Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema acceleratie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
AndreiBobeica
Buna ziua, am si eu o problema cu o Dacia 1300, cand calc acceleratia dintr o data, intai imi da o zmucitura si apoi se accelereaza si asta doar in timp ce merg cu ea..Am verificat pompa de benzina, baga bine..de la ce poate fi? Va multumesc!
sebymesteru
Verifica sa nu ai uzuri mari in comanda pompei de acceleratie,la tija de legatura dintre axul clapetei de acceleratie si parghia de comanda a pompei de accelerare. Apoi verifica vizual in carburator,daca la accelerare,jiclorul de accelerare(ala cu ciocul indreptat in jos,spre clapeta) scuipa un jet bun de benzina sau nu. Daca nu scuipa sau e anemic,verifica jiclorul cu bila din fundul camerei de nivel constant,sa nu fie bila blocata sau sa aiba mizerie depusa pe scaunul bilei. Daca scoti jiclorul ala cu bila si sufli/tragi prin el aer,trebuie sa sufle doar intro directie si in cealalta sa inchida,altfel circuitul de acceleraee nu face presiune si cand apesi acceleratia,benzina scapa inapoi spre CNC in loc sa fie impinsa prin jiclorul ala cu cioc. Mai poate fi si membrana pompei de acceleratie fisurata,daca nu e nici unul din celelalte defecte,se desface capacelul care o fixeaza si se inlocuieste membrana aceea.
Succes!
AndreiBobeica
Mulțumesc mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.