai misca ...
wolfin
a zis cineva sa puna 25 metri?

sleep.gif

dar este o solutie eleganta....

iar 3m daca te referi la asta eu ma refeream la asta
clamba
sau un distantier intre roata(sau alt punct de sprijin) si mocheta. eu am folosit polistiren extrudat pentru sprijin in caz de greutate(facea mocheta o mica burta). aveam o bucata de grosime 2cm, am bricolat(pus mai multe straturi) pana la inaltimea potrivita si sta sprijinit pe roata, presat de mocheta.
gcorneille
Multumesc pentru idei! Saptamana viitoare stau acasa asa ca ma apuc de mesterit. Nu stiu cand o sa reusesc sa testez nevsata, pardon, impresia nevestei, dar clar saptamana viitoare incerc ceva. biggrin.gif

14 Apr 2020, 20:25:
QUOTE(clamba @ 14 Apr 2020, 10:09)
sau un distantier intre roata(sau alt punct de sprijin) si mocheta. eu am folosit polistiren extrudat pentru sprijin in caz de greutate(facea mocheta o mica burta). aveam o bucata de grosime 2cm, am bricolat(pus mai multe straturi) pana la inaltimea potrivita si sta sprijinit pe roata, presat de mocheta.
*


Asa facea la masina veche. La asta noua e un capac dintr-un material mult mai tare, adica sta drept oricata greutate ai pune pe el. Probabil de-asta se si topaie atat, ca e ca o scandura.

14 Apr 2020, 20:27:
QUOTE(wolfin @ 14 Apr 2020, 09:18)


Din ce inteleg eu asta e un fel de "scai". Super idee!
wolfin
Exact.
bgdrenault
Scaiul acesta e bine de pus in locul in care nu umbli prea des.
Scamoseaza foarte tare mocheta auto. Pentru cazurile in care trebuie dezlipit mai des, nu e chiar recomandat
Mi am pus si eu la megane niste buzunare laterale tip plasa care se prind cu acst scai. Si intr un ford fiesta. La ambele, daca incerc sa l scot, se scamoseaza mocheta destul de tare.
Bicicleta galbena
Pai suprafata 'aderenta' (ariciul) nu trebuie sa se agate direct de mocheta, ci de alta bucata de arici, cusuta de mocheta.

bgdrenault
Ai dreptate, e alt sistem
clamba
QUOTE(gcorneille @ 14 Apr 2020, 20:23)
Asa facea la masina veche. La asta noua e un capac dintr-un material mult mai tare, adica sta drept oricata greutate ai pune pe el. Probabil de-asta se si topaie atat, ca e ca o scandura.
*



ideea e aceeasi, daca nu mai poate cobori la denivelari, are mai putina energie sa urce, deci nu mai face zgomot. si chiar daca se ridica la denivelari, la revenire se opreste (si) in ala, deci amortizeaza.
gcorneille
Saptamana viitoare voi incerca metoda "scai", daca gasesc de unde sa cumpar materialul. Am in apropiere un Hornbach, sper sa gasesc.
Daca nu, voi folosi macar temporar metoda cu absorbtia socului, gasesc eu ceva sa pun acolo.
Bicicleta galbena
Gasesti la orice magazin de mercerie, posibil sa ai unul in apropiere.



gcorneille
QUOTE(Bicicleta galbena @ 16 Apr 2020, 19:31)
Gasesti la orice magazin de mercerie, posibil sa ai unul in apropiere.
*


M-ai spart cu merceria, nici nu-mi amintesc cand am vazut ultima oara una blink.gif
Bicicleta galbena
icon_mrgreen.gif

Sunt alea cu nasturi, papiote de ata si panzeturi. Intreaba sotia, e posibil sa stie, femeile au lipici la informatiile astea smile.gif

Pe langa mine (Ion Mihalache) e unul deschis, mai stiu ca e si la Obor la parter... ar trebui sa gasesti si pe la tine in cartier. Daca nu, Hornbach ar putea fi o sursa.

gcorneille
Stiu ce este o mercerie, doar ca nu am mai vazut de mult una. Cu multi ani in urma era una la Big Berceni dar acum e totul daramat sau in curs de reconstructie.
Acum ca ma gandesc, mai era una pe Magheru chiar pe dreapta cum ieseai din pasajul Unirii spre Universitate.
Numai ca in perioada asta nu m-as risca sa ma duc in centru fara un motiv serios, nu ma incurca 1000-2000 lei in buzunar sa risc vreo intalnire cu un militian (e plin centrul de Politie si armata - stiu asta ca eu merg la munca din Berceni in Pipera, si nu m-as baza pe norocul meu sa intalnesc fix unul civilizat ).
Asa ca voi incerca la Hornbach, scriu in declaratie Carrefour Grand Arena si intru si la ei.
gcorneille
Intrebare: A fost cineva la spalatorie in perioada asta? Am masina plina de polen care s-a lipit bine de tot de ea si ma cam doare sufletul cand o vad asa (am doi copaci infloriti, unul fix deasupra masinii, unul in fata, lateral dreapta).
M-as duce sa o spal, dar parca n-as da 1-2000 de lei pentru asta blink.gif
Din pacate, stand la bloc, nu am cum sa o spal acasa.
M-as duce la un self service, ca e aproape de LIDL pe Turnu Magurele, si sa scriu in declaratie ca ma duc la LIDL, dar oare exista riscul sa vina Militia sa ma intrebe de sanatate cat sunt la spalatorie?
MyKe89
Eu am spălat-o când am avut de ridicat un coș de cumpărături de la Cora Drive. Am alimentat și am băgat-o la perii. M-a prins pandemia cu mașina nespălată de vreo 2 luni. smile.gif
Disturber
QUOTE(gcorneille @ 19 Apr 2020, 23:53)
Intrebare: A fost cineva la spalatorie in perioada asta? Am masina plina de polen care s-a lipit bine de tot de ea si ma cam doare sufletul cand o vad asa (am doi copaci infloriti, unul fix deasupra masinii, unul in fata, lateral dreapta).
M-as duce sa o spal, dar parca n-as da 1-2000 de lei pentru asta  blink.gif
Din pacate, stand la bloc, nu am cum sa o spal acasa.
M-as duce la un self service, ca e aproape de LIDL pe Turnu Magurele, si sa scriu in declaratie ca ma duc la LIDL, dar oare exista riscul sa vina Militia sa ma intrebe de sanatate cat sunt la spalatorie?
*



Am preluat de pe Digi24 citatul de mai jos. Eu am mai spalat-o la spalatorii self...Nu a venit nimeni. Acum gandeste-te ca esti nevoit sa alimentezi. Ce faci? Nu mai alimentezi masina? smile.gif Sunt unele benzinarii care au si spalatorie.

Pot merge la spălătoria auto să îmi spăl mașina?
Răspuns: Da, sunt permise deplasările la spălătoriile auto pentru curățarea mașinilor, atunci când acest lucru este necesar, dar cu respectarea strictă a prevederilor ordonanțelor militare. Deplasarea se poate face completând declarația pe proprie răspundere la punctul privind acoperirea necesităților persoanei/ motiv justificat.
gcorneille
Marea realizare de pandemie: am spalat masina biggrin.gif
Am scris in declaratie Lidl - Spalatorie - ING Bank, dar nu m-a oprit nimeni. dry.gif
Am atasat poze cu plafonul inainte si dupa spalat, si cateva poze facute dup-aia in fata la ING, ca nu mai aveam rabdare sa astept pina acasa, si pentru ca imi place maxim culoarea cand e curata. wub.gif
De mentionat faptul ca spalatoria self service la care am fost, linga Meridian Sud, are 7 rampe, si cand am ajuns eu azi, pe la ora 15:00, erau ocupate toate si mai asteptau 2 masini. Din fericire nu am stat decat vreo 5 minute pina mi-a venit randul.
stolniceanulucian

Fain. Imi aduc aminte cand mi-am luat prima masina noua.
O tineam curata mereu.

Acum de cand am 3 copii mi-a mai pierit elanul - e nebunie sa pastrez interiorul curat mereu smile.gif
gcorneille
La mine e a doua masina noua, prima a fost Logan berlina in 2007, data la rabla pentru asta.
Acum am si eu copil, dar este unul singur, e fetita si are 8.5 ani si e destul de grijulie. Plus ca de 5 saptamani doar eu mai merg cu masina.
Disturber
QUOTE(gcorneille @ 21 Apr 2020, 20:48)
Marea realizare de pandemie: am spalat masina  biggrin.gif
Am scris in declaratie Lidl - Spalatorie - ING Bank, dar nu m-a oprit nimeni.  dry.gif
Am atasat poze cu plafonul inainte si dupa spalat, si cateva poze facute dup-aia in fata la ING, ca nu mai aveam rabdare sa astept pina acasa, si pentru ca imi place maxim culoarea cand e curata.  wub.gif
De mentionat faptul ca spalatoria self service la care am fost, linga Meridian Sud, are 7 rampe, si cand am ajuns eu azi, pe la ora 15:00, erau ocupate toate si mai asteptau 2 masini. Din fericire nu am stat decat vreo 5 minute pina mi-a venit randul.
*



Busted? smile.gif) Asteptam verde si o priveam. Acum imi dau seama...nu cumva ai fost chiar tu? smile.gif)
gcorneille
QUOTE(Disturber @ 21 Apr 2020, 22:59)
Busted? smile.gif) Asteptam verde si o priveam. Acum imi dau seama...nu cumva ai fost chiar tu? smile.gif)
*



radmasa.gif
Eu eram. biggrin.gif
Am intrat la Lidl si apoi la spalatorie. Deci tu ai vazut-o murdara. tongue.gif

21 Apr 2020, 23:16:
Chiar asa, acu' daca tocmai ai vazut-o, cum arata in trafic? Ca eu nu o vad decat in parcare. In poza pare destul de inalta, in realitate se distinge de celelalte masini, sare macar putin in ochi? wink.gif
Disturber
QUOTE(gcorneille @ 21 Apr 2020, 23:04)
radmasa.gif
Eu eram.  biggrin.gif
Am intrat la Lidl si apoi la spalatorie. Deci tu ai vazut-o murdara.  tongue.gif
*



De la distanta nu se observa deloc ca este murdara. Sper data viitoare s-o vad tot din MCV. smile.gif) Poate le imprietenim cand ajunge si a mea. wub.gif

21 Apr 2020, 23:18:
QUOTE(gcorneille @ 21 Apr 2020, 23:04)
radmasa.gif
Eu eram.  biggrin.gif
Am intrat la Lidl si apoi la spalatorie. Deci tu ai vazut-o murdara.  tongue.gif

<span class='edit'>21 Apr 2020, 23:16:</span>
Chiar asa, acu' daca tocmai ai vazut-o, cum arata in trafic? Ca eu nu o vad decat in parcare. In poza pare destul de inalta, in realitate se distinge de celelalte masini, sare macar putin in ochi?  wink.gif
*



Pare mai inalta decat celelalte (asta a fost motivul pentru care am optat si eu pentru Stepway) si da, se distinge fata de celelalte masini, atat din prisma modelului, dar mai ales a culorii. Probabil eu pe Brun Vision ma voi pierde prin restul masinilor. biggrin.gif
klaus
Asta cu imprietenitul intre masini nu suna bine...
Pupatu masina cu masina duce la doliu. In portofel...
Disturber
QUOTE(klaus @ 21 Apr 2020, 23:18)
Asta cu imprietenitul intre masini nu suna bine...
Pupatu masina cu masina duce la doliu. In portofel...
*


rolleyes.gif icon_mrgreen.gif
gcorneille
QUOTE(Disturber @ 21 Apr 2020, 23:19)
rolleyes.gif  icon_mrgreen.gif
*



Dragostea nu trebe' sa se lase si cu spitalizare (a mea are Casco, dar sper sa nu-l folosesc niciodata smile.gif )

In alta ordine de idei, ai vreun termen de livrare actualizat? Cica Dacia reincepe productia...

De fapt, intrebare: ai seria de sasiu a masinii? Poate aflam in ce stadiu e. Daca o ai, mesaj privat sa vedem daca aflam ceva. smile.gif
Disturber
QUOTE(gcorneille @ 21 Apr 2020, 23:36)
Dragostea nu trebe' sa se lase si cu spitalizare (a mea are Casco, dar sper sa nu-l folosesc niciodata  smile.gif )

In alta ordine de idei, ai vreun termen de livrare actualizat? Cica Dacia reincepe productia...

De fapt, intrebare: ai seria de sasiu a masinii? Poate aflam in ce stadiu e. Daca o ai, mesaj privat sa vedem daca aflam ceva.  smile.gif
*



Am pe bonul de comanda Cod VIN. Acesta sa fie? Mie asa imi pare...Termen de livrare initial era 25 mai. Acum nu stiu in ce stadiu mai este.
bgdrenault
Foarte faina si brun vision
Mai rau cu praful.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.