Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Buna ziua!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
IonConstantin
buna ziua!! Mi-am vândut masina in Germania cu numere de România unui roman. Acum as vrea sa radiez masina și sa nu mai plătesc impozit la ea. Am contractul de vânzare cumpărare, copie după buletinul lui și actele mașinii dar doar în copii. Cum ar trebui sa procedez??știe cineva?? Mulțumesc!!
b06fcn
In primul rand asta nu e topic de jurnal de bord.
In al doilea rand, masinile nu se mai radiaza. In al treilea rand, ca sa poti vinde o masina, ar fi trebuit sa duci contractul de vanzare la administratia financiara, inainte de vanzare, pentru scoatere din evidenta in momentul vanzarii si trecere pe noul proprietar. Cu actele alea ar fi trebuit ca noul proprietar sa o ia in evidenta la administratia financiara de care depinde.
Acum, e cam greu, trebuie vorbit la administratia financiara sa vezi cum faci...
IonConstantin
Începător...mulțumesc
SiloS
QUOTE
In al doilea rand, masinile nu se mai radiaza.


Cum adica ? E ceva temporar din cauza COVIDului sau ...
Care e procedura acum ?
tatabobu
De foarte multa vreme masina este continuu inmatriculata. Nu se mai radiaza din circulatie la schimbarea proprietarului, insa tot trebuie radiata fiscal.
YRX
Voi ati citit ce a zis omul despre vanzare? A vandut-o in Germania cu numere romanesti si i-a dat cumpartorului actele originale.

Asa ca se complica situatia.

Daca cumparatorul o inmatriculeaza pe numele lui in Romania e procedura standard, se duce cu contractul la administratie, dar parca trebuiau si actele originale ale masinii, cel putin CI.
Daca cumparatorul o inmatriculeaza in strainatate va trebui radiata si din circulatie, unde vor trebui predate inclusiv numerele.
einstein1984
pai contractul ala e ala romanesc? ca daca da ai 2 originale tu si el 3. pe baza lui poti notifica drpciv ca s-a vandut masina si noul proietra trebuie sa o treaca pe numele lui (ma indoiesc ca o sa o inmlatriculeze pe germania, dar si ca se va grabi sa o faca in 30 de zile pe romania)
IonConstantin
Contractul este romanesc. Dar el mi-a spus ca o inscrie aici în Germania. Dar ma îndoiesc...
YRX
N-are treaba DRPCIV. Toata treaba se face la administratia financiara. Dar iti va trebui, pe langa contrctul de vc si cartea de identitate a masinii in original, plus copii dupa CI vanzator si cumparator.
Daca o ai, e simplu, te duci la administratie si inregistrezi vanzarea. Treaba lui ce face mai departe. Daca nu, e cam nasol, nu cred ca poti sa o scoti.
einstein1984
bai mai incetati cu copiile dupa CIul altei persoane, nu are voie nimeni sa-ti ceara copie de CI ca persoana fizica!
IonConstantin
Cartea mașinii nu am, am doar copii după actele mașini și după buletinul lui și contractul de vânzare-cumpărare în original
YRX
Ma scuzati, copie CI vanzator doar.

Mai multe detalii aici, de ex:

https://www.impozitelocale2.ro/acte/pf/
IonConstantin
Mulțumesc frumos!!
litza
Daca o inmatriculeaza in Germania, autoritatile germane retin actele si numerele romanesti si elibereaza o dovada ca masina e acum inmatriculata in Germania. Cu acea dovada (+ traducere) am radiat apoi masina de la politie si apoi de la primarie/administratia financiara.
b06fcn
In cazul pe care il expui, inteleg ca ai urmarit procedura de inmatriculare a masinii in Germania si ai avut actele respective la dispozitie. Din ce zice colegul, tind sa cred ca aici nu este cazul, cumparatorul a luat masina, i-a zis ca o inscrie in Germania, ceea ce nu mai stim daca s-a mai si intamplat. Singura solutie este sa mearga la Administratia Financiara unde era inregistrata masina si sa solicite scoaterea de pe rol, cu plata la zi a eventualelor obligatii fiscale existente. In plus, eu as instiinta si DRPCIV cu privire la schimbarea de proprietar, sa fie acoperit in caz de probleme ulterioare generate de acea masina. Ca sa nu mai vorbim de RCA, ca daca ala face RCA pe numele proprietarului si face vreo boacana, Malusul ajunge tot la proprietarul din acte...
IonConstantin
Sper ca o înscrie aici în Germania asa cum mi-a spus...dar între timp dacă face vre-o boacănă,nu ma ajuta contractul de vânzare-cumpărare și faptul ca am scris pe talon numele cumpărătorului și data la care i-am vândut masina???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.