Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Istoric masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
piticot7000
Salut!
Saptamana trecuta am fost cu o masina achizitionata recent (sandero din 2018) la un service autorizat sa-i fac revizia de doi ani. Acolo m-am interesat de istoricul masinii si am fost informat de unele aspecte despre masina. Am solicitat sa-mi dea un print dupa informatiile citite din calculator si mi-au zis ca nu se poate ca sunt informatii confidentiale Dacia. Autoturismul fiind al meu nu inteleg de ce nu pot primi informatiile tiparit, chiar si contra cost. Stie cineva de ce si daca exista o posibilitate sa le primesc chiar si contra cost?
multumesc.
einstein1984
pentru ca sunt facute de fostul propietar, ai voie sa primesti ce ai facut TU la masina.
piticot7000
verificarea a fost facuta si notata in seria VIN. acum "VIN-ul" e al meu. tot nu inteleg, dar poate sunt eu mai neintelegator...
einstein1984
ce a facut fostul client e fix intre el si reteaua renault, nu ai cumparat istoricul masinii
Andy_ACS
Daca ar fi asa cum zice einstein atunci nu s-ar putea verifica (legal) absolut nicio masina SH. Din ce stiu eu e ilegal sa dai istoricul daca nu il cere proprietarul, din moment ce colegul a cumparat masina eu cred ca are dreptul la istoricul de service al masinii lui.
Sfatul meu e sa incerci la o alta reprezentanta. Probabil cei unde ai incercat nu aveau chef de tine.
psychoo
Se ascund dupa gdpr ca sa ascunda informatii care ar putea pune in pericol viata noului proprietar...frumos gest
Si nu sunt singurii, am auzit ca si audi procedeaza la fel
Bicicleta galbena
Niste mizerii. Si daca rogi fostul proprietar, cel care a intretinut masina, sa ceara un raport, o sa i se spuna "nu mai e masina dvs, nu va putem da" radmasa.gif

einstein1984
QUOTE(psychoo @ 23 Jul 2020, 18:00)
Se ascund dupa gdpr ca sa ascunda informatii care ar putea pune in pericol viata noului proprietar...frumos gest
Si nu sunt singurii, am auzit ca si audi procedeaza la fel
*


in general, la reprezentanta nu sudeaza 2 masini intr-un noua ca sa puna in pericol viata cuiva. Daca tu cumperi un apartament, esti idnreptatit sa primesti toate chitantele de intretinere ale fostului propietar de la asociatie?
psychoo
In reprezentanta se inlocuiesc lonjeroane, se schimba airbaguri, etc
Daca nu-s in stare sa respecte manualul pentru operatii simple eu nu as baga mana in foc ca reparatia corespunde calitativ cu ce a iesit din fabrica.
De aceea imi pare normal ca orice accident sau modificare structurala a unei masini sa fie comunicata proprietarului pentru ca acesta sa fie in cunostinta de cauza. Fiind proprietar al obiectului nu te intereseaza de cate ori a bagat benzina, dar daca a dat cu ea in plop de 10 ori e ca si cum darami un perete structural pentru a face bucataria open space la etajul 1 in bloc cu 10 etaje.
Sunt destui care pun rezistente in bord si circula fara centuri, nu ar scaeda vanzarile foarte mult la coji, manariile se fac pentru utilajele mai scumpe, ca sa "se" merite
einstein1984
Pai sa i le comunice ala de vinde masina, ca reprzentanta nu are datorii fata de tine; Sau sa verifice ce data de fabricatie au piesele de pe masina
alfabit
În mod normal ar fi trebuit să ceară vânzătorului istoricul mașinii.

De fapt cel mai normal ar fi ca un vânzător cinstit să ofere istoricul mașinii clientului.
Dacă nu, înseamnă că are ceva de ascuns, lucru care trebuia să pună clientul pe fugă,

Oricum sunt talciocele pline de Logane sh, să caute unul cu istoric de service, ( de parcă ar avea vreo importanță ! )
psychoo
Asta este evident. Exista oameni care sunt cinstiti si ofera istoricul, exista istoric de vanzare sau exista oameni care nu tin istoric deloc.
Oricum la o dauna lumea isi repara de obicei inafara reprezentantei deci posibil sa nu apara in baza de date nimic.
Nu despre asta vorbeam ci despre refuzul reprezentantei de a oferi un istoric al reparatiilor motivand gdpr. E o bataie de cap in minus pentru ei, de ce sa se complice
O masina second e clar loterie, mai ales daca nu te pricepi sa o cauti pe toate partile, chiar si atunci tot e un risc
alfabit
Ai perfectă dreptate @psychoo, exact asta voiam și eu să spun
piticot7000
Am solicitat chiar si contracost istoricul. Am fost refuzat. Solicitudine a fost, mi-au zis verbal dar nu am primit ceva tiparit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.