Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce preferati ...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
luxcor
caut un mod sa ma autoconving sa imi iau o skoda (desi stiu ca are dotari mai putine si motorul pe benzina este cam vechi) ... desi pun de pe acum pariu ca tot meganul iese castigator aceasta poate fi o cale sa ma conving ...

pentru dotari la fiecare model click ...

skoda >> http://www.aviamotors.ro/index.php?cale=te...onid=13&menu=35

renault >> http://www.renault.ro/ro/autovehicule/car_versiuni.php?v=17
St
Momentan e 50-50% mie, ca unul care nu a mers cu nici una dintre masini(decat ocazional si ca pasager) , din ce am vazut pe net as opta pentru Skoda.
TDK
Mai bine un Megan Estate!
CosminM
Din link-urile date reiese... Megane(15283 euro) cu 2220 mai mult decat Skoda(13063 euro). Megane sta mai bine la siguranta si la franare.Daca vrei sa platesti cei 2000 euro ia-ti megane daca nu skoda.
De unde iti iese tie 13000 si ceva la megane? Daca ar fi asa .... as merge pe megane. wink.gif
dizzy
uite ce as prefera eu:

http://www.aviamotors.ro/index.php?cale=te...ED&detail=price
1Z32G4 1.6-MPI 75KW(102CP)-M5 1.00% 13007EUR CIP 15599EUR DDP
e acelasi pret cu meganele iar mie imi place mai mult octavia 2
luxcor
poftiti link ptr. pret megane sedane influence 13.451 EUR (a fost si mai ieftin, adica 13.000 EUR, dar s-a terminat oferta) ...

http://www.serus.ro/oferta.htm
horiajam
Eu aleg Skoda Tour.
Desi am SRN ( motor Renault, bla bla) sunt innebunit dupa VW. Iar cum Skoda e mai nou parte VW, aleg clar Octavia.

Plus ca e mult mai frumoasa Octavia ( O1 sau O2) decat Megane.
Maine daca ar fi sa imi iau masina si ar trebui sa aleg intre cele 2 , as alege Skoda rolleyes.gif

Parerea mea ..
Marty
Nu stiu cam cit de spatios e M2 Sedan in spate. In ala Bicorp stiu ca abia-mi incapeau 45-urile pe podea, ce sa mai vorbim de miscat pe acolo.
In plus, vezi ca poate ai uitat de belelele cu flansele de amortizor.
Mie-mi curg balele dupa un M2 Sedan, la vreo 2.o i si 16V, da' mai e mult pina departe! sad.gif
alx
Sa vezi marty cum ar fi sa stai in spatele celor 100 de kile ale mele intr-o skoda... uimitor dar ai sa constati ca nu incapi (daca porti 45, restul le deduc...) sub nici-o forma. Loganul ti s-ar parea suuuper mare pe langa skoda.
Toate cele de mai sus sunt valabile la o1. O2 nu am incercta si nu ma pot pronunta.
Smudo
In spatele meu nici in BMW 5 nu mai incape nimeni, ca sa nu mai spun ca in E 36 era spatarul cam la 10 cm de bancheta, si am mai putin de 100 kg. Dar luxcor cred ca o sa stea mai mult la volan decit pe bancheta din spate, asa ca SKODA. Plus multe alte motive.
dacicuss
Megane as alege... is deja la a 2-a masina produsa de VAG si totusi...
Dic
Skoda are tabla galvanizata, iar Renault produce masini ieftine, mai putin fiabile si cu piese scumpe. Deci as alege oricand Skoda.
My Berlina
Megane...
mie mi se pare calitatea mai buna la Megane decat la Octavia
djvibecmc
Am condus ambele masini de mai multe ori .. adica Octavia 1 si Megane sedan.. dar nu pe benzina ci diesel-urile de 90 respectiv 80 de CP ... parerea mea este ca Megane este castigator.. am citit un post mai sus cum ca octavia 1 .. repet 1 .. ar fi mai frumoasa ca design decat megane sedan.. sa fim seriosi totusi.. in plus interiorul este mult mai ergonomic decat octavia..si aici ma refer la versiunile de baza .. ca am vazut o octavia full options cu piele si alte alea... wub.gif ... ca motor.. sportivitate .. flexibilitate.. octavia e mult mai reusita.. cel putin varianta diesel ... si la suspensii sta mai bine.. dar nici meganul nu are prb... la consum megane invingator.. si asa as putea sa scriu foarte mult... In concluzie.. parerea mea ar fi Megane .. e mai noua .. din toate punctele de vedere... si dintre 1.6 16v si 1.6mpi 8v ... tot megane..... asta e parerea mea..

off-topic : dintre octavia 2 si megane sedan... asta e alta treaba .. nu am ``probat`` niciodata ocatvia2 dar din primele ``cercetari`` as alege o2 peste megane sedan... Numai bine....
jaf
Skoda clar.. de ce? pentru ca ii masina wink.gif

Later Edit: de ce ? pentru ca poti sa ii zici masina nemteasca.. si ca neamtu la masina nu se pricepe nici romanu la tuica wink.gif .. daca ma apas sanatos pe tabla unui renault nu imi inchipui ce se intampla.. si tabla ca tabla dar mai sunt o gramada

bafta
AlezzDWC
Si francezii si nemtii sunt in cadere libera asa ca alegerea fiind fortata merg pe Octavia.
nairam
Vorba ta daca alegerea este fortata aleg si eu tot Skodita...
Edit:
Ma abtin sa vorbesc de alte "avioane" ... dar ma abtin cu greu .... biggrin.gif
bobo77
Eu as alege Megane,Octavia Tour este totusi un concept mai vechi dar care se vinde foarte bine .Oricum la testele de siguranta Renault sint cei mai tari.Superbul nu la-s refuza.
sddragos
N-am condus nici una din cele doua masini, dar as alege Octavia Tour.
Liviu
O sa mi se dea in cap pe motiv de subiectivitate dar:
Intre Octavia Tour (adica O1) si Megane II sedan as alege clar Megane.
Ca detinator de asa ceva (Megane II) si cu prieteni cu O. Tour pot spune doar atat:
Megane are dotari mult peste octavia la acelasi pret, siguranta putin mai buna in megane, ergonomicitate si design superioare la Megane, fiabilitate clar superioara la Octavia.

Deci daca vrei sa tii masina peste 10 ani fara batai de cap atunci ia-ti Octavia ... daca vrei sa ai o masina mai confortabila, mai placuta ca "look" si cu un motor mai performant (ma refer STRICT la motorul pe benzina 1.6 16v) atunci ia-ti megane.

Nu uita ca Megane II nu se mai produce. Cel tarziu prin vara va incepe comercializarea la Megane II Face Lift .. asa ca cel putin ca look , va fi mult peste O1.

Am votat megane.
Adrian_Solenza
Ce strans e scorul! Am votat Megane!
Nu se compara, nici ca dotari nici ca look cu Octi1!
Nu uita ca Octi vine cu tamburi pe spate si un motor de 8 valve! Nu are cd si nici geamuri electrice!

Daca ar fi sa aleg, as merge pe Megane fara sa ma gandesc! Totusi, m-am bagat la Octi 2!
La 13400 Cip au intrat si jante de 16 wink.gif Motor de 1.6, vechi, ce-i drept!
cristyyy2003
Desi nu sunt fan Reno, ba din contra urasc sloganul neoficial masini ieftine piese scumpe....votez M2 pentru ca este....mai aratoasa, mai ergonomica, este mai noua ce sa mai.....

L.E. Egal...foarte strans scoru, chiar egal in clipa asta, l desi aici este un forum de DACII, deci cu influente Reno.
Danielle
Da,greu de ales dar daca te gandesti la siguranta (cu toate ca nimeni nu vrea sa fie pus in situatia) as opta pentru Megane (8airbaguri fata de 2 ale O). Astea sunt optionale pe care nu le poti pune ulterior pe masina,ca un RadioCD sau xenon.
Asa ca am votat Megane dar cel mai bine este sa te duci la dealeri si sa faci un test-drive cu amandoua modelele dupa care tu decizi ce ti se asorteaza mai bine.
P.S.-dar sa ne spui si noua ce ai ales,nu de alta dar multi fac poll-uri cu "ce ati alege ca vreau sa-mi iau" si dupa aia nu mai auzi nimic de ei (stiu ca nu e cazul tau dar vrem sa aflam impresii dupa achizitionare-bineinteles daca nu schimbi forumul o data cu modelul biggrin.gif )
AND
Am votat Octavia ..poti s-o iei cu pachetul drumuri grele! E o masina care te tine mult mai bine pe drumurile noastre decat M2. Vrei in service? Go for Renault! Vrei pe sosea.. Skoda!
madkat
megane clar - pentru ca benzinarul de 1.6 de 102 cp este unul din cele mai proaste motoare VW... l-am condus si pe bora si pe octavia I si este foarte lent si lipsit de suflu - nu simti cei 102 cp...

in schimb 16V - ul de renault este foarte reusit, trage, are cuplu, si nu consuma decat cu putin mai mult decat VW - plus service ceva mai ieftin

la caroserie e clar - nu sufera comparatie cele doua masini -

daca era vorba de dieseluri - era clar ocatavia - pentru ca tdi-ul de 1.9 90cp este net superior renault ca fiabilitate, si costuri de intretinere...

vezi ca este octavia 1 break cu 1.9 tdi pe la 13.500 euro - cu A/C doar - in rest cheala - dar tot merita - pentru motor
florinc
skoda...biggrin.gif. Mi s-a cam luat de la masinile frantuzesti.
Si sa ne gandim si la service-uri si calitatea unora dintre muncitori....tot nea Vasile:injuratura: care repara Dacii repara si Reno.
madkat
@ florinc - si la porsche romania e la fel... cu rata orara mai mare insa... trust me
Cr|sTy
am mers cu ambele modele(pasager sad.gif )...megane 2 16.16v si skoda 1.6 fsi...si skoda a parut mai bine inchegata..parca statea mai bine pe sosea...insa nici megane nu e de neglijat..parca sta mai bine la capitolul siguranta ..oricum..daca preturile sunt asemanatoare...totul tine de gust
Mihai_E
si io am aceeasi dilema
Skoda Octavia Tour 1.6 102 CP - 15.046 euro DDP
Renault Megane Sedan Confort Privilege 1.6 115 CP - 14.075 euro DDP
In leasing pe 5 ani amindoua ajung la 21000 DDP cu CASCO cu tot

Meganu arata mai bine, e mai dotat, Octavia mi se pare mai robusta si mai fiabila.

rotuning

Megane la orice ora si din toate unghiurile. Si atentie ca la pretul asta Octavia e cam cheala ca dotari fata de Influence
stevethegreat79
M II mi se pare masina cu cele mai multe briz-brizuri de pe piata la ora actuala. Iar in spate atingeam plafonul cu capul (am 184 cm) si nu stateam f confortabil, oricum in spate nu sunt decat doua locuri, al treilea e teoretic. Pentru cine apreciaza zorzoanele si "dotarile" suplimentare, e masina ideala.
O I are un bord de doi lei, mai frumos e la Logan de o mie de ori, O II a remediat aceasta problema (ma refer la cadrane, calitatea plasticelor, asezarea butoanelor), dar cred ca este mai fiabila decat M II. In toate clasamentele de fiabilitate Skoda e in primele locuri, Renault pe ultimele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.