Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunătățiri Logan MCV Steway 2020 1.5 DCI
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
theqwertyas
Salutări tuturor

Sunt proaspătul posesor al unui Logan MCV Stepway 2020, luat de pe stoc, ieșit de pe banda de producție în ianuarie 2020.
Motor 1,5 DCI de 70 KW, cutia in 5 trepte.
Am fost destul de frustrat de interacțiunea cu dealerul. Pe de o parte, a fost foarte amabil și săritor să-mi ia vechea mașină, să mă ajute cu actele. Deci, ca să-și facă vânzarea, s-a descurcat f. bine.
Pe de altă parte, nu prea știa ce vinde. Nu știa chestiuni de detaliu în privința dotărilor. Eu aș fi vrut bandouri pe portieră, oglinzi încălzite și cu semnalizare în oglindă, geamuri în tentă pe spate. El insista că am cameră video pe spate, deși îi spuneam că nu mă interesează, senzorii de parcare pe spate îmi sunt suficienți. Aș fi vrut să iau un Stepway Prestige, dar nu aveau pe stoc. Aveau pe stoc un SL Limited Edition Blue Line, despre care nu a știut să-mi spună că are geamuri în tentă - că poate l-aș fi luat pe acest criteriu.
În fine, mașina e luată, am fost cu ea și la mare - în mare sunt mulțumit, dacă poți spune asta după 600Km. Am instalat la dealer, în plus, alarmă cu închidere centralizată Viper și protecții de noroi față-spate.
Un ultim cuvânt, de ce modelul ăsta: o să fie relevant mai încolo. Vreau să merg destul de mult pe drumuri nu tocmai bune - mai de țară, mai de pământ, mai un drum de munte stricat - să ajung la diverse curse de MountainBike, deci nu o să merg întotdeauna doar pe asfalt. Am luat mașina mai ales pentru garda la sol mai mare și protecțiile în plus la caroserie.

Vreau să-i fac diverse îmbunătățiri, și apelez la ajutorul vostru:
A. Soluții de antifonare suplimentară:
Mașina e cam zgomotoasă la viteze peste 80 pe șosea (după gustul meu, cel puțin).
- am văzut cheder de pus sub capotă, pe marginea din jurul motorului - mi se pare o idee bună;
- carenare roți: nici nu știu exact dacă ale mele-s carenate, cel mai probabil nu, m-ar interesa așa ceva - dar nu găsesc online pentru acest model;
- Ce alte soluții aș putea lua în calcul pentru a reduce zgomotul din habitaclu?
B. Roți
Mașina a venit cu jantele astea fistichii de tablă și pneuri 205/55/R16. Le-aș păstra pentru iarnă și aș pune niște jante de aliaj. Deci:
- puteți face o recomandare de jante perfect compatibile / dedicate? Aș prefera ceva care să nu necesite inel de centrare sau distanțieri sau mai știu eu ce. Iar alea de pe site-ul dacia sunt cam scumpe.
- am o grămadă de loc pentru roată, mă întreb dacă pot să pun un cauciuc cu balonaj ceva mai mare decât cel recomandat, păstrând janta.... m-ar ajuta la drumurile mai proaste pe unde vreau să ajung.
C. Oglinzi încălzite
Asta mi se pare o dotare foarte utilă iarna, și m-am super-enervat că dealerul nu mi-a spus că modelul Stepway standard nu vine cu așa ceva. Se poate adapta ceva?
D. Bandouri de protecție suplimentară pe uși
Alt motiv de frustrare: dealerul mi-a spus că sunt accesorii. Abia după ce a venit mașina mi-a explicat de fapt că bandourile din fabrică se pun prin niște găuri în tablă, iar alea de la accesorii se aplică prin lipire, soluție pe care ei nu o recomandă, pentru că se adună acolo praf, apă și în timp capătă rugină. Pentru că știu pe unde am de gând să mă bag cu mașina, mă gândeam că astea nu ar strica. Aveți un sfat în această privință?
E. Muzică/sunet.
Sistemul de sunet e mediocru. Am MediaNav varianta 10.3.1.14 parcă, cu 4 boxe.
Nu mi-e clar dacă sunetul e prost din cauza boxelor, din cauza MediaNav sau din alt motiv. Nu vreau să pun subwoofer, dar parcă aș vrea un sunet ceva mai bine definit. Merită să schimb boxele din uși cu unele mai răsărite?

Pentru orice sugestie, vă mulțumesc mult.
P.S. După cum vă dați seama probabil, nu-s cine știe ce cunoscător într-ale mașinilor.
torquemada
Oglinzi cu semnalizare implică climatizare automată, bandourile sunt accesorii la echiparea Stepway.

Orice Logan II din 2012 încoace are geamuri cu tentă de culoare


B. 205/55R16(1891mm) pe jante 6J/16 ET37 sau poți trece la 185/65R15(1895mm) pe 6J/15 cu ET40 e diferență de 4mm

C. Dacă ai oglinzi cu reglaj electric sunt și încălzite, se activează în același timp cu dezghetarea lunetei.

E. Poate 1.0.13.3 eventual 4 în coadă ,dar mă indoiesc.
Singurul upgrade care merită, boxe plug&play și nu mai faci insonorizare în uși, sunt seturile FOCAL dedicate dacia 165-2 și 130-2
einstein1984
http://novline.md/ro/ carenaje de la moldoveni, nu stiu daca au de break, dar alea de fata sunt bune. soltuii de antifonare sunt discutate ad nauseam pe forum, da cu search
bogdanmardare
Doar ca nu trimit in Ro, trebuie mers in Chisinau si cumparate din magazin.
alfabit
Frumos la Chișinâu, am fost de câteva ori prin anii `90, aduceam lui taică-meu piese de Lada ... blush.gif

Femei excepționale, altfel cam mureai de foame dacă terminai pachețelu de acasă

Dar așa ca unică experiență recomand cu drag, măcar cu amintirile să rămânem din lumea asta.
einstein1984
cred ca se gasesc si pe aliexpress sau ebay aceleasi carenaje, nu am cautat
theqwertyas
QUOTE(torquemada @ 26 Jun 2020, 07:41)
Oglinzi cu semnalizare implică climatizare automată, bandourile sunt accesorii la echiparea Stepway.


C. Dacă ai oglinzi cu reglaj electric sunt și încălzite, se activează în același timp cu dezghetarea lunetei.

E. Poate 1.0.13.3 eventual 4 în coadă ,dar mă indoiesc.



QUOTE(einstein1984 @ 26 Jun 2020, 10:04)
http://novline.md/ro/ carenaje de la moldoveni, nu stiu daca au de break, dar alea de fata sunt bune.
*


Mulțumesc de sugestii.
1. Moldovenii nu au carenaje pentru MCV Stewart.
Dar au scut metalic, bine de știut!
2. @torquemada: interesant ce spui de oglinzi.
Manualul mașinii spune că dacă am oglindă electrică am două iconițe verzi pe buton: și de lunetă, și de oglinzi. Or eu, pe buton, am doar o iconiță de de lunetă. Să fie manualul incorect/imprecis?
Și la tentă: da, dacă mă uit cu atenție geamurile spate sunt foarte puțin mai închise decât parbrizul. Dar e prea putin - o să mă uit după ceva folie.
einstein1984
scuturi metalice e plin si la noi, nu trebuie cautate prea mult.
torquemada
Asta scrie în manual, acum depinde și de versiunea manualului(vezi copertă)
theqwertyas
Manualul meu e altă variantă, dar am oglinzi dejivrate.
theqwertyas
QUOTE(torquemada @ 26 Jun 2020, 07:41)
Orice Logan II din 2012 încoace are geamuri cu tentă de culoare
B. 205/55R16(1891mm) pe jante 6J/16 ET37 sau poți trece  la 185/65R15(1895mm) pe 6J/15 cu ET40 e diferență de 4mm



Oare jantele astea sutn compatibile?
https://altex.ro/janta-aliaj-originala-daci.../AUT403008345R/
Mă gândesc să le cuplez cu niște anvelope 205x60xR16, Michelin.
torquemada
Alea sunt Panache și au ET40, tu ai ET37 din fabrică deci pierzi (se apropie roțile cu) 6 mm pe punte.

Dacă le vrei fix pe astea (Panache) întreabă dacă vin și cu căpăcel central, ăla se vindea separat
theqwertyas
ok, o să caut unele pe ET 37.
Nu, astea nu vin cu capace,trebuie cumpărate separat.
Ceva în genul ăsta ar fi ok, nu? Bănui că de la ET 37 la ET 36 nu e o diferență semnificativă:
https://altex.ro/janta-aliaj-forest-dacia-7.../AUT7711547677/
Disturber
Cu siguranta sunt degivrante oglinzile. Si eu astept una la fel si stiu ca a fost un criteriu important pentru mine. De altfel, mi s-ar parea o siguranta a soferului, ce trebuie sa vina STOC.
valioglu
Sunt cu dejivrare oglinzile e sigur, am pus mana pe sticla si se incalzeste.
Stie cineva va rog ce cod au jantele de aliaj ce se pot monta optional pe modelul Logan Stepway?
Nu sunt Forest, sunt unele argintii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.